Հովիկ և Ջոնիկ Աբրահամյանների, Ալիկ Սարգսյանի դեմ գործ է հարուցվել. Քրեական գործը ՀՔԾ վարույթում է 08/29/2018   17:23  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել` ՀՀ օրենսդիր և գործադիր մարմինների պատասխանատու անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, խարդախություն կատարելու առերևույթ դեպքերի վերաբերյալ և որոշում կայացվել քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության ուղարկելու մասին։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
«Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից ներկայացված հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ընկերությունը հիմնադրվել է 2000 թվականին և Արարատի մարզում զբաղվել է հանքարդյունաբերությամբ։ Ներգրավելով վարկային միջոցներ՝ կատարել է շուրջ 80 000 ԱՄՆ դոլարի կապիտալ ներդրում՝ ձեռք բերելով ավազի լվացման և մաղման հոսքագծեր, սակայն 2008 թվականին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք ստեղծել են արհեստական խոչընդոտներ՝ պահանջելով ընկերության բաժնեմասերի 60 տոկոսը՝ նշելով, որ հակառակ պարագայում հանքերը չեն շահագործվի։ Ընդ որում՝ բաժնեմասերի 60 տոկոսը պահանջվել է ձևակերպել երկու տարբեր անձանց անունով՝ յուրաքանչյուրին 30 տոկոս։
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ Նորամարգի համայնքի ղեկավարը հայցադիմում է ներկայացրել դատարան՝ հողատարածքի վարձակալության վերաբերյալ «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության տնօրենի հետ ավելի վաղ ստորագրված պայմանագիրը լուծարելու վերաբերյալ։ Նշված հողատարածքում ընկերությունն զբաղվում էր ավազի հանույթով։ Դատարանը բավարարել է հայցադիմումը, որից հետո նոր պայմանագիր է ստորագրվել տվյալ հողատարածքի վարձակալության վերաբերյալ այլ սեփականատերերի հետ։
ՍՊԸ ընկերության հիմնադիրը և այլ վկաներ իրենց ցուցմունքներում առերևույթ չարաշահումներին առնչություն ունեցած անձանց թվում մատնանշել են Հովիկ և Ջոնիկ Աբրահամյանների, Ալիկ Սարգսյանի անունները։
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործով ձեռք են բերվել տվյալներ՝ ՀՀ օրենսդիր և գործադիր մարմինների ղեկավար ներկայացուցիչների կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, ինչպես նաև՝ նրանց կողմից խարդախություն կատարելու առերևույթ դեպքերի վերաբերյալ՝ որոշում կայացվել քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՔԾ ուղարկելու մասին։
09:46 24/08/2018  |  ՄամուլՀովիկ Աբրահամյանի դստերը դատի են տվել. «Ժողովուրդ»
18:04 08/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀովիկ Աբրահամյանի եղբոր ձերբակալման մասին պաշտոնական մարմինները չի շտապում տեղեկություն տրամադրել
09:38 11/07/2018  |  ՄամուլՀովիկ Աբրահամյանին պատկանող ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել. «Ժողովուրդ»
09:54 16/03/2018  |  ՄամուլԱրգամիչն օրենք է խախտել. «Իրատես de facto»
09:35 16/03/2018  |  ՄամուլՀովիկ Աբրահամյանն այցելել է նախագահական. «Ժամանակ»
09:24 03/02/2018  |  ՄամուլԱրարատում ազատվում են Հովիկ Աբրահամյանի վերջին կողմնակիցներից. «Հրապարակ»
09:04 01/11/2017  |  ՄամուլՀիվանդներին հեռացրել են կաբինետներից, որ Արգամիչի բուժզննությանը ոչինչ չխանգարի. «Հրապարակ»
09:00 24/10/2017  |  ՄամուլՏիգրան Սարգսյանը և Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել են. «Հրապարակ»
09:53 06/10/2017  |  ՄամուլԱբրահամյանների ընտանեկան ֆոնդը դադարեցրել է ֆինանսավորումը, որոշ մանկապարտեզնեում բարդ կա­ցություն է ստեղծվել. «Հրապարակ»

Против бывшего премьер-министра Армении Овика Абраамяна возбуждено уголовное дело 08/29/2018   19:40  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого в производстве Управления по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, добыты фактические данные о предполагаемых случаях превышения ответственными представителями  органов законодательной и исполнительной ветвей власти РА должностных полномочий и  совершения мошенничества. Принято решение о передаче уголовного дела по подследственности.Об этом сообщается на официальном сайте СК Армении.
В результате следственных действий, предпринятых по уголовному делу, возбужденному на основании представленного директором горнодобывающей компании ООО "Авазаатик" заявления, было установлено, что компания была учреждена в 2000 году и занималась горнодобывающей деятельностью в Араратской области. С привлечением кредитных средств были осуществлены капитальные инвестиции на сумму порядка 80 тысяч долларов США – приобретено конвейерное  оборудование для промывки и просева, однако в 2008 году высокопоставленные лица создали искусственные преграды, потребовав от директора 60% доли акций в компании, отметив, что в противном случае месторождения не будут эксплуатироваться. Причем требовалось оформить 60% акций на двух различных лиц (каждому по 30%).
Кроме того, как отмечается в сообщении, также было установлено, что руководитель общины Норамарг подал в суд исковое заявление относительно расторжения договора об аренде земельного участка, подписанного ранее с директором компании ООО "Авазаатик". На указанном земельном участке компания занималась добычей песка. Суд удовлетворил иск, после чего с другими владельцами был подписан новый договор об аренде данного земельного участка.
Основатель ООО и другие свидетели в своих показаниях в числе лиц, причастных к предполагаемым злоупотреблениям, указали Овика и Джоника Абраамянов и Алика Саркисяна.
"С учетом того, что по уголовному делу добыты данные о предполагаемых случаях превышения представителями руководящего состава органов законодательной и исполнительной ветвей власти должностных полномочий, а также совершения ими мошенничества, принято решение о передаче уголовного дела в Специальную следственную службу  по подследственности", - отмечается в сообщении.