Արման Մկրտումյանը ճանաչվել է տուժող. կատարվել են խուզարկություններ 08/29/2018   19:25  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ Ձորաղբյուրում տեղի ունեցած ավազակային հարձակման դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ ՔԿ-ն տեղեկացրել էր, որ 2018 թվականի օգոստոսի 28-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, ՀՀ Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղում գտնվող՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախկին նախագահ Արման Մկրտումյանի առանձնատան տարածք են մուտք գործել դիմակավորված ու զինված 3 անձ։ Հայր և որդի Մկրտումյանների ցուցաբերած դիմադրության արդյունքում ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից մեկը վնասազերծվել է, մյուս երկուսը, ինքնաձիգից անկանոն կրակոցներ արձակելով, դիմել են փախուստի։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ և 4-րդ կետերով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Վնասազերծված անձը, ով Շիրակի մարզի բնակիչ է, ձերբակալվել է։ Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են պարկուճներ, մեկ ինքնաձիգ՝ լիցքավորված փամփուշտներով։
Նախնական տվյալներով՝ նշված ինքնաձիգը եղել է վնասազերծված՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի մոտ։
Միջադեպի հետևանքով վնասվածք է ստացել Ա.Մկրտումյանը. վարույթն իրականացնող մարմնին տրամադրված բժշկական տեղեկանքի համաձայն՝ նրա մոտ ախտորոշվել է «ձախ գոտկային շրջանի ձախ նստատեղի հրազենային միջանցիկ, ձախ նստատեղի ստորին երրորդականի հրազենային շոշափող վնասվածք»։ Արման Մկրտումյանը ճանաչվել է տուժող։
Մշակվել է քննչական պլան, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր գործողությունները՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, կատարված առերևույթ ավազակային հարձակմանը մասնակցություն ունեցած մյուս անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Առգրավվել են տուժողի տան տարածքում գործող անվտանգության տեսախցիկների տեսագրությունները։
Զինված անձանց շարժը, երթուղին պարզելու նպատակով հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ պարզել դեպքի վայրին հարակից վայրերում տեսանկարահանող սարքերի առկայությունը և տեսագրությունները տրամադրել վարույթն իրականացնող մարմնին։ Օրենքով սահմանված կարգով կատարվել են խուզարկություններ։
Քրեական գործով ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, որոնք, քննության շահերից ելնելով, նախաքննության այս փուլում հրապարակման ենթակա չեն։

Экс-глава Кассационного суда Армении Арман Мкртумян признан потерпевшим: проведены обыски 08/30/2018   10:44  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому абовянским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Котайкской области, продолжают предприниматься крупномасштабные следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств разбойного нападения, совершенного в Дзорахбюре. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Ранее СК сообщил, что около 22:00 28-го августа 2018 года трое вооруженных людей в масках проникли на территорию особняка бывшего председателя Кассационного суда РА Армана Мкртумяна, расположенного в селе Дзорахбюр Котайкской области РА. В результате оказанного отцом и сыном Мкртумянами сопротивления один из предполагаемых преступников был обезврежен, а остальные двое, открыв беспорядочную стрельбу из автоматов, обратились в бегство.
По факту абовянским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Котайкской области возбуждено уголовное дело по пунктам 1,3 и 4 части 2 статьи 175 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА.
Обезвреженным оказался житель Ширакской области. Он задержан. При осмотре места происшествия обнаружены и изъяты гильзы и один автомат, заряженный патронами.
По предварительным данным, указанный автомат был у предполагаемого преступника, которого обезвредили.
Вследствие инцидента ранение получил А. Мкртумян. Согласно предоставленной осуществляющему производство органу медицинской справке, у него диагностировали «огнестрельное проникающее ранение левой ягодицы левой поясничной области, огнестрельное касательное ранение нижней трети левой ягодицы».Арман Мкртумян признан потерпевшим.
"Проработан план следственных действий, предпринимаются необходимые действия, направленные на установление всех обстоятельств и обнаружение остальных лиц, участвовавших в предполагаемом разбойном нападении. Изъяты записи с камер видеонаблюдения, действующих на территории дома потерпевшего", - сообщили в СК.
Также отмечается, что для установления маршрута передвижения вооруженных лиц соответствующим подразделениям Полиции поручено выяснить наличие видеозаписывающих устройств на прилегающих к месту происшествия территориях и предоставить видеозаписи органу, осуществляющему производство. В установленном законом порядке проведены обыски.
"В результате предпринятых по уголовному делу следственных и оперативно-розыскных мероприятий установлены ряд имеющих существенное значение обстоятельств, которые в интересах следствия на данном этапе предварительного расследования не подлежат разглашению", - отмечается в сообщении.