Իրավիճակը կայուն է, սակայն այդ կայունության հիմնական գրավականն այն է, որ հայկական կողմը միշտ պատրաստ է և զգոն. Դավիթ Բաբայան 08/17/2018   13:31  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հակառակորդը պարբերաբար դիմում է նման քայլերի, ստուգելու հայկական կողմի պատրաստվածությունը և զգոնությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, անդրադառնալով ՊԲ դիրքերից մեկում հակառակորդի ձախողված հարձակման փորձի մասին, ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Արտառոց ոչ մի բան տեղի չի ունեցել: Այս անգամ ևս փորձ կատարեցին և լիակատար ձախողվեցին: Ընդհանուր առմամբ, իրավիճակը շարունակում է մնալ վերահսկելի, և մեր կողմից թուլության որևէ դրսևորում և, առավել ևս, խուճապ չկա և չի կարող լինել»,- ասաց Բաբայանը:
Խոսելով վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակից, ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակը նշեց, որ իրավիճակը կայուն է, սակայն այդ կայունության հիմնական գրավականն այն է, որ հայկական կողմը միշտ  պատրաստ է և զգոն:
«Մենք գիտենք հակառակորդի նենգության և ատելության աստիճանը: Այն, որ ձախողում է այդպիսի ահաբեկչական փորձերը, ցույց է տալիս, որ ռազմավարական նախաձեռնողականությունը շարունակում է մնալ Պաշտպանության բանակի ձեռքում»,- ասաց Բաբայանը:
Օգոստոսի 17-ին՝ ժամը 00:00-ի սահմաններում, հակառակորդի 15-հոգիանոց խումբը հարձակման փորձ է ձեռնարկել ՊԲ հյուսիսային հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ:
ՊԲ դիրքապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի նախահարձակ խմբի գործողությունները և վերջիններիս ետ շպրտել ելման դիրքեր:
Տեղի ունեցած փոխհրաձգության ընթացքում ՊԲ-ն որևէ կորուստ չի ունեցել: Հակառակորդի ունեցած կորուստների մասին տվյալները ճշտվում են:

Провалившиеся попытки нападений противника показывают высокую степень боеготовности Армии обороны - Давид Бабаян 08/17/2018   13:57  |  Карабахский конфликт
Пресс-секретарь президента Республики Арцах Давид Бабаян прокомментировал неудавшуюся попытку нападения азербайджанских ВС.
По его словам, противник периодически прибегает к подобным действиям, чтобы проверить готовность и бдительность армянской стороны.
"Не произошло ничего экстраординарного. И на этот раз они предприняли попытку и с треском провалились. В общем, ситуация продолжает оставаться контролируемой, с нашей стороны нет каких-либо проявлений слабости, ни, тем более, паники, и не может быть",- приводит слова Бабаяна "Арменпресс".
Говоря о ситуации на линии соприкосновения за последний период, пресс-секретарь президента Арцаха отметил, что обстановка стабильная, однако залогом этой стабильности является постоянная бдительность армянской стороны.
"Мы знаем о степени коварства и ненависти противника. Провалившиеся попытки нападений противника демонстрируют высокую степень боеготовности Армии обороны и то, что стратегическая инициатива остается за АО",- сказал Давид Бабаян.
Как ранее сообщила пресс-служба Министерства обороны Арцаха, около 00:00 17 августа группа противника в составе 15 человек предприняла попытку нападения в одном из направлений боевых позиций Армии обороны Арцаха, дислоцированных на северном направлении.
Передовые подразделения Армии обороны своевременно засекли действия атакующей группы противника и отбросили ее на исходные позиции.
В ходе завязавшейся перестрелки Армия обороны Арцаха каких-либо потерь не понесла. Данные о потерях со стороны противника уточняются.