Հայաստանը Արցախի ֆիզիկական անվտանգության երաշխավորն է. Նախարար 07/23/2018   16:37  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Պաշտպանության ոլորտում նախարար Տոնոյանի համար թիվ մեկ առաջնահերթությունը Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բարենպաստ ռազմական պայմանների ստեղծումն է:
EADaily-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«…Ինձ համար առաջնահերթ խնդիր է բարենպաստ ռազմական պայմանների ստեղծումը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար: Այստեղ պետք է նկատել հակասությունը «խաղաղություն» և «ռազմական պայմաններ» հասկացությունների միջև: Սակայն, ինչպես սառը պատերազմի տարիներին էին ասում, «հրթիռները ստեղծվում են ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության համար»:
«Հայաստանը Արցախի ֆիզիկական անվտանգության երաշխավորն է»,-ասել է նախարարը:
Նա նկատել է, որ Հայաստանի զինուժը նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականության հետ կոչված է ապահովելու բանակցային պայմաններ Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի կարգավորման գործընթացում:
Այդ համատեքստում նախարարը կարևորել է ՀՀ ԶՈՒ մշտական սթափեցնող գործողություններն ու համագործակցությունն Արցախի բանակի հետ հակառակորդի ագրեսիան զսպելու համար՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի անդադար ռազմատենչ հռետորաբանության կիրառումն ու հայտարարությունները՝ հակամարտության լուծումը ուժի հնարավոր կիրառման միջոցով:
«Հաջորդ առաջնահերթությունը բանակի հեղինակության բարձրացումն է երկրի ներսում: Այս հարցում իմ ուշադրությունը կենտրոնացած է հատկապես քաղաքական գործընթացներում բանակի չեզոքության ապահովման, զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխավորման, զինվորական վարքականոնի ամրապնդման, բանակի համար գնումների մեխանիզմների կատարելագործման և զինծառայողների սոցիալական պայմանների բարելավման վրա»,-վստահեցրել է նախարար Տոնոյանը:
Անդրադառնալով երրորդ առաջնահերթությանը՝ նախարարն ասել է, որ իրենց համար կարևոր է նաև բանակի արտաքին կապերի ամրապնդումը:
«Պաշտպանության նախարարությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքական վեկտորի շրջանակներում կշարունակի ընդլայնել կապերը  դաշնակցային ու գործընկերային կապերի  աշխարհագրական ու բովանդակային տարածքը»,-ասել է Տոնոյանը՝ տեղեկացնելով, որ բանակի առաջնահերթություններին ավելի մանրամասն կարելի է ծանոթանալ Կառավարության ծրագրի պաշտպանության ոլորտի զարգացման իր տեսլականում: Այն վերջերս հրապարակվել է և առաջիկայում հասանելի կլինի նաև ռուսերեն տարբերակով:
16:32 23/07/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՑավալի է տեսնել, որ Հայաստանի դաշնակից երկրները զենք են վաճառում մի երկրի, որը… սպառնում է Հայաստանի գոյությանը». Դավիթ Տոնոյան
09:52 20/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄնացականյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալին է ներկայացրել ԼՂ խնդրի կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները
09:35 16/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պետք է ցանկացած պահի պատրաստ լինենք պաշտպանվելու ու հակահարված տալու. Վարչապետ
12:31 13/07/2018  |  ՀարցազրույցՂարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի միայն խաղաղ ճանապարհով. Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը Euronews-ին
10:03 11/07/2018  |  ՄամուլԻ՞նչ վիճակ է սահմանին. «Հրապարակ»
12:30 04/07/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերի շահարկման փորձն Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվում է ի շահ պատերազմի, և ոչ խաղաղության. Արցախի ԱԳՆ

Давид Тоноян: Армения является гарантом физической безопасности Арцаха 07/23/2018 17:20 | Карабахский конфликт
Министр обороны Армении Давид Тоноян в интервью корреспонденту EADaily назвал первостепенные задачи по обеспечению безопасности страны.
“Как для любого министра обороны, для меня первостепенной задачей является создание благоприятных военных условий для разрешения нагорно-карабахского конфликта. Здесь, можно заметить противоречие между понятиями «мир» и «военные условия». Однако, как говорили в годы холодной войны, «ракеты создаются не для войны, а для мира».
Армения является гарантом физической безопасности Арцаха (армянское историческое название Нагорного Карабаха — EADaily)”, -заявил Давид Тоноян.
Исходя из этого, по его словам, наши вооруженные силы вкупе с инициативной внешней политикой, призваны обеспечивать переговорные условия в процессе разрешения нагорно-карабахского конфликта.
“С учетом откровенной воинственной риторики противника (Азербайджана — прим. ред.) и постоянных заявлений о возможности решения конфликта посредством применения силы, ВС Армении должны обеспечивать перманентное отрезвляющее воздействие на противника и содействовать Армии обороны Арцаха для обуздания агрессии противоположной стороны”, - подчеркнул Давид Тоноян.
По его словам, вторым важным приоритетом является улучшение имиджа армии внутри страны.
Глава Минобороны Армении отметил, что в этом вопросе его внимание сконцентрировано особенно на обеспечении политического нейтралитета армии в избирательных процессах, гарантирование защиты прав человека в ВС, укрепление военного этикета, усовершенствование механизмов закупок для армии и улучшение социальных условий военнослужащих.
“И, конечно же, третьим приоритетом для нас является улучшение внешних связей армии. Министерство обороны, в рамках векторов внешней политики Армении, будет продолжать расширять географический и содержательный ареал союзнических и партнерских связей.
Он напомнил, что более подробно ознакомиться с приоритетами ВС и в целом сферами обороны Армении в его видении развития системы обороны можно в рамках программы правительства.
“Оно было недавно опубликовано и в скором времени будет доступно и на русском языке”, - сообщил Тоноян.