Այժմ կառուցողական նախաձեռնությամբ հանդես գալու Թուրքիայի հերթն է. Դավիթ Տոնոյանը՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին 07/23/2018   15:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունեցող ռազմական դաշինքն անհանգստության աղբյուր է Հայաստանի համար, քանի որ այդ դաշինքի քաղաքականությունն ուղղված է ընդդեմ Հայաստանի ազգային անվտանգության: Այս մասին EADaily-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Թուրքիան սպառնալիք է համարվում Հայաստանի անվտանգության համար:
«Անկասկած, վերոնշյալ երկու երկրների համագործակցությունը սպառնալիք է մեզ համար, հատկապես եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը բացեիբաց սպառնում է Հայաստանին պատերազմով, իսկ Թուրքիան ցանկացած միջոցով աջակցում է Բաքվի ռազմական մտադրությունների կյանքի կոչմանը»,- նշել է Տոնոյանը՝ հիշեցնելով, որ Թուրքիան առհասարակ ռազմական համագործակցության առումով Ադրբեջանի գլխավոր գործընկերն է:
Նա հիշեցրել է, որ 2008 թվականին Հայաստանը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման փորձ ձեռնարկեց, սակայն պաշտոնական Անկարայի կողմից պատասխան քայլեր այդպես էլ չեղան:
«Ի վերջո գործընթացը կանգ առավ Թուրքիայի ղեկավարության կողմից առաջ քաշված նախապայմանների հետևանքով: Թուրքիան շարունակում է երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հարցը կապել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման հետ:
Մենք էլ պնդում ենք, որ լավագույն լուծումը կլինի Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև առանց նախապայմանների երկխոսության հաստատումը, ինչը թույլ կտա մեր երկրներին քայլ առ քայլ գնալ լիարժեք երկկողմ հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ: Սակայն, հաշվի առնելով նախորդ գործընթացի ձախողումը, այժմ Թուրքիայի հերթն է հանդես գալու կառուցողական նախաձեռնությամբ»,- հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:

Давид Тоноян о нормализации армяно-турецких отношений: сейчас черёд Анкары выступать с конструктивной инициативой 07/23/2018   15:36  |  Интервью
Основным источником беспокойства для Армении является военный альянс между Турцией и Азербайджаном. Об этом заявил министр обороны Армении  Давид Тоноян в интервью корреспонденту EADaily в ответ на вопрос о том,  представляет ли Турция угрозу для безопасности Армении и, если да, то каким образом Ереван пытается противодействовать этой угрозе.
По словам главы Минобороны Армении, политика данного альянса направлена против интересов национальной безопасности Армении.
“Без сомнения, сотрудничество указанных двух стран является угрозой для нас, особенно с учетом того обстоятельства, что Азербайджан открыто угрожает Армении войной, а Турция оказывает всяческое содействие для претворения в жизнь воинственных намерений Баку”, - отметил Тоноян.
Помимо политического содействия, как указал Давид Тоноян, по объёму военного сотрудничества Турция является главным партнером Азербайджана.
Он напомнил, что в 2008 году Армения предприняла попытку нормализации отношений с Турцией, однако так и не дождалась ответных шагов со стороны Анкары.
“Процесс, в конце концов, застопорился из-за выдвинутых руководством Турции предусловий. Турция продолжает связывать вопрос урегулирования двусторонних отношений с разрешением нагорно-карабахского конфликта. Мы же настаиваем, что лучшим решением было бы установление диалога между Арменией и Турцией без всяких предусловий, что позволит нашим странам шаг за шагом идти в направлении установления полноценных двусторонних отношений. Однако, с учетом провала предыдущего процесса, сейчас черёд Турции выступать с конструктивной инициативой”, - заявил Давид Тоноян.
18:27 11/05/2018  |  Лента новостейВ Анкаре отреагировали на заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о предусловиях
18:25 09/05/2018  |  Лента новостейПашинян: Армения готова к нормализации отношений с Турцией без предварительных условий
16:17 07/03/2018  |  Актуальная темаВ МИД России прокомментировали аннулирование армяно-турецких протоколов
11:13 02/03/2018  |  ИнтервьюТурция вновь подписалась под исторической ошибкой - эксклюзивное интервью турецкого историка агентству «Арменпресс»