Հայկ Սարգսյանին կալանավորելու որոշումը բողոքարկվել է վերաքննիչ դատարան 07/20/2018   11:35  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր որդու՝ Հայկ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը բողոքարկվել է վերաքննիչ դատարան:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հայկ Սարգսյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը:
Ավելի վաղ Երեմ Սարգսյանը մեզ հետ զրույցում հայտնել էր, որ քրեական գործով թույլ են տրվել մի շատ խախտումներ, մասնավորապես՝ իրենց չեն ներկայացվել փորձագետների եզրակացությունները, այնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, որպեսզի պաշտպանական կողմը չկարողանա իրականացնել պաշտպանություն:
Պաշտպանական կողմին չտրամադրված գործի նյութերի մասին Երեմ Սարգսյանը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան, որը բավարարվել է մասնակի:
Ինչ վերաբերում է մամուլում շրջանառվող տեղեկություններին, թե Հայկ Սարգսյանը փորձել է փախչել և նրան օդանավակայանից բերման են ենթարկել, ըստ պաշտպանի՝ ապատեղեկատվություն է, Հայկ Սարգսյանը ընտանիքի և անչափահաս երեխաների հետ հանգստի է ցանկացել մեկնել, քանի որ արձակուրդում է գտնվել:
Իսկ մինչ նրան բերման ենթարկելը, պաշտպանի վստահեցմամբ, Սարգսյանը որևէ ծանուցում չի ստացել, ավելին՝ քրեական գործի մասին ո՛չ իրավապահներ են պաշտոնապես տեղեկություն տարածել, ո՛չ մամուլում է եղել:
Միևնույն ժամանակ Երեմ Սարգսյանը նշել էր, երբ Հայկ Սարգսյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը՝ նա առնվազն 4 անգամ ինքնակամ ներկայացել է վարույթն իրականացնող մարմին և որևէ անգամ փորձ չի արել թաքնվելու կամ խոչընդոտելու գործի քննությանը:
Հիշեցնենք, որ 10-ը տարի առաջ տեղի ունեցած դեպքով ընդամենը օրեր առաջ 1984 թվականին ծնված Դավիթ Սիմոնյանը հայտարարել է, թե իրեն հրազենային վնասվածք պատճառած անձը Հայկ Սարգսյանն է:
2007 թվականի ապրիլի 1-ին Դավիթ Սիմոնյանը հրազենային վնասվածքով տեղափոխվել է թիվ 3 կլինիկական հիվանդանոց: Նույն օրը ոստիկանության Կենտրոնական բաժին էր ներկայացել քաղաքացի Ա.Ղևոնդյանը, ներկայացրել ատրճանակ և հայտնել, թե այն գտել է իրենց շենքին կից մանկապարտեզից դեպի նկուղ տանող աստիճանների մոտ, որի հետ անզգույշ վարվելու հետևանքով կրակել է՝ մարմնական վնասվածք պատճառելով ընկերոջը՝ Դավիթ Սիմոնյանին:
Սակայն 2007 թվականի մայիսի 28-ին ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժնում որոշում էր կայացվել փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճելու և Ա.Ղևոնդյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնել` կողմերի հաշտության և բողոքի բացակայության հիմքով:
Տարիներ անց՝ 2018 թվականի հուլիսի 3-ին նոր երևան եկած հանգամանքներով պայմանավորված՝ Գլխավոր դատախազի կողմից վերացվել է նշված որոշումը, և քրեական գործը ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե` նախաքննություն կատարելու նպատակով։
Քննչական կոմիտեն էլ տեղեկացրել էր, որ կատարված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Դավիթ Սիմոնյանն իրականում հրազենային վնասվածքն ստացել է Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանի բնակության վայրի՝ Երևան քաղաքի Թումանյան փողոցի թիվ 11 շենքի բնակարանի նկուղային հարկում գտնվող սենյակում՝ 2007 թվականի ապրիլի 1-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում՝ վերջինիս կողմից արձակված կրակոցի հետևանքով։ Պարզվել է վիճաբանության շարժառիթը, միջադեպին ականատես անձի ինքնությունը։
Հայկ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ սպանության փորձի և ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելու և պահելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով և երեկ նա կալանավորվել է:
16:39 12/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀայկ Սարգսյանի վերաբերյալ գործով ակնհայտ ապօրինություններ են թույլ տրվել. նա իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում
11:36 12/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀայկ Սարգսյանի իրավունքները կոպտորեն խախտվել են. Երեմ Սագսյան
19:56 10/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն Ալեքսանդր Սարգսյանի որդուն կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել
13:54 04/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՍպանության փորձի հատկանիշներով գործով, որի վարույթը կարճվել է դեռևս 2007թ., նոր քննություն կկատարվի

Защита обжаловала решение суда об аресте племянника третьего президента Армении 07/20/2018   12:02  |  Криминальная хроника
Решение суда первой инстанции об избрании в отношении племянника третьего президента Армении Сержа Саргсяна – Айка Саргсяна – меры пресечения в виде заключения под стражу обжаловано в апелляционном порядке. Об этом корреспонденту "ФактИнфо" сообщил адвокат Айка Саргсяна – Ерем Саркисян.
Ранее Ерем Саргсян в беседе с корреспондентом агентства указал на целый ряд допущенных по уголовному делу нарушений, в частности, он отметил, что им не представили заключения экспертов. Он отметил, что подобная ситуация была создана с тем, чтобы сторона защиты не могла осуществлять защиту.
В этой связи Ерем Саркисян подал ходатайство в суд, которое было удовлетворено частично.
Что касается муссируемых в прессе сведений о том, что Айк Саргсян пытался бежать из страны, и его задержали в аэропорту, то, это, по словам адвоката, - дезинформация.  Он заявил, что Айк Сарсян вместе с семьей и несовершеннолетними детьми хотел уехать на отдых, так как находился в отпуске.Племянник третьего президента Армении взят под стражу, он собирался уехать во Францию (Видео)Что же касается привода, то адвокат заверил, что Саргсян не получал какой-либо повестки.
По словам Ерема Саркисяна, когда в отношении его подзащитного была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде, то он по меньшей мере 4 раза добровольно явился к следствию и не делал каких-либо попыток скрыться от следствия или препятствовать расследованию дела.
Напомним,  несколько дней назад Давид Симонян(1984 г.р.) в связи с произошедшим 10 лет назад инцидентом завил, что в него из огнестрельного оружия стрелял Айк Саргсян.
В частности, как отмечалось в сообщении Полиции, 1-го апреля 2007 года в Центральный отдел полиции поступила информация о том, что с ранением в области спины был госпитализирован молодой человек. В тот же день в то же отделение полиции обратился житель Еревана Артур Гевондян, который предъявил пистолет калибра 9 мм., заряженный с шестью патронами.
Он заявил, что оружие во дворе здания 11А, расположенного на улице Туманяна в Ереване, нашли он и Артур Гевондян, госпитализированный в больницу. Он попытался взять у последнего пистолет, раздался выстрел, вследствие которого молодой человек был ранен.
В Главном управлении по борьбе с организованной преступностью были получены достоверные оперативные данные о том, что госпитализированный 1 апреля 2007 года молодой человек был ранен не вследствие случайно произведенного выстрела. В него стрелял 34-летний житель Еревана Айк Александрович Саргсян.
В связи с вновь открывшимися обстоятельствами генеральным прокурором было отменено  решение о прекращении уголовного дела, возбужденного в 2007 году. Заведемп новое уголовное дело по признакам покушения на убийство. В результате мероприятия, предпринятых сотрудниками полиции, генпрокуратуры и Следственного комитета Айк Саргсян 4 июля был обнаружен в международном аэропорту "Звартноц" и  доставлен в Главное управление.
Айку Саргсяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 34-104(«Покушение на убийство») и  части 1 статьи 235(незаконное приобретение и гранение оружия и боеприпасов) УК РА. Он заключен под стражу.