Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման հետ կապված շրջակա միջավայրի աղտոտման վերաբերյալ քրեական գործ է հարուցվել 07/20/2018   16:00  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարության պաշտոնատար անձանց կողմից շրջակա միջավայրի աղտոտման մասին տեղեկությունները դիտավորությամբ թաքցնելու առերևույթ դեպքի առթիվ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ քննչական կոմիտեում քաղաքացուց հաղորդում է ստացվել՝ «Լիդիան Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի հանքարդյունահանման համալիրի շահագործման հետ կապված շրջակա միջավայրի աղտոտման վերաբերյալ:
Պարզվել է, որ «Գեոթիմ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը, որը հետագայում վերանվանվել է «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ, ՀՀ բնահպանության նախարարության «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանն է (ՊՈԱԿ) ներկայացրել ՀՀ Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի վարչական սահմաններում գտնվող Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի հանքարդյունահանման համալիրի նախագծի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվություն, որի հիման վրա 2016թ. ապրիլի 29-ին նշված ՊՈԱԿ-ի կողմից տրվել է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության դրական եզրակացություն:
Մինչդեռ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարության համապատասխան պաշտոնատար անձինք, տեղեկացված լինելով նշված համալիրի շահագործման դեպքում շրջակա միջավայրի քիմիական աղտոտման վտանգավոր ռիսկերի մասին, բնակչությունից դիտավորությամբ թաքցրել են մարդկանց կյանքի և առողջության համար վտանգավոր քիմիական նյութերով շրջակա միջավայրի աղտոտման վերաբերյալ տեղեկությունները:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 282-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ` ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում այսօր հարուցվել է քրեական գործ։ Մշակվել է քննչական պլան, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։
15:40 20/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լիդիան»-ը հայտնում է, որ փակ ճանապարհների պատճառով բնապահպանական իրավիճակը հանքավայրի տարածքում դուրս է վերահսկողությունց
13:29 11/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն՝  «Լիդիան Արմենիա»-ի աշխատակիցների և նրանց ընտանիքների անդամների հասցեին սպանության սպառնալիքների մասին
14:29 06/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հանդիպել է Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ բողոքող քաղաքացիներին ու «Լիդիան Արմենիա»-ի ներկայացուցիչներին
18:13 05/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լիդիան Արմենիան»-ն պնդում է, որ «Պարադիպլոմասի» կազմակերպության ֆիլմը Ամուլսարի մասին կեղծ տեղեկություններ է պարունակում
15:10 03/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լիդիան Արմենիա»-ն այս պահին պատասխանատվություն չի կրում հանքավայրի տարածքում տիրող իրավիճակի համար
14:04 02/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լիդիան Արմենիա»-ի աշխատակիցները կառավարության դիմաց պահանջում էին բացել Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհը
14:32 26/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՋերմուկցիները շարունակում են փակ պահել ճանապարհները, նրանք արձագանքում են վարչապետին՝ սաբոտաժ չկա

Уголовное дело возбуждено по факту сокрытия данных о загрязнении окружающей среды в случае эксплуатации Амулсара 07/20/2018   16:35  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по предполагаемому факту умышленного сокрытия должностными лицами министерства охраны природы РА сведений о загрязнении окружающей среды. Об этом сообщает СК Армении.
В Следственный комитет РА от гражданина поступило сообщение относительно загрязнения окружающей среды, связанного с эксплуатацией закрытым акционерным обществом “Лидиан Армения” горнорудного комплекса Амулсарского месторождения золотоносных кварцитов.
Установлено, что  компания ЗАО “Геотим”, которая впоследствии была переименована в ЗАО “Лидиан Армения” представила ГНКО “Центр экспертизы влияния на окружающую среду” министерства охраны природы РА отчет об оценке воздействия проекта находящегося в пределах административных Вайоцдзорской и Сюникской областей РА горнорудного комплекса Амулсарского месторождения золотоносных кварцитов на окружающую среду, на основе которого 29 апреля 2016 года указанной ГНКО было выдано положительное заключение о влиянии на окружающую среду.
Между тем в ходе подготовки материалов были добыты данные о том, что соответствующие должностные лица министерства охраны природы, зная об опасности и  рисках химического загрязнения окружающей среды в случае эксплуатации указанного комплекса, умышленно скрыли от населения сведения относительно загрязнения окружающей среды опасными химикатами, представляющими угрозу жизни и здоровью людей.
"С учетом того, что в подготовленных материалах, предположительно, содержатся  признаки преступления, предусмотренного частью  1 статьи 282("Сокрытие или умышленное искажение сведений о загрязнении окружающей среды") Уголовного кодекса РА, Главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА сегодня возбуждено уголовное дело. Проработан план следственных действий, предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного расследования", - отмечается в сообщении.