Արարատի նախկին մարզպետը հայտնել է, որ նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին կաշառք է տվել 07/18/2018   17:00  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, տալու, կաշառքի միջնորդության և շորթման դեպքերի առթիվ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2018 թվականի հուլիսի 10-ին ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ստացվել և վարույթ է ընդունվել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ալիկ Սարգսյանի՝ ՀՔԾ ներկայացրած հաղորդումն առ այն, որ ՀՀ Արարատի մարզի նախկին մարզպետը 2012 թվականից սկսած արատավորող տեղեկություններ հրապարակելու սպառնալիքով իրենից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 60.000 ԱՄՆ դոլար գումար։
Հաղորդման մեջ մատնանշված հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ձեռնարկվել են անհետաձգելի դատավարական գործողություններ։
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ՀՀ Արարատի մարզի նախկին մարզպետը բացատրություն, ապա նաև հաղորդում է ներկայացրել առ այն, որ դեռևս 2008 թվականին գումար է փոխանցել այն ժամանակ ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին՝ իր նախկին աշխատակցի որդուն ոստիկանության համակարգում աշխատանքի ընդունելու համար։ Սակայն վերջինս աշխատանքի չի ընդունվել և ոչ էլ գումարն է վերադարձվել:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերն առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներ՝ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ և որոշում կայացվել այն ուղարկել ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՔԾ։

Экс-губернатор Араратской области заявил, что передал взятку бывшему главе Полиции Армении 07/18/2018   17:37  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по фактам получения, дачи, вымогательства взятки в особо крупных размерах и пособничества во взяточничестве. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно сообщению, 10-ого июля 2018-ого года Главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА было получено и принято к производству представленное в Специальную следственную службу заявление депутата НС РА Алика Саркисяна о том, что бывший губернатор Араратской области РА, угрожая с 2012-ого года публикацией порочащих сведений, требовал у него сумму в особо крупных размерах – порядка 60 тыс. долларов  США.
Для проверки указанных в заявлении обстоятельств Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА были предприняты неотложные процессуальные действия.
В ходе подготовки материалов бывший губернатор Араратской области РА дал разъяснения, а затем представил заявление о том, что еще в 2008-ом году передал деньги тогдашнему начальнику полиции РА Алику Саркисяну за прием сына его бывшего сотрудника на работу в Полиции. Однако последнего не только на работу не приняли, но и сумму не вернули.
"С учетом того, подготовленные материалы, предположительно, содержат данные, указывающие на признаки преступлений, предусмотренных пунктом 2 части 3 статьи 182, пунктом 2 части 4 статьи 311, пунктом 1 части 3 статьи 312 и части 1 статьи 313 Уголовного кодекса РА, Главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА возбуждено уголовное дело и принято решение направить его по подследственности в ССС", - отмечается в сообщении.