«ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊԸ բաժնետեր Նարեկ Սարգսյանի բնակության վայրում հայտնաբերվել և առգրավվել են շուրջ 6 միլիոն 800 հազար ԱՄՆ դոլար գումարով ավանդի պայմանագրեր 06/29/2018   20:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու և ապօրինի հարստանալու դեպքերի առթիվ  նոր քրեական  գործ հարուցելու մասին որոշում է կայացվել
«ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊ ընկերության վերաբերյալ ՊԵԿ քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 193-րդ  205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պետական բյուջե է վերականգնվել   800 միլիոն ՀՀ դրամ:
Նախաքննության անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ քրեական գործով խուզարկություն է կատարվել «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊԸ բաժնետեր Նարեկ Սարգսյանի բնակության վայրում, որի ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են  նրա, իր հետ համատեղ բնակվող  հոր՝ Լյովա Ազատի Սարգսյանի և քրոջ՝ Անի Լյովայի Սարգսյանի անվամբ 2017թ. 2-րդ կիսամյակի ընթացքում  որպես ավանդ ՀՀ-ում գործող բանկերից մեկում ներդրված շուրջ 6 միլիոն 800 հազար ԱՄՆ դոլար գումարով ավանդի պայմանագրեր:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ Նարեկ Լյովայի Սարգսյանի հայրը` Լյովա Ազատի Սարգսյանը, 2017թ-ի ընթացքում հանդիսացել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան և «Հանրային ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով հանդիսացել է հայտարարատու պաշտոնատար անձ:
Լյովա Ազատի Սարգսյանը և վերջինիս դուստր՝ Անի Ազատի Սարգսյանը, «Հանրային ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, 2017թ. հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հայտարարատու պաշտոնատար անձի համար սահմանված դեպքերում և կարգով Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացրել  իրենց գույքի և եկամուտների հայտարարագրեր, որտեղ չեն հայտարարագրել իրենց կողմից որպես ավանդ ներդրված գումարները: Արդյունքում՝ ՀՀ օրենքով սահմանված հայտարարագրերում հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցրել են, ինչը հանգեցրել է Լյովա Սարգսյանի և Անի Սարգսյանի  մասով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի չհայտարարագրմանը, ինչպես նաև հաշվետու ժամանակահատվածում նրանց գույքերի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրանց օրինական եկամուտները, ինչը ողջամտորեն չի հիմնավորվում հայտարարագրերով, այսինքն` վերջիններս ապօրինի հարստացել են:
Բացի այդ, Նարեկ Սարգսյանը նույնպես նույն օրենքով սահմանված կարգով հայտարարատու պաշտոնատար անձի համար սահմանված դեպքերում և կարգով պարտավոր է եղել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացնել իր գույքի և եկամուտների հայտարարագիր, որը սակայն չի կատարել: 2017թ. հաշվետու ժամանակահատվածում նրա գույքի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրա օրինական եկամուտները, ինչը ողջամտորեն չի հիմնավորվում հայտարարագրերով, այսինքն` վերջինս նույնպես ապօրինի հարստացել է:
ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի նյութերով որոշում է կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 310.1-ին հոդվածի 1-ին հատկանիշներով  նոր քրեական  գործ հարուցելու մասին:Այս մասին տեղեկացանք՝ Պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ընթանում է նախաքննություն:
Ծանուցում. ՀՀ Սահմանդրության 21-րդ հոդվածի համաձայն` հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
18:32 29/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը հսկողություն է իրականացնում տարբեր կազմակերպություններում Որ դեպքում է կասեցվում ՀԴՄ շահագործման կանոնները խախտած տնտեսվարողների գործունեությունը
11:38 27/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ում հանդիպել են մաքսային միջնորդների հետ
18:15 26/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը կքննարկի և պաշտոնական լուծումներ կտա ՀԿ-ների օրենսդրության ոլորտի խնդիրներին
18:08 25/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են տնտեսությունում փաստաթղթաշրջանառության պատշաճ ապահովման հարցերը
14:30 11/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԷլեկտրոնային առևտրի զարգացումը` առաջնահերթություն
15:04 31/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ում ներքին աուդիտի մասին լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը. Պարզաբանում
15:21 29/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական եկամուտների կոմիտեում աշխատանքային հանդիպում է տեղի ունեցել առևտրային խոշոր ցանցերի ներկայացուցիչների հետ
17:55 02/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ն ընդառաջ է գնում գործարարներին
12:49 28/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍPolitik.am-ը շարունակում է մոլորեցնել իր ընթերցողներին. ՊԵԿ
12:45 28/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական եկամուտների կոմիտեն կրկնակի պակասեցրել է հսկողական աշխատանքները. ՊԵԿ

В доме акционера “Дж Л Дж Проект Компани” Нарека Саргсяна обнаружены договора банковского вклада на сумму около 7 млн. долларов 06/30/2018   09:30  |  Криминальная хроника
Новое уголовное дело возбуждено по факту сокрытия подлежащего декларированию имущества и незаконного обогащения.
Как сообщает пресс-служба Комитета государственных доходов Армении, в ходе расследования уголовного дела в отношении ООО “Дж Л Дж Проект Компани”, возбужденного по статье 193(“Преднамеренное банкротство”) и части 2 статьи 205(“Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей”) УК РА, в госбюджет было возращено 800 млн. драмов.
В рамках уголовного дела по месту жительства акционера компании Нарека Саргсяна был проведен обыск, в результате которого были обнаружены и конфискованы договора вклада на сумму в размере около 6 млн. 800 тыс. долларов США, открытого в одном из действующих в Армении банков на имя Нарека Саргсяна, проживающего вместе с ним Левы Азатовича Саргсяна и его сестры Ани Саргсян.
Следствием установлено, что отец Нарека Саргсяна - Лева Азатович Саргсян - в 2017 году занимал пост посла Республики Армения по особым поручениям и в соответствии с законом РА “Об общественной службе” являлся должностным лицом, обязанным задекларировать доходы и имущество.
Отмечается, что в представленных Левой Саргсяном и его дочерью в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларациях об доходах и имуществе эти средства не были указаны. Помимо этого, Нарек Саргсян тоже не задекларировал свои доходы и имущество, хотя был обязан сделать это в установленном законом порядке.
По материалам уголовного дела, расследуемого КГД, принято решение о возбуждении нового уголовного дела по части 2 статьи 314.3("Представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию, которые повлекли уклонение от декларирования имущества или дохода в особо крупных размерах") и по части 1 статьи 310.1 ("Увеличение за отчетный период имущества и (или) уменьшение обязательств лица, имеющего обязательство по представлению установленной Законом Республики Армения "Об общественной службе" декларации, которые существенно превышают его законные доходы и не обосновываются ими, и если отсутствуют другие признаки преступления, являющиеся основанием для незаконного обогащения"). Ведется следствие.