Ադրբեջանն Արցախի հետ շփման գծից հետ չի քաշում դեռևս ապրիլից կուտակած մեծ քանակությամբ ստորաբաժանումները 06/13/2018   14:54  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանն Արցախի հետ շփման գծից հետ չի քաշում դեռևս ապրիլից կուտակած մեծ քանակությամբ ստորաբաժանումները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Հակառակորդը ապրիլից շփման գծին շատ մոտ գտնվող տարածքներ է տեղափոխել մեծ քանակությամբ ստորաբաժանումներ, սակայն նրանց մշտական տեղակայման վայրն այդտեղ չէ: Առ այսօր այդ ստորաբաժանումները հետ չեն քաշել: Պարբերաբար այնտեղ ինչ-որ տեղաշարժեր են իրականացվում, ինչպես նաև ցուցադրական զորավարժություններ: Այսինքն՝ ամեն կերպ ցանկանում են մեզ ահաբեկել, սակայն` դեռևս ցուցադրական ձևով: Մենք բացարձակ չենք տրվում նրանց ահաբեկումներին և Արցախի պաշտպանության բանակը կատարում է համապատասխան բոլոր քայլերը, որպեսզի հակառակորդը գայթակղության չդիմի: Մենք պետք է հավասարակշռված և լուրջ վերաբերենք այդ ամենին և չմտածենք, որ սա պարզապես տեղեկատվություն է ու ընդամենը ներքին իրավիճակի պատճառով է արվում: Մեր ներքին իրավիճակը շատ հանգիստ է` չնայած վերջին օրերին մի քանի սադրանք եղավ»,- ընդգծեց ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակը:
Արցախի ՊԲ-ի կողմից հակառակորդի ակտիվության կասեցման վերաբերյալ Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ Արցախը միշտ պատրաստ է դիմակայելու:
«Հակառակորդը գիտի, որ մենք միշտ պատրաստ ենք, և արկածախնդրության չեն դիմում: Մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք, քանի որ Ադրբեջանն այն երկիրն է, որ իր էությամբ ահաբեկչական է ու այդ երկրից ամեն ինչ սպասելի է»,- շեշտեց Բաբայանը:
Նրա խոսքով, հնարավոր է, որ ադրբեջանցիներն օգտվեն Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության փաստից, որ մարդկանց ուշադրությունը գուցե այդ կողմ սևեռված լինի: ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակը չբացառեց, որ այդ պարագայում հնարավոր են հակառակորդի սադրանքների ավելի ուժեղացումներ ու սրացումներ:
Լիլիթ Դեմուրյան
09:37 02/06/2018  |  ՄամուլՌուսաստանը ոչինչ չստացավ Փաշինյանի հաղթանակից. «168 ժամ»
09:40 31/05/2018  |  ՄամուլՈղջունում է Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ղարաբաղը բանակցային սեղան վերադարձնելու մասին հայտարարությունները, բայց լավատես չէ. «Ժողովուրդ»
15:55 28/05/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը ԼՂ հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը. Զոհրաբ Մնացականյան
12:01 28/05/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՊոմպեոն ԼՂ հակամարտող կողմերին կոչ է արել հնարավորինս շուտ վերսկսել ինտենսիվ բանակցությունները
16:35 25/05/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄԱԿ-ում տարածվել է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ փաստաթուղթը

Давид Бабаян: Армия обороны Арцаха всегда готова отразить любые провокации противника 06/13/2018   15:30  |  Карабахский конфликт
Азербайджан не отводит от линии соприкосновения в Арцахе сконцентрированные здесь в значительном количестве еще в апреле подразделения. Об этом в информагентству "Арменпресс" заявил пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
"В апреле противник передислоцировал к линии соприкосновения значительное количество подразделений, хотя постоянное место их дислокации не здесь. По сей день эти подразделения не отвели. Это означает, что они пытаются нас терроризировать, пока что – демонстративно. Мы не поддаемся на эти попытки, и АО Арцаха делает все, чтобы противник не поддался искушению. Мы должны взвешенно и серьезно относиться к этому и не думать, что это попросту информация, которая подается ввиду внутренней обстановки. Наша внутренняя ситуация очень спокойная, несмотря на несколько провокаций, имевших место за последние дни",- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
По его словам, Армия обороны Арцаха всегда готова отразить любые провокации противника.
"Противник знает, что мы – всегда готовы, и не прибегает к авантюрам. Мы всегда должны быть готовы, поскольку Азербайджан – та страна, которая по своей сути является террористической, и от нее всегда можно ожидать все что угодно",- сказал пресс-секретарь президента Арцаха.
Бабаян допустил вероятность того, что азербайджанцы воспользуются чемпионатом мира по футболу, поскольку внимание людей будет приковано к нему. В этой связи он не исключил провокации и нагнетания напряженности со стороны противника.