Աղվան Հովսեփյանն աշխատակազմին տեղեկացրել է հրաժարական ներկայացնելու որոշման մասին 06/11/2018   13:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Քննչական կոմիտեի աշխատակազմի հետ և շնորհակալություն հայտնել համատեղ աշխատանքի, արտագերատեսչական, անկախ քննչական մարմնի կայացման ուղղությամբ իրականացրած աշխատանքների համար։
Ա.Հովսեփյանը տեղեկացրել է ՔԿ ծառայողներին հրաժարական ներկայացնելու՝ իր որոշման մասին և հույս հայտնել, հորդորել, որ նվիրումով ու պատասխանատվությամբ, մարդակենտրոն մոտեցմամբ շարունակեն կատարել իրենց սահմանադրական լիազորությունները՝ հանուն մեր երկրի բարօրության, արդարության և արդարադատության ապահովման։
«Ես որոշել եմ այսօր հրաժարական տալ: Ուզում էի դրա մասին տեղեկացնել բոլորիդ: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր-բոլոր նրանց, ում հետ 45 տարի աշխատել եմ իրավական համակարգում: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ. մենք միասին շուրջ 4 տարի աշխատանքային ճանապարհ ենք անցել:
Հետադարձ հայացք գցելով անցած 4 տարիների վրա՝ տեսնում ու համոզվում եմ, որ զգալի համագործակցված աշխատանք է կատարվել։ Մենք, ամենակարևորը, ստեղծել ենք, հիմնադրել այսօր, արդեն իսկ, բոլորի համար կայացած ՀՀ քննչական կոմիտեն. դա մեր ընդհանուր աշխատանքի արդյունքն է: Մաղթում եմ Քննչական կոմիտեի նոր ղեկավարությանը հաջողություններ, աշխատանքային կորով և հմտություններ։ Ամեն մի դրական քայլին սիրով և բարեսրտությամբ կհետևեմ»,- հայտարարել է Աղվան Հովսեփյանն ու ավելացրել. «Ուզում եմ , որ մենք նույն միահամուռ ուժերով, միասին, մի գաղափարախոսությամբ համախմբվենք այն ղեկավարների հետ, որը վաղը, մյուս օրը լինելու է Քննչական կոմիտեում: Ուզում եմ մաղթել հաջողություն, միակամություն և, ամենակարևորը, որ կարողանան պահպանել ու հետևողականորեն զարգացնել քննիչի ինքնուրույնությունը, Քննչական կոմիտեի՝ որպես մինչդատական վարույթ իրականացնող մարմնի անկախությունը»:
ՔԿ նախագահը փաստել է, որ այս տարիներին հաջողվել է օրենսդրական կարգավորումներով ապահովել քննիչի անկախությունը դատարաններից, դատախազներից, տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, մարզպետներից, կառավարությունից, օրենսդիր իշխանությունից, սակայն կարևորել է նաև ներքին անկախությունը։
«Ձեր ինքնուրույնության դրսևորումը ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու կարողության մեջ է, իսկ երբ չգիտեք ինչպես որոշում կայացնել, գործեք օրենքով»,- դիմելով ՔԿ ծառայողներին՝ ասել է ՔԿ նախագահը և կոչ արել սահմանադրական լիազորություններն իրականացնելիս զերծ մնալ քաղաքականությունից։
«Սակայն դա չի նշանակում, որ պետք է հեռու մնաք հասարակական կյանքից։ Ապրել հասարակության մեջ և չլինել դրա մի մասնիկը անհնար է։ Միշտ փորձեք զգալ հասարակության շունչը, սակայն կարողացեք տարանջատել հասարակական գործունեությունն ու ակտիվությունը քաղաքականությունից»,- հայտարարել է Ա.Հովսեփյանը։
Աղվան Հովսեփյանն իրավապահ համակարգում մասնագիտական գործունեությունն սկսել է 1974 թվականից՝ ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետն ավարտելուց անմիջապես հետո։
Աշխատել է նախ Կարելական Ինքնավար Հանրապետության Սեգեժայի շրջանի դատախազությունում՝ որպես քննիչ, ապա 1978 թվականից մինչև 1986 թվականն աշխատել է Լեռնային Ղարաբաղի դատախազությունում, նախ՝ որպես ավագ քննիչ, դատախազի օգնական, ապա՝ քննչական բաժնի պետ, Մարտակերտի շրջանի դատախազի օգնական:
1986 թվականից մասնագիտական գործունեությունը շարունակել է Հայաստանի դատախազության համակարգում, որտեղ պաշտոնավարել է մինչև 2013 թվականը։ Այդ տարիների ընթացքում 3 անգամ նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազ։
2013 թվականին լրացել է նրա՝ որպես ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնավարման ժամկետը և նույն թվականին նշանակվել Միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողովի նախագահ, իսկ ՀՀ Նախագահի 2014 թվականի հուլիսի 18-ի հրամանագրով նշանակվել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ:
Ա.Հովսեփյանը հայտարարել է, որ շարունակելու է զբաղվել ստեղծագործական, գիտական, մանկավարժական և հասարակական ակտիվ գործունեությամբ։
16:09 13/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը կմեկնի Բելոռուս
21:11 22/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՔննիչը սխալվելու իրավունք չունի, ինչպես վիրաբույժը՝ վիրահատության ժամանակ. Ա. Հովսեփյան
19:31 07/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտանիքում կատարված հանցագործությունները լատենտային բնույթ են կրում. Աղվան Հովսեփյան

Глава Следственного комитета Армении сообщил сотрудникам о своем решении подать в отставку 06/11/2018   14:04  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Республики Армения Агван Овсепян сегодня провел встречу с сотрудниками СК и поблагодарил их за совместную работу, направленную на становление вневедомственного независимого следственного органа. Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
А. Овсепян сообщил служащим СК о своем решении подать в отставку и призвал и впредь исполнять свои полномочия с той же преданностью и ответственностью, демонстрируя человекоцентрированный подход во благо благосостояния нашей страны, справедливости и правосудия.
"Я решил сегодня подать в отставку. Хотел бы об этом проинформировать всех вас. Хочу поблагодарить всех, с кем 45 лет проработал в правовой системе. Хочу выразить благодарность Вам: мы вместе проработали 4 года. Окидывая взглядом эти четыре года, я вижу и убеждаюсь в том, что вместе была проделана существенная работа. Самое важное, что мы сегодня создали, - основали уже состоявшийся  для всех Следственный комитет: это - результат нашей совместной работы. Желаю новому руководству Следственного комитета успехов, трудовой доблести и умения. За каждым положительным шагом буду следить с любовью и добродушием", -заявил Агван Овсепян.
При этом, Овсепян, обратившись к сотрудникам, призвал их сплотиться вокруг нового руководства.
"Хочу пожелать успехов, единства и, самое важное, чтобы они смогли сохранить и последовательно развивать самостоятельность следователя, независимость Следственного комитета как органа, осуществляющего досудебное производство", - добавил он.
Председатель СК констатировал, что за эти годы посредством законодательного регулирования удалось обеспечить независимость следователя от суда, прокуроров, органов местного самоуправления, губернаторов, правительства, законодательной ветви власти. При этом придавалась важность и внутренней независимости.
"Проявление вашей самостоятельности заключается в способности принимать самостоятельные решения, а когда  Вы не знаете, как выносить решения, действуйте по закону», -  сказал председатель Следственного комитета, обращаясь к служащим СК, и призвал при исполнении конституционных полномочий воздерживаться от политики. «Однако это не означает, что  Вы должны быть далеки от общественной жизни. Невозможно жить в обществе и не быть его частью. Всегда пытайтесь чувствовать дыхание общества, однако умеете разграничивать общественную деятельность и активность от политики", - заявил А. Овсепян.
Агван Овсепян начал профессиональную деятельность в правовой системе с 1974 года, сразу же после окончания юридического факультета ЕГУ. Сначала работал  в качестве следователя в Прокуратуре Сегежского района Автономной Карельской ССР, а с 1978г. по 1986г. - в Прокуратуре Нагорного Карабаха - сначала в качестве старшего следователя, помощника прокурора, а затем – начальника следственного отдела, помощника прокурора Мартакертского района.
С 1986 года продолжил профессиональную деятельность в системе Прокуратуры, где проработал до 2013 года. За эти годы трижды был назначен на должность генерального прокурора Армении. В 2013 году истек его срок полномочий. В том же году А. Овсепян был назначен председателем Комиссии по правовому обеспечению формирования единого следственного органа, а указом президента РА от 18 июля 2014 года  - председателем Следственного комитета РА.
Агван Овсепян заявил, что продолжит заниматься творческой, научной, преподавательской и активной общественной деятельностью.