Արտերկրում գտնվող զինակոչիկներին ուղղված Նիկոլ Փաշինյանի կոչին արդեն իսկ կան արձագանքողներ 06/01/2018   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արտերկրում գտնվող զինակոչիկներին ուղղված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչին՝ վերադառնալ հայրենիք և մեկնել զինծառայության, արդեն իսկ արձագանքողներ կան: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Այո, ունենք դիմումներ արտերկրում գտնվող մեր հայրենակիցներից, բայց գործերը դիտարկվել են անհատական։ Նաև վարչապետը հանձնարարական է տվել, որ հետախուզման մեջ գտնվող քաղաքացիների պարագայում, որոնք ցանկություն կհայտնեն ծառայել մեր Զինված ուժերում, հեշտացված ձևով հետախուզումը ավարտվի և նրանք զինակոչվեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:
Անդրադառնալով ապրիլի 23-ին ներքաղաքական լարվածության ժամանակ ցույցերին միացած ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի զինծառայողների ճակատագրին, նախարարը նշեց, որ ծառայողական քննության արդյունքների հիման վրա որոշումները կկայացվեն։
Պաշտպանության նախարարությունը նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամանակ հայտարարել էր, որ «խստորեն դատապարտում է ՀՀ զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադի մի խումբ զինծառայողների մասնակցությունը Երևանում օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ կազմակերպված հավաքին»։

На призыв Никола Пашиняна к находящимся за пределами Армении военнообязанным уже есть отклики - Тоноян 06/01/2018   15:10  |  Лента новостей
На призыв премьер-министра Армении Никола Пашиняна уже откликнулись соотечественники из-за рубежа, желающие служить в армянской армии. Об этом, как передает "Арменпресс", в беседе с журналистами заявил министр обороны Армении Давид Тоноян.
"Да, есть заявки от соотечественников из-за рубежа, они будут рассмотрены в индивидуальном порядке. Также премьер-министр распорядился, чтобы в случае поступления обращений от находящихся в розыске молодых людей, прекратить розыск в порядке упрощенной процедуры и призвать их на службу", - сказал министр обороны Давид Тоноян.
Отвечая на вопрос о судьбе присоединившихся 23-го апреля к акциям протеста военнослужащих из миротворческой бригады, министр отметил, что проводится служебное расследование, по итогам которого будет принято решение. Ранее МО Армении строго осудило действия  военнослужащих.