Առողջապահության նախարարը դիմել է ԿԳՆ-ին կլինիկական օրդինատուրայի տեղերն ավելացնելու համար 05/26/2018   14:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը անդրադարձել է մարզերում բժիշկ-մասնագետների պակասի խնդրին: Նախարարն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ նամակով և բանավոր դիմել է ՀՀ ԿԳՆ Արայիկ Հարությունյանին, որպեսզի այս տարի ՀՀ ԱՆ-ին հատկացնեն կլինիկական օրդինատուրայի 60 նպատակային տեղ, նախորդ տարվա 30-ի փոխարեն:
«Այդ տեղերից 57-ի համար կնքվելու են պայմանագրեր դիմորդների հետ, որպեսզի նրանք ուսումն ավարտելուց հետո առնվազն 5 տարի աշխատեն մեր կողմից նշված մարզային բուժհիմնարկում:
Այս խնդրի լուծման մեջ, սակայն, մեծ դեր ունեն նաև տեղական և տարածքային կառավարման մարմինները, որոնք պետք է առողջապահությունը դարձնեն իրենց գերակայություններից մեկը և բժիշկներին ապահովեն նորմալ կենցաղային պայմաններով, որպեսզի նրանք մեծ հաճույքով ցանկանան աշխատել մարզերում»,- նշել է Առողջապահության նախարարը:

Глава Минздрава Армении озаботился дефицитом врачей в областях страны 05/26/2018 15:15 | Здоровье
Арсен Торосян на своей странице в соцсети Facebook сообщил, что обратился к министру образования и науки Араику Арутюняну с предложением предоставить в этом году Минздраву Армении 60 целевых мест в клинической ординатуре вместо прежних 30 .
По его словам, для 57 из этих мест с абитуриентами будет подписан контракт, чтобы они после окончания учебы проработали в областных медучреждениях как минимум 5 лет.
“В решении этой задачи большую роль играют местные и региональные органы управления, для которых сфера здравоохранения должна стать одним из приоритетов, и которые должны обеспечить врачей нормальными условиями, чтобы повысить привлекательность работы в областях”, - отметил глава Минздрава.