ՀՅԴ-ն դադարեցնում է մասնակցությունը քաղաքական կոալիցիային ու հայտարարում, որ վարչապետին պետք է ընտրի Խորհրդարանը 04/25/2018   18:37  |  Քաղաքական
Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը հայտարարում է քաղաքական կոալիցիային մասնակցությունը դադարեցնելու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
«Ժողովրդային շարժման արդյունքում Հայաստանում ստեղծվել է մի իրավիճակ, որն արդեն օրեր շարունակ լարվածության մեջ է պահում ողջ հասարակությանը:
Բարեբախտաբար, մինչ այս պահը հնարավոր է եղել խուսափել իրավիճակի հանգուցալուծման վատթարագույն տարբերակներից: Անցնող օրերի ընթացքում ՀՅ Դաշնակցությունը հետևողական ջանքեր է գործադրել համախոհության ձևավորման, երկխոսության միջոցով երկրի ու ժողովրդի շահերից բխող ընդունելի և ողջամիտ լուծում գտնելու ուղղությամբ:
Այսպես սակայն երկար չի կարող շարունակվել: Կարող են առաջանալ լուրջ մարտահրավերներ: Համոզված ենք, որ ստեղծված իրավիճակը պետք է հանգուցալուծվի բացառապես սահմանադրականության և օրենքների շրջանակներում:
Հաշվի առնելով առկա իրավիճակը՝ հայտարարում ենք քաղաքական կոալիցիային մեր մասնակցության դադարեցման մասին:
Առ այդ, Ազգային ժողովը պետք է ընտրի ժողովրդի վստահությունը վայելող վարչապետ, որի ձեւավորած կառավարության մշակած՝ պետության ներքին եւ արտաքին քաղաքականությունը ներառող ծրագիրը պետք է նպատակ հետապնդի՝
ա) լիցքաթափել ներքաղաքական լարվածությունը,
բ) հաղթահարել քաղաքական ճգնաժամը,
գ) հստակ առաջնահերթություններ նախանշելով երաշխավորել կուտակված խնդիրների լուծումը,
դ) լիարժեք ժողովրդավարական պայմանների ապահովմամբ նախապատրաստել եւ անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ»:

АРФ “Дашнакцутюн” заявила о прекращении своего участия в политической коалиции с РПА 04/25/2018   18:51  |  Политика
АРФ “Дашнакцутюн” сообщила о прекращении своего участия в политической коалиции с Республиканской партией Армении (РПА).
В результате народного движения в Армении сложилась ситуация, которая в течение нескольких дней держит в напряжении все общество.
К счастью, до сего момента удавалось избегать наихудших сценариев развития. В последние дни АРФ “Дашнакцутюн” последовательно стремилась посредством диалога найти приемлемое и разумное решение в интересах страны и народа.
Однако, как отмечается в заявлении,  так не может продолжаться долго.
“Могут возникнуть серьезные вызовы. Мы уверены, что нынешняя ситуация должна быть разрешена исключительно в рамках конституционности и законов. Принимая во внимание создавшуюся ситуацию, мы заявляем о прекращении нашего участия в политической коалиции. Таким образом, Национальное Собрание Армении должно избрать пользующегося доверием народа премьер-министра.
Отмечается, что разработанная его правительство программа, охватывающая внутреннюю и внешнюю политику, должна преследовать следующие цели:
а) разрядить внутреннюю политическую напряженность;
б) преодолеть политический кризис;
в) гарантировать решение накопившихся проблем, определяя четкие приоритеты;
г) подготовить и провести внеочередные парламентские выборы в полноценных демократических условиях”.