ԱՄՆ-ը ձգտում է «իրադարձությունների ազնիվ ու շիտակ ճանաչման». դեսպան Միլսը Հայոց ցեղասպանության դատապարտման մասին 04/24/2018   12:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգերի կառավարությունն ու ժողովուրդը չեն մոռանում Օսմանյան կասրությունում զոհ գնացած 1.5 միլիոն հայերին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
«Ես այսօր այստեղ եմ Ամերիկայի ժողովրդի անունից, հարգանքի տուրք մատուցելու այն մարդկանց, ովքեր իրենց կյանքը կորցրին 20-րդ դարում տեղի ունեցած վատթարագույն վայրագություններից մեկի ժամանակ: Միացյալ Նահանգների կառավարությունն ու ժողովուրդը չեն մոռանում այն մեկուկես միլիոն հայերին, ովքեր Օսմանյան կայսրությունում զոհ գնացին կոտորածներին»,-ասաց ԱՄՆ դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ իրենք հիշում են նաև այն մարդկանց, ովքեր օգնել են տուժածներին, նպաստել են Հայաստանի ապագայի կերտմանը: Դեսպան Միլսը հիշատակեց նաև այն հայերին, ովքեր հանգրվան են գտել Միացյալ Նահանգներում և իրենց ներդրումն ու վաստակն ունեցել Ամերիկայի կյանքում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցին՝ Ռիչարդ Միլսը նշեց, որ իրենք ձգտում են ու ջանք գործադրում՝ հանուն «իրադարձությունների ազնիվ ու շիտակ ճանաչման»: «Այդ շիտակ ճանաչումը կարող է հաշտություն բերել բոլոր կողմերի համար»,-հայտնեց դեսպանը:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրականացվել է 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն է: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցը: Հայ ժողովուրդը, երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու Հայաստան ժամանած հյուրերը ապրիլի 24-ին գալիս են Ծիծեռնակաբերդի բարձունք՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
12:19 24/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
11:36 24/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՔննչական կոմիտեի ծառայողներնը հարգանքի տուրք մատուցեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
11:12 24/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք մեր դահիճներից ավելի ուժեղ գտնվեցինք և մեր մեջ ուժ գտանք վերածնվելու. Կարեն Կարապետյան
10:53 24/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Արցախի բարձրագույն ղեկավարությունը հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին

Посол Миллз об осуждении Геноцида армян: США стремятся к “честной и верной оценке событий” 04/24/2018   12:59  |  Лента новостей
Правительство и народ Соединенных Штатов Америки не забывают о 1,5 миллионах армян, павших жертвой Османской империи. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил в ходе брифинга в мемориале Цицернакаберда Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Ричард Миллз.
“Я сегодня здесь от имени народа Америки, чтобы воздать дань уважения памяти тем, кто погиб во время одного из жесточайших злодеяний 20-го века. Правительство и народ Соединенных Штатов не забывают о тех 1.5 млн. армян, которые стали жертвами погромов в Османской империи”, - сказал посол США.
По его словам, они помнят также тех, кто помог пострадавшим, способствовал созданию будущего Армении. Посол Миллз упомянул также тех армян, которые нашли приют в США и внесли свой вклад в жизнь Америки.
Касаясь вопроса  Геноцида армян, Ричард Миллз отметил, что они стремятся и прикладывают усилия для “честной и верной оценки событий”. “Эта честная оценка может привести к миру между сторонами”, - заявил посол.
12:07 24/04/2018  |  Лента новостейСотрудники Следственного комитета Армении в Цицернакаберде почтили память жертв Геноцида армян
11:58 24/04/2018  |  Лента новостейКарен Карапетян: мы оказались сильнее палачей, нашли в себе силы возродиться и создать независимую государственность
11:26 24/04/2018  |  Лента новостейПредставители высшего руководства Армении и Арцаха почтили память жертв Геноцида армян
10:50 24/04/2018  |  Лента новостейПрезидент Арцаха: Геноцид армян - глубокая боль для всего армянства, которая обязывает делать все возможное для укрепления армянской независимой государственности
10:30 24/04/2018  |  Лента новостейВ Украине проводятся мероприятия по случаю 103-й годовщины Геноцида армян
10:13 24/04/2018  |  Лента новостейПрезидент Франции: память о Геноциде армян и значение его уроков касается каждого из нас