Հարուցվել է քրեական գործ՝ լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ 04/19/2018   20:13  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ստացվել է լրագրող Տիրայր Մուրադյանի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ դատախազությունում հարուցված քրեական գործը։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Քրեական գործի նյութերի՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության լրագրող Տիրայր Մուրադյանը հաղորդում է ներկայացրել առ այն, որ ապրիլի 19-ին՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, որպես լրագրող, իր աշխատանքն է կատարել Երևան քաղաքի Արամի փողոցում տեղակայված ՀՀ կառավարության 3-րդ վարչական շենքի դիմաց, երբ քաղաքացիական հագուստով երկու անձինք հարձակվել են իր վրա, գցել գետնին, ոտքերով ու ձեռքերով հարվածել, ինչի հետևանքով ստացել է մարմնական վնասվածքներ: Լրագրողը մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն։
Դեպքի առթիվ դատախազության կողմից հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով եւ ուղարկվել ԵՔՔՎ Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին։
ՀՀ ՔԿ նախագահի կողմից նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչությանը։

Уголовное дело заведено по факту нападения на журналиста в ходе акций протеста в центре Еревана 04/20/2018   09:14  |  Криминальная хроника
В следственный  отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану поступило уголовное дело, возбужденное в прокуратуре по факту воспрепятствования профессиональной деятельности журналиста Тирайра Мурадяна. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно материалам дела, журналист общественной организации "Союз информированных граждан" Тирайр Мурадян подал заявление о том, что 19-го апреля около 08:30 исполнял свои профессиональные обязанности перед третьим административным зданием правительства РА на улице Арами, когда два человека в гражданской одежде напали на него, повалили на землю, нанесли удары руками и ногами, вследствие чего он получил травмы. Журналист с телесными повреждениями был доставлен в медицинский центр "Сурб Григор Лусаворич".
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 164 (Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста) Уголовного кодекса РА и направлено в следственный  отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК РА по Еревану.
Председатель Следственного комитета РА поручил производство предварительного следствия  Главному управлению по расследованию особо важных дел СК РА.