«Իմ քայլը» և «Մերժիր Սերժին» քաղաքացիական նախաձեռնությունները հայտարարությամբ են հանդես եկել 04/19/2018   16:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Իմ քայլը» և «Մերժիր Սերժին» քաղաքացիական նախաձեռնությունները հայտարարությամբ են հանդես եկել, որում մասնավորապես ասվում է.
«Իմ քայլը» և «Մերժիր Սերժին» քաղաքացիական նախաձեռնությունները, ունենալով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների լայն աջակցությունը, օրեր շարունակ իրականացնում են քաղաքացիական անհնազանդության ոչ բռնի գործողություններ՝ ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի վարչապետության։
Նախաձեռնության հեղինակների համար բռնության մերժումը սկզբունք է և բազմիցս հայտարարվել է, որ բացառում ենք նաև բռնությանը բռնությամբ պատասխանելու գործողությունները։
ՀՀ ոստիկանության տարածած հայտարարությունները այն մասին, թե հավաքի կազմակերպիչներն իրենց սադրիչ վարքագծով հավաքի մասնակիցներին ուղղորդում են տարբեր հակաիրավական գործողությունների, չի համապատասխանում իրականությանը:
Շարժման կազմակերպիչները և մասնակիցները չեն կիրառում բռնություն և երբեք չեն կիրառելու, իսկ բոլոր այն անձինք, ովքեր հրահրում են նման գործողությունները կամ բռնություն են կիրառում որևէ մեկի նկատմամբ, չեն հանդիսանում ակցիայի մասնակիցներ:
Կոչ ենք անում ՀՀ ոստիկանությանը զերծ մնալ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններից և հավաքի կազմակերպիչների հասցեին անհիմն մեղադրանքներ հնչեցնելուց, ապահովել խաղաղ անհնազանդության ակցիայի մասնակիցների անվտանգությունը և հետևողական լինել իրական սադրիչների և բռնություն կիրառող անձանց ինքնությունը պարզելու և օրենքով սահմանված կարգով նրանց պատժելու համար:
16:26 19/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանների պալատն անվճար իրավաբանական օգնություն է ցուցաբերում ոստիկանության բաժին տարված անչափահասներին

Инициативы “Мой шаг” и “Отвергни Сержа” призвали Полицию воздержаться от безосновательных обвинений в адрес организаторов митинга 04/19/2018   17:02  |  Лента новостей
Гражданские инициативы “Мой шаг” и “Отвергни Сержа”, протестующие против назначения третьего президента Армении Сержа Саргсяна премьер-министром страны, выступили с заявлением.
“Гражданские инициативы, пользуясь широкой поддержкой граждан Республики Армения, уже несколько дней проводят ненасильственные акции гражданского неповиновения против премьерства Сержа Саргсяна. Неприятие насилия для авторов инициативы является принципом и неоднократно заявлялось об исключении действий по ответу на насилие насилием”, - говорится в заявлении.
Также отмечается, что распространенные Полицией заявление о том, что организаторы собраний своим явно провокационным поведением направляют участников на различные противоправные действия, не соответствуют действительности.
“Организаторы и участники движения не прибегают и не собираются прибегать к насилию, а  все те, кто провоцирует подобные действия или применяют насилие в отношении кого бы то ни было, не являются участниками акции. Призываем Полицию РА воздержаться от не соответствующих действительности заявлений и не озвучивать безосновательные обвинения в адрес организаторов митинга, обеспечить безопасность участников мирной акции неповиновения и проявить последовательность  в вопросе установления истинных провокаторов и лиц, прибегающих к насилию, и их наказания в установленном законом порядке”, - говорится в заявлении.