Ոստիկանությունը կարող է դիմել իրավիճակից բխող համաչափ գործողությունների. հայտարարություն 04/16/2018   11:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր առավոտից ՀՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը կազմակերպել է Երևանի համար կենսական նշանակություն ունեցող մի շարք փողոցներ փակելու գործողություն՝ կաթվածահար անելով երթևեկությունը և սահմանափակելով հարյուրավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժելու սահմանադրական իրավունքը:
ՀՀ ոստիկանությունը նախազգուշացնում է, որ նման գործողությունները կարող են ծնել հանցագործություններ՝ ուղղված քաղաքացիների կյանքի, առողջության և գույքի դեմ:
ՀՀ ոստիկանությունը ևս մեկ անգամ պարզաբանում է, որ խաղաղ, սակայն հասարակական կարգի խմբային խախտումներով ուղեկցվող հավաքի իրավունքը բացարձակ չէ և կարող է ենթարկվել սահմանափակումների՝ իրավիճակից բխող համաչափ ոստիկանական գործողություններով, ընդհուպ մինչև հավաքի դադարեցման որոշման ընդունում:

Полиция Армении вновь предупреждает митингующих в Ереване о последствиях их действий 04/16/2018   11:23  |  Лента новостей
Полиция Армении вновь выступила с заявлением, призвав депутата парламента Армении Никола Пашиняна и участников акции против премьерства третьего президента Армении Сержа Саргсяна воздерживаться от нарушающих правопорядок действий.
“С утра 16 апреля депутат Национального собрания Армении Никол Пашинян организовал действия по перекрытию имеющих жизненное значение для города Еревана ряда улиц, создав транспортный коллапс и ограничив право на свободное передвижение сотен граждан”, - говорится в заявлении.
Полиция Армении предупреждает, что подобные действия могут порождать преступления, представляющие угрозу жизни, здоровью имуществу граждан.
“Полиция РА еще раз поясняет, что право на мирное, однако сопровождающееся массовыми нарушениями общественного порядка собрание не является абсолютным и может подвергаться ограничениям соразмерными ситуации действиями Полиции вплоть до принятия решения о прекращении митинга”, – отмечается в заявлении ведомства.