Հափշտակություններ են կատարվել ԵՄ 18 դրամաշնորհային ծրագրերով, իսկ հափշտակված գումարը կազմում է ավելի քան 907 մլն դրամ 04/13/2018   18:53  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհների գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության գործով 14-ի անձի մասով նախաքննությունն ավարտվել է և գործն ուղարկվել է դատարան: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին Քննչական կոմիտեից։  Չարաշահումները ներառում են 18 դրամաշնորհային ծրագիր, իսկ հափշտակված գումարը ավելի քան 907 մլն դրամ։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ մեղադրանքներ են առաջադրվել մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն, հափշտակությանն օժանդակելու, ինչպես նաև մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթի կեղծիք կատարելու համար:
Մասնավորապես,  մեղադրանքներ են առաջադրվել  ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգող Մարինե Պապյանին ՝ 18 դրվագով, Տիգրան Սուքիասյանին (15 դրվագով), Գարիկ Չիլինգարյանին (6 դրվագով), Ռուբինա Տեր-Մարտիրոսյանին՝ (4 դրվագով), Արմեն Բարեղամյանին (2 դրվագով), Գևորգ Ղազարյանին (2 դրվագով), Դինա Մանուկյանին (մեկ դրվագով), Ալեքսանդր Պողոսյանին (մեկ դրվագով), Սերգեյ Բալասանյանին (մեկ դրվագով), Կարեն Ստեփանյանին (մեկ դրվագով), Կարեն Ստեփանյանին (մեկ դրվագով), Արմեն Միքայելյանին (մեկ դրվագով), Արման Մկրտչյանին (4 դրվագով), Անահիտ Ավագյանին (4 դրվագով) և Նելլի Սեդրակյանին (2 դրվագով) մասերով:
Ավելի վաղ ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհի գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն է կատարվել, ինչի առիթով հարուցվել է քրեական գործ: Հափշտակություններն սկսվել են 2009-2010 թվականներին:
Եւս 5 մեղադրյալի մասով նախաքննությունը շարունակվում է։
18:40 26/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԵՄ հատկացրած դրամաշնորհներից հափշտակված գումարը կազմում է ավելի քան 907 մլն դրամ
10:20 07/03/2018  |  ՄամուլԻնչպես են նախագահի աշխատակազմի կողմից տրված դրամաշնորհները մսխում. «Ժողովուրդ»
09:55 14/11/2017  |  ՄամուլԵՄ դրամաշնորհներից հափշտակված գումարն ավելացել է՝ հասնելով 1 մլն 280 հազար դոլարի. «Հայկական ժամանակ»
19:42 03/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀափշտակություններ են կատարվել նաև ՀԿ-ին ԵՄ-ի կողմից հատկացված դրամաշնորհներից
17:57 03/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵՄ դրամաշնորհների հափշտակության գործով ձերբակալվել է ևս մեկ անձ՝ բարեգործական հասարակական կազմակերպության նախագահ
21:57 29/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀարյուրավոր միլիոնների հափշտակության մեջ մեղադրվող Մարինե Պապյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ
16:18 01/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական դրամաշնորհների ծախսման վերահսկողությունը կմեծանա
18:45 13/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵՄ պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերից հափշտակված գումարի ծավալներն ավելանում են
11:40 10/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ից հափշտակված գումարի չափը կազմում է մոտ 280 միլիոն դրամ, բայց գումարի չափը հնարավոր է ավելանա
18:03 04/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵՄ պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգող Մարինե Պապյանի կալանավորման որոշումը բողոքարկվել է վերաքննիչ դատարան

Случаи хищения по 18 грантовым программам ЕС на сумму более 907 млн. драмов выявлены в Армении 04/14/2018   10:37  |  Криминальная хроника
Предварительное следствие по уголовному делу о хищении денег в особо крупных размеров из грантовых средств, выделенных делегацией Европейского союза в Армении в части, касающейся 14 обвиняемых, завершено. Дело направлено в суд. Об этом в ответ на запрос  “Фактинфо” сообщили в Следственном комитете Армении. Злоупотребления охватывают 18 грантовых программ, а размер похищенной суммы составляет более 907 млн. драмов.
По совокупности добытых доказательств фигурантам дела предъявлены обвинения в мошенническом хищении средств в особо крупных размерах, совершенном по предварительному сговору с группой лиц, пособничестве в хищении, а также подделке документов.
В частности, обвинения предъявлены координатору грантовых программ делегации ЕС в РА Марине Папян(по 18 эпизодам), Тигрануу Сукиасян(по 15 эпизодам), Гарику Чилингаряну(6 эпизодов), рубине Тер-Мартиросян(по 4 эпизодам), Армену Барегамяну(по 2 эпизодам), Геворку Казаряну(по 2 эпизодам), дине Манукян(по 1 эпизоду), Сергею Баласаняну(по 1 эпизоду),Карену Степаняну(по 1 эпизоду),Армену Микаеляну(по 1 эпизоду),Арману Мкртчяну(по 4 эпизодам), Анит Авакян(по 4 эпизодам) и Нелли Седракян(по 2 эпизодам).
Ранее СК РА сообщил, по факту хищения денег из грантовых средств, выделенных делегацией Ес в Армении было возбуждено уголовное дело. Хищения начались в 2009-2010 гг.
Следствие по делу в части, касающейся еще 5 обвиняемых, продолжается.
18:30 03/11/2017  |  Криминальная хроникаЕще один человек задержан в Армении по делу о хищении средств из европейских грантов
15:37 01/05/2017  |  Криминальная хроникаВ банковском сейфе координатора грантовых программ делегации ЕС в Армении обнаружена большая сумма денег