Համայնքներում  ևս  45  նոր ծրագիր կիրականացվի. տեղի է ունեցել սուբվենցիաներ ստանալու ծրագրային հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը 04/13/2018   12:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի է ունեցել սուբվենցիաներ ստանալու ծրագրային հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը, որի  ընթացքում քննարկվել է հանրապետության համայնքներից ստացված սուբվենցիայի ծրագրային 46  հայտ: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Լոքյանը տեղեկացրել է, որ 33 համայնքից ստացված 46 ծրագրային հայտի ընդհանուր գումարը 2 մլրդ  32 մլն դրամ է, որից համայնքների կողմից ֆինանսավորումը կազմում է 963,1 մլն  դրամ,  մասնավոր հատվածի ֆինանսավորումը՝ 177 մլն դրամ, իսկ պետբյուջեից տրամադրվող սուբվենցիայի ծավալը՝ 892 մլն դրամ:  Ներկայացված 46 ծրագրից 23-ը ստացվել է խոշորացված 14 համայնքից:
Նախարարի պաշտոնակատարի ներկայացմամբ՝ այս և նախորդ նիստում ներկայացված և հաստատված  85 ծրագրային հայտի ընդհանուր գումարը կազմում է   3 մլրդ 387 մլն դրամ, որից՝ համայնքների կողմից համաֆինանսավորման չափը 1 մլրդ 738 մլն դրամ է, պետական բյուջեից տրամադրվող սուբվենցիայի ծավալը՝ 1 մլրդ 459 մլն դրամ, մասնավորի կողմից ֆինանսավորումը՝  188,5 մլն դրամ: Նշված 85 ծրագրից 32-ը ներկայացվել է 18 խոշորացված համայնքի կողմից:
Համայնքային նշանակության ծրագրերը հիմնականում վերաբերում են ճանապարհների վերանորոգմանն  ու բարեկարգմանը, ոռոգման և խմելու ջրագծերի, կոյուղագծերի վերանորոգմանն  ու կառուցմանը, համայնքների լուսավորությանը, մանկապարտեզների և մշակույթի տների կառուցմանն ու վերանորոգմանը, գույքի, օրինակ՝ աղբատար մեքենաների ձեռքբերմանը և այլն:
Նշվել է, որ բոլոր նախագծերը փոխանցվել են շահագրգիռ գերատեսչություններին՝ նրանց կարծիքներն ու առաջարկներն ստանալու համար:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովը քննարկումների արդյունքում 46 հայտերից չի հաստատել միայն մեկը՝ համայնքի կողմից ոչ բավարար համաֆինանսավորման պատճառով:
Անդրադառնալով ծրագրերի պատշաճ որակով ու արդյունավետությամբ  իրականացմանը՝  Կարեն Կարապետյանը նշել է. «Այս տարվա վիճակագրությունն ու պատկերը թույլ կտա, որ խաղի կանոնները մյուս տարիների համար ավելի հստակ ձևակերպվեն: Հրատապ և այլ ծրագրերով համայնքներին տրվող  պետական միջոցները հատկացվելու են  խիստ նպատակային: Եթե 3-4 տարի սուբվենցիաների այս ծրագիրը շարունակենք  և իրականացնեք այնպես,  ինչպես որ նախատեսում ենք,  համայնքների վիճակը զգալի կերպով կփոխվի»:
Կարևորվել է նաև ծրագրերի իրականացման նկատմամբ վերահսկողությունը՝  կապված շինարարության  որակի և այլնի հետ: Կարեն Կարապետյանը  պատասխանատու գերատեսչություններին հանձնարարել է աշխատել նաև մարզպետարանների թիմերի հետ:

45 новых программ планируется реализовать в армянских общинах 04/13/2018   16:55  |  Лента новостей
Под председательством исполняющего обязанности премьер-министра Армении Карена Карапетяна сегодня состоялось заседание межведомственной комиссии по оценке программных пакетов для получения субвенций, в ходе которого было обсуждено 46 полученных из общин республики программных заявок на получение субвенций.
Как сообщает пресс-служба правительства, исполняющий обязанности министра территориального управления и развития Давид Локян проинформировал, что общая сумма полученных из 33 общин 46 заявок составляет 2 млрд 32 млн драмов, из которых софинансирование общин составляет 963,1 млн драмов, финансирование со стороны частного сектора – 177 млн драмов, а объем предоставляемых из госбюджета субвенций – 892 млн драмов. Из 46 представленных программ 23 получены из 14 укрупненных общин.
По информации и.о. министра, общая сумма представленных и утвержденных на этом и предыдущем заседании 85 программных заявок составляет 3 млрд 387 млн драмов, из которых софинансирование общин – 1 млрд 738 млн драмов, объем предоставляемых из госбюджета субвенций – 1 млрд 459 млн драмов, финансирование со стороны частного сектора – 188,5 млн драмов. Из указанных 85 программ 32 представлены из 18 укрупненных общин.
Программы муниципального значения в основном касаются ремонта и благоустройства дорог, ремонта и строительства водопроводных, оросительных и канализационных линий, освещения общин, строительства и ремонта детских садов и домов культуры, приобретения имущества, например, мусоровозов и др. Было отмечено, что все проекты переданы заинтересованным ведомствам для получения их мнений и предложений.
Межведомственная комиссия в результате обсуждений не утвердила лишь одну из 46 заявок по причине недостаточного финансирования со стороны общины.
Коснувшись реализации программ с надлежащим качеством и эффективностью, Карен Карапетян отметил: «Статистика за этот год и имеющееся положение позволят, чтобы правила игры на следующие годы были точнее сформулированы. Государственные средства, выдаваемые общинам в рамках неотложных и иных программ, будут выделяться строго целевым образом.Если мы будем продолжать эту программу субвенций 3-4 года и осуществлять ее так, как предусматриваем, положение общин ощутимо изменится».
Была также отмечена важность контроля за реализацией программ в части качества строительства и др. Карен Карапетян поручил ответственным ведомствам работать также с областными администрациями.