Կոնգրեսականները հորդորել են Թրամփին ապրիլի 24-ը սահմանել որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր 04/12/2018   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ղեկավարությունը կոչ է արել Ներկայացուցիչների պալատի գործընկերներին միանալ իրենց և ճնշում գործադրել նախագահ Դոնալդ Թրամփի վրա, որպեսզի վերջինս մերժի թուրքական կողմի ճնշումներն ու այս ապրիլի 24-ին հավուր պատշաճի հիշատակի Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը:
Նախագահ Թրամփին ուղղված նամակում Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոնեն, Ջեքի Սփիըրը, Դևիդ Թրոտը և Դևիդ Վալադաոն, ինչպես նաև փոխնախագահներ Գուս Բիլիրակիսը և Ադամ Շիֆը բացատրել են, որ Հայոց ցեղասպանությունը շարունակում է մնալ որպես կարևոր հիշեցնող հանգամանք այն մասին, որ մարդկության դեմ հանցագործությունները չպետք է մնան առանց ճանաչման և դատապարտման:
«Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելով՝ մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում վերապրածների հաստատակամությանն ու վճռականությանը, ինչպես նաև հայկական ծագում ունեցող այն ամերիկացիներին, ովքեր շարունակում են մինչ օրս ուժեղացնել մեր երկիրը: Մեր պարտքն է ազնվորեն ճանաչել 1.5 մլն հայերի կոտորածները որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»,- նշել են նրանք՝ հորդորելով ապրիլի 24-ը սահմանել որպես ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր:
11:08 30/03/2018  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայոց ցեղասպանությունը չպետք է հերքվի. Բունդեսթագի պատգամավորի համար անընդունելի է Էրդողանի միջամտությունը Գերմանիայի ներքին գործերին
14:06 08/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍերբիայի խորհրդարանը մերժել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու՝ ընդդիմության առաջարկը: Azatutyun.am
12:44 21/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիդերլանդների խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության մասին օրենքի նախագծերը կքննարկվեն փետրվարի 22-ին

Американские конгрессмены призывают Трампа утвердить 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян 04/12/2018   16:09  |  Лента новостей
Правление Комитета Конгресса США по армянским вопросам призвало коллег присоединиться к их инициативе, призывающей президента Дональда Трампа должным образом почтить память жертв Геноцида армян 24 апреля, отринув турецкое давление. Об этом, как передает «Арменпресс», сообщает Комитет Айдата США.
В своем письме, представители Комитета Франк Паллоне, Джеки Спир, Дэвид Трот и Дэвид Валадао, а также Гус Билиракис и Адам Шифф, отметили, что Геноцид армян является важным напоминанием о том, что преступления против человечества не должны оставаться непризнанными и неосужденными.
«Признав Геноцид, отдавая дань памяти жертвам Геноцида армян, мы воздаем уважение пережившим его, а также нашим соотечественникам армянского происхождения. Мы обязаны честно признать уничтожение 1,5 млн. человек первым геноцидом 20-го века. Через признание Геноцида армян мы воздаем должное упорству и решимости тех, кто выжил, а также американцам армянского происхождения, которые продолжают укреплять нашу страну по сей день»,- сказано в обращении.