Աղջիկն ապօրինի մուտք է գործել իր ընկերոջ մոր սոցիալական կայքի անհատական էջ և գաղտնաբառը փոխել 03/23/2018   16:18  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են համակարգչային տեղեկատվությանն ապօրինի տիրանալու դեպքի հանգամանքները. մեղադրանք է առաջադրվել 22-ամյա աղջկա:
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, 2017թ. հուլիսին Արարատի մարզի բնակչուհուց հաղորդում է ստացվել առ այն, որ այլ անձ մուտք է գործել «ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գտնվող իր անհատական էջ և փոխել գաղտնաբառը:
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով տուժողի որդու ընկերուհին է՝ ծնված 1996թ.:
Մասնավորապես՝ նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ 22-ամյա աղջիկը մի քանի անգամ ապօրինի մուտք է գործել իր ընկերոջ մոր՝ «ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գտնվող անհատական էջ և փոխել նշված էջի գաղտնաբառը՝ կնոջը զրկելով այն օգտագործելու հնարավորությունից:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 22-ամյա աղջկան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:

Молодая девушка в Армении предстанет перед судом за вход на чужую страницу в Facebook 03/23/2018 17:58 | Криминальная хроника
В результате необходимых мероприятий, предпринятых в рамках уголовного дела, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, установлены обстоятельства инцидента с неправомерным завладением компьютерной информацией.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в июле 2017 года жительница Араратской области получила оповещение о том, что посторонний зашел на ее страницу в социальной сети Facebook и сменил пароль.
В результате предпринятых в рамках возбужденного уголовного дела необходимых следственных и иных процессуальных действий был установлен ряд обстоятельств произошедшего, личность предполагаемого преступника: им оказалась подруга сына потерпевшей(1996 года рождения).
В частности, в ходе предварительного следствия добыты фактические данные о том, 22-летняя девушка несколько раз незаконно заходила на страничку матери своего друга в соцсети и меняла пароль от указанной страницы, лишив женщину возможности пользоваться ею.
На основе добытых достаточных доказательств 22-летней девушке предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 254 (“Неправомерное завладение компьютерной информацией”) Уголовного кодекса РА. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.