Խնամակալության և հոգաբարձության մարմիններ գործում են թերի և ոչ պրոֆեսիոնալ 03/21/2018   16:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեում այսօր՝ մարտի 21-ին, տեղի է ունեցել գիտագործնական միջազգային կոնֆերանս՝ «Անչափահասների մասնակցությամբ հանցագործությունների քննությունը» թեմայով։ Կոնֆերանսին մասնակցել են ՌԴ քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչները` ՌԴ ՔԿ նախագահի տեղակալ Ելենա Լեոնենկոյի գլխավորությամբ, Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահի տեղակալ Ալեքսանդր Զվյագինցևը, Հռոմի զինվորական դատախազ Մարկո Դե Պաուլիսը և այլ հյուրեր։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով կոնֆերանսի մասնակիցներին՝ ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը նշել է, որ անչափահասների դատավարական իրավունքների և շահերի պաշտպանությունը մշտապես գտնվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ուշադրության կենտրոնում՝ ձևավորման պահից սկսած։
«Մենք ապրում ենք գլոբալացման դարաշրջանում, որի մասնակից են նաև անչափահասները, ովքեր, իրենց տարիքային, հոգեբանական, սոցիալական և այլ հատկանիշներից ելնելով, կարող են ընկնել այլ անձանց ազդեցության տակ:
Հազվադեպ չեն դեպքերը, երբ այդ «վստահությունը» հանգեցնում է անչափահասին հանցավոր գործունեության մեջ ներգրավելուն կամ նրան դարձնում խոցելի վիկտիմոլոգիական տեսանկյունից:
Բոլոր մասնակիցներին մաղթում եմ հաջողություն, արդյունավետ և բեղմնավոր աշխատանք, և համոզված եմ, որ արտահայտված կարծիքները և ընդունած որոշումները կունենան մեծ գիտագործնական նշանակություն»,- ասել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Ա.Հովսեփյանը:
Կոնֆերանսի ընթացքում քննարկվել է անչափահասների նկատմամբ և անչափահասների կողմից կատարվող հանցավորության ընդհանուր վիճակը, համացանցում կատարվող հանցագործություններին (մահվան խմբեր, սեռական բռնություն և այլն), անչափահասների նկատմամբ հանցագործությունների կանխման ոլորտում օրինաստեղծ գործունեությանը, ինչպես նաև՝ մանկահասակ հանցագործների նկատմամբ օրենսդրության մարդասիրականացման, սեռական բռնության զոհ-երեխաների հոգեբանական վերականգնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
ՀՀ ՔԿ Նախագահ Աղվան Հովսեփյանը փաստել է, որ այս, հարցը հատկապես վերջին տարիներին, բավական ակտուալ է դարձել։ ՀՀ Քննչական կոմիտեն, իր նախաձեռնությամբ, սկսել է վարել երեխաների դեմ ուղղված և ընտանեկան բռնությանը վերաբերող հանցագործությունների հատուկ վիճակագրություն, որի շնորհիվ ձևավորվել է հստակ տեղեկատվություն՝ անչափահասների մասնակցությամբ կամ նրանց դեմ կատարված հանցագործությունների շարժընթացի վերաբերյալ, ինչին էլ համապատասխան մշակվել է քրեաիրավական քաղաքականությունը, կատարվել մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ։
Վիճակագրական տվյալները փաստում են, որ ՀՀ-ում երեխաների դեմ ուղղված հանցագործությունների աճի միտում է գրանցվում: Երեխաների նկատմամբ հիմնականում կատարվում են սեռական բնույթի, առողջության, կյանքի, ազատության դեմ ուղղված հանցագործություններ:
ՀՀ քննչական կոմիտեում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է ,որ 2015-2017 թթ.ընթացքում ՀՀ-ում կատարված բոլոր հանցագործությունների 1 տոկոսը կազմում են սեռական հանցագործությունները, ինչի մեծ մասը կատարվել է երեխաների նկատմամբ:
Այսպես՝ 2015թ. ընթացքում ՀՀ ՔԿ վարույթում սեռական հանցագործությունների վերաբերյալ քննվել է 131 քրեական գործ, որից 84-ը կատարվել է երեխաների նկատմամբ (սեռական հանցագործությունների ընդհանուր թվի 64 տոկոս), 2016թ. ընթացքում քննվել է 157 քրեական գործ, որից 110-ը՝ կատարված երեխաների նկատմամբ (70 տոկոս), իսկ 2017թ. ընթացքում քննվել է 161 քրեական գործ, որից 101-ը՝ կատարված երեխաների նկատմամբ (62.7տոկոս): Սույն վիճակագրական տվյալները փաստում են, որ նախորդ տարի նկատվել է երեխաների նկատմամբ կատարված սեռական բնույթի հանցագործությունների որոշակի նվազում, այդուհանդերձ ցուցանիշը խիստ մտահոգիչ է, և փաստում է սոցիալական ծառայությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ համատեղ աշխատանքները շարունակելու կարևորությունը։
Ինչպես ցույց է տալիս վիճակագրությունը, նման հանցագործություններից տուժած անչափահասների գերակշիռ մասը 14-16 տարեկան երեխաներն են, ամենափոքրը՝ 4 տարեկան։
Անչափահասների մասնակցությամբ, նրանց դեմ կատարվող հանցագործությունների բացահայտման արդյունավետությունը բարձրացնելու, հանցագործություններից տուժած անչափահասների կրկնակի զոհայնացումը բացառելու նպատակով կարևորվել է քննիչների մասնագիտացումը՝ ելնելով անչափահասների հոգեբանական, տարիքային, սոցիալական առանձնահատկություններից։ Քննչական կոմիտեն գործընկեր հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ կազմակերպել է վերապատրաստման հատուկ դասընթացներ, որոնց արդյունքում նեղ մասնագիտացում է ստացել ՔԿ 21 քննիչ։ Բացի այդ, ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում կահավորվում են առանձին քննչական սենյակներ՝ անչափահասների մասնակցությամբ կատարվող քննչական գործողությունների համար:
ՀՀ ՔԿ նախագահը նշեց, որ հետևողականորեն կատարվող աշխատանքների արդյունքում հաջողվել է արձանագրել դրական արդյունքներ՝ թե՛ քննության մեթոդիկայի և թե՛ բացահայտման ուղղությամբ։ Այդուհանդերձ անհրաժեշտ է ուժեղացնել կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացումը՝ ուղղված ինչպես անչափահասների կողմից, այնպես էլ՝ նրանց նկատմամբ կատարվող հանցագործությունների նվազեցմանը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով ընտանեկան բռնությանը, քանի որ հաճախ է պատահում, երբ ընտանիքը, որը պետք է պաշտպանի երեխային և նրա իրավունքները, ոչ միայն չի իրականացնում սույն գործառույթը, այլ նաև խախտում է այն: Կանխարգելիչ միջոցները առաջին հերթին պետք է ուղղված լինեն երեխաների պաշտպանությանը բացասական տեղեկատվությունից, որը բացասաբար է անդրադառնում երեխայի զարգացման և երեխայի դաստիարակության որակի բարելավման վրա ընտանիքում, ինչպես նաև՝ դպրոցում:
Ա.Հովսեփյանը կարևորեց նաև  խնամակալության  և հոգաբարձության մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացումը, որոնք, ունենալով իրավասությունների լայն շրջանակ երեխաների պաշտպանության հարցում, գործում են թերի և ոչ պրոֆեսիոնալ, ինչին մեկ անգամ չէ, որ անդրադարձել են պետական և ոչ պետական մարմինները, և նույնիսկ՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Կոնֆերանսին ելույթներ են ունեցել նաև երկու երկրների քննչական կոմիտեների, հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներ։
Ամփոփելով կոնֆերանսի արդյունքները՝ մասնակիցները փաստել են, որ երեխաների պաշտպանության արդյունավետությունը կախված է ոչ միայն առանձին մարմինների և կազմակերպությունների համակարգային և պրոֆեսիոնալ մոտեցումից, այլ նաև՝ նրանց միջև փոխշահավետ համագործակցությունից՝ ներառելով քաղաքացիական հասարակությունը:

Глава СК Армении заявил о важности повышения деятельности органов опеки и попечительства 03/21/2018   17:23  |  Лента новостей
В Следственном комитете Армении сегодня, 21-го марта, состоялась международная научно-практическая конференция  на тему “Расследование преступлений с участием несовершеннолетних”. В конференции приняли участие представители Следственного комитета Российской Федерации во главе с заместителем председателя СК РФ Еленой Леоненко, вице-президент Международной ассоциации прокуроров Александр Звягинцев, военный прокурор Рима Марко Де Паолис (Marco De Paolis) и другие гости. Подробности передает пресс-служба СК Армении.
Приветствуя участников конференции, председатель СК РА Агван Овсепян отметил, что защита процессуальных прав и интересов несовершеннолетних всегда находилась в центре внимания Следственного комитета РА с момента образования ведомства.
”Мы живем в век глобализации, участниками которой являются и несовершеннолетние, которые, исходя из их возрастных, психологических, социальных и иных особенностей, могут попасть под чужое влияние. Нередки случаи, когда  это “доверие” приводит к вовлечению несовершеннолетних в преступную деятельность или делает их уязвимыми с виктимологической точки зрения. Всем участникам желаю успеха, эффективной и плодотворной работы. Убежден, что высказанные мнения и принятые решения возымеют большое научно-практическое значение”, - заявил председатель СК РА А. Овсепян.
В ходе конференции обсуждались общее состояние преступности в отношении несовершеннолетних и совершаемые ими преступления, широкий спектр вопросов, касающихся совершаемых в сети Интернет преступлений(группы смерти, сексуальное насилие и др.), законодательной деятельности в сфере предупреждения преступлений в отношении несовершеннолетних, а также гуманизации законодательства в отношении малолетних преступников и психологической реабилитации детей, ставших жертвами сексуального насилия.
Председатель СК РА Агван Овсепян констатировал, что данный вопрос особенно в последние годы стал довольно актуальным. Следственный комитет РА по своей инициативе начал вести специальную статистику преступлений, направленных против детей и касающихся семейного насилия. Благодаря этому формируется четкая информация касательно динамики преступлений с участием несовершеннолетних или преступлений, совершенных в отношении них, в  соответствии с чем и разрабатывается уголовно-правовая политика и были проведены ряд законодательных изменений.
Статистические данные указывают, что в Армении фиксируется тенденция к росту числа преступлений, направленных против детей. В отношении детей в основном совершаются преступления сексуального характера, а также преступления, направленные против их здоровья, жизни и свободы.
В результате проведенных в Следственном комитете РА исследований выяснилось, что в течение 2015-2017гг. 1% всех совершенных в Армении преступлений составляют преступления сексуального характера, большая часть из которых была совершена в отношении детей.
Так, в 2015-ом году в производстве СК РА было расследовано 131 уголовное дело по фактам сексуальных преступлений, 84 из которых были совершены в отношении детей(64% от общего числа сексуальных преступлений), за 2016г. были расследованы 157 уголовных дел, 110(70%) из которых были совершены в отношении детей, а в течение 2017 года было расследовано 161 уголовное дело, из них 101(62.7%) было совершено в отношении детей. Хотя эти статистические данные указывают на  то, что в прошлом году имело место некоторое сокращение числа преступлений сексуального характера, совершенных в отношении детей, тем не менее показатель вызывает серьезную тревогу и подтверждает важность продолжения совместной работы с представителями социальных служб и гражданского общества.
Как показывает статистика, подавляющее большинство несовершеннолетних, пострадавших от подобных преступлений, - это дети в возрасте 14-16 лет. Самому маленькому из них – 4 года.
В целях повышения эффективности раскрытия преступлений с участием несовершеннолетних и преступлений, совершаемых против них, исключения повторной виктимизации несовершеннолетних, пострадавших от преступлений, отмечена важность специализации следователей ввиду возрастных, психологических и социальных особенностей несовершеннолетних. Следственный комитет совместно с общественными организациями-партнерами организовал специальные курсы переподготовки, по итогам прохождения  которых 21 следователь получил узкую специализацию. Кроме того, в территориальных подразделениях Следственного комитета РА оборудуют отдельные комнаты для проведения следственных действий с участием несовершеннолетних.
Председатель СК РА отметил, что в результате проводимой последовательной работы удалось зафиксировать положительные результаты как в плане методов расследования, так и раскрытия, тем не менее необходимо усилить меры по реализации превентивных мероприятий, направленных на  минимизацию преступлений как совершаемых несовершеннолетними, так и совершаемых в отношении них, уделив особое внимание семейному насилию, поскольку часты случаи, когда семья, которая должна защищать ребенка и его права не только не выполняет данную функцию, но и нарушает их. Профилактические меры в первую очередь должны быть направлены на защиту детей от негативной информации, которая отрицательно сказывается на развитии ребенка и улучшении качества его воспитания в семье, а также в школе.
А. Овсепян придал также важность повышению эффективности деятельности органов опеки и попечительства, которые, обладая широким кругом полномочий в вопросе защиты детей, функционируют непрофессионально и недостаточно эффективно, на что неоднократно обращали внимание государственные и негосударственные органы и даже Защитник прав человека РА.
На конференции выступили и представители Следственных комитетов и общественных организаций  двух стран
Подводя итоги конференции, участники констатировали, что эффективность защиты детей зависит от системного и профессионального подхода отдельных органов и организаций, но и от взаимовыгодного сотрудничества между ними, включая гражданское общество.