Կառավարությունում քննարկվել են «Սևան» ազգային պարկի բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր 03/14/2018   16:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են «Սևան» ազգային պարկի բարեփոխումներին և զարգացման ռազմավարությանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Զեկուցվել է, որ բարեփոխումների ծրագրով 14 մլրդ դրամ  գնահատվող 29 միջոցառում է նախատեսվում: Մասնավորապես, միջոցառումներն ուղղված են լինելու «Սևան» ազգային պարկի հենքի վրա կենսոլորտային պահպանավայրի ստեղծմանը, ազգային պարկի կառավարման պլանի մշակմանը, ջրածածկ և ջրածածկման ենթակա անտառտնկարկների մաքրմանը, ջրի տակ մնացած շենք-շինությունների ապամոնտաժմանը, պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանման գոտիները հատուկ նշաններով առանձնացնելուն, ցուցանակների տեղադրմանը, զբոսաշրջության ժամանակակից պահանջներին համապատասխան հանգստի կազմակերպմանը, դեպի հուշարձաններ ճանապարհների կառուցմանն ու հիմնանորոգմանը:
Միջոցառումներ են ձեռնարկվելու նաև պատասխանատու արդյունագործական ձկնորսության, էկոլոգիապես մաքուր արտադրության, ջերմատնային տնտեսությունների կազմակերպման, ինտենսիվ այգիների հիմնման, Լճաշեն-Սևան հատվածը ներառող ծովափնյա ճեմուղու կառուցման և այլ ուղղություններով:
Զեկուցվել է, որ այս տարվա ընթացքում ազգային պարկի տարածքում  մասնավոր հատվածի կողմից նախատեսվում է երկու ներդրումային ծրագրի իրականացում:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է «Սևան» ազգային պարկի պահպանման ու  կառավարման արդյունավետության բարձրացումը՝ միաժամանակ  ընդգծելով, որ պետք է հաշվի առնել նաև համայնքների մոտեցումները՝ վերջիններիս զարգացմանը չխոչընդոտելու նպատակով:
Վարչապետն անհրաժեշտ է համարել  ազգային պարկի տարածքի գոտիավորումը, ինչպես նաև  ներդրումային ծրագրերի իրականացման  համար հստակ չափանիշների սահմանումը, այդ թվում՝ կանաչ տարածքների պահպանման, ձևավորման և այլ ուղղություններով:
16:32 10/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի մոտ «Սևան» ազգային պարկ»-ի աշխատանքներին և տրված հանձնարարականների կատարմանը վերաբերող հարցեր են քննարկվել
14:37 31/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել է «Սևան» ազգային պարկի բարեփոխումների և զարգացման հայեցակարգի նախագիծը
09:06 19/08/2016  |  Մամուլ«Սևան» ազգային պարկը ծածկվում է աղբով. «Հրապարակ»
12:02 03/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունն այսօր կքննարկի Սևանում ձկնաբուծարաններ հիմնելու ծրագիրը
13:04 28/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍ Բնապահպան. «Սևանը վերածվում է ձկնաբուծարանի»
19:19 07/06/2013  |  Քրեական խրոնիկոն«Սևան» ազգային պարկ»-ի գործով դատապարտվել է 4 անձ
13:28 29/05/2013  |  ԼՐԱՀՈՍ Սխալների ուղղումն արժե 46 195 000 դրամ
16:29 27/12/2012  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրվում է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ

Премьер Армении заявил о важности повышения эффективности управления национальным парком «Севан» 03/14/2018   18:05  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся реформ в национальном парке «Севан» и стратегии его развития. Подробности передает пресс-служба правительства.
Было доложено, что программой реформ намечено 29 мероприятий, стоимость которых оценивается в 14 млрд драмов.
В частности, мероприятия будут направлены на создание биосферной охраняемой территории на базе национального парка «Севан», разработку плана управления национальным парком, очистку покрытых водой и подлежащих затоплению насаждений, демонтаж оставшихся под водой зданий и строений, обозначение особыми знаками зон охраны недвижимых памятников истории и культуры, установку указателей, организацию туристической зоны отдыха в соответствии с современными требованиями, строительство и капитальный ремонт дорог, ведущих к памятникам.
Будут осуществлены мероприятия и в направлении организации ответственного промышленного рыболовства, экологически чистых производств, тепличных хозяйств, создания интенсивных садов, строительства набережной аллеи, включающей участок Лчашен-Севан.
Было доложено, что в течение этого года на территории национального парка частным сектором планируется осуществление двух инвестиционных программ.
Карен Карапетян отметил важность повышения эффективности управления национальным парком «Севан» и его сохранения, одновременно подчеркнув, что нужно учитывать и подходы общин, чтобы не препятствовать их развитию.
Премьер-министр счел необходимым провести зонирование территории национального парка, а также установить четкие критерии для осуществления инвестиционных программ, в том числе в направлении сохранения и формирования зеленых территорий и др.