ՁԻԱՀ-ի վարակակիր կինը, այլ անձանց վարակելու նպատակով, դիտավորությամբ սեռական հարաբերություններ է ունեցել տարբեր անձանց հետ 03/03/2018   11:41  |  Քրեական խրոնիկոն
Դիտավորությամբ այլ անձին ՁԻԱՀ-ով վարակելու նպատակով սեռական հարաբերություն ունենալու համար կինը հայտնվել է ամբաստանյալի աթոռին:
Դեպքերը տեղի են ունեցել Լոռու մարզում, և կինը, ով 2015 թվականի նոյեմբերի 16-ից հաշվառված է եղել ՀՀ ԱՆ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնում՝ որպես մարդու իմունային անբավարարության վիրուսի հարուցիչի վարակակիր և այդ մասին հաստատապես տեղեկացված լինելով, սեռական հարաբերություններ է ունեցել տարբեր տղամարդկանց հետո:
Մեղադրանքի համաձայն՝ նա 2016 թվականի վերջերից մինչև 2017 թվականի կեսերն է տղամարկանց հետ պարբերաբար սեռական հարաբերություններ ունեցել՝ ընդ որում վարձավճարի դիմաց:
Կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 123-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 123-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

ВИЧ-инфицированную женщину обвиняют в умышленном заражении своих секс-партнеров 03/03/2018   12:38  |  Криминальная хроника
В Армении женщина предстанет перед судом за умышленное заражение мужчин ВИЧ-инфекцией.
Случи имели место в Лорийской области. Женщина, которая с 16-го ноября 2015-ого года состояла на учете в центре по профилактике СПИДа Министерства здравоохранения Армении как носительница вируса иммунодефицита человека и была об этом проинформирована, вступала в половые связи с различными мужчинами.
Согласно обвинению, она с конца 2016-ого года до первой половины 2017-го года периодически имела интимные отношения с мужчинами за определенную плату.
Женщине предъявлено обвинение по части 1 статьи 123("Заведомое поставление другого лица в опасность заражения вирусом иммунодефицита человека") и части 2 статьи 123("Заражение другого лица вирусом иммунодефицита человека умышленно или самонадеянно лицом, знавшим о наличии у него этой болезни") УК РА. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие по  уголовному делу завершено. Дело направлено в суд.