ՌԴ ՔԿ-ն ռուսաստանյան հեռուստաօպերատորի սպանության մեջ մեղադրել է ուկրաինացի սպային 02/27/2018   13:20  |  Քրեական խրոնիկոն
Քննությունը մեղադրել է ուկրաինական բանակի փոխգնդապետ Նիկոլայ Մալոմենին ռուսաստանցի լրագրող Անատոլի Կլյանի սպանության կազմակերպման մեջ: Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, այս մասին հաղորդել է ՔԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն:
Մալոմենը զբաղեցնում էր «Ցենտր» օդային հրամանատարության Դոնեցկի զենիթահրթիռային գնդի դիվիզիոնի հրամանատարի պաշտոնը: Հենց նա է 2014թ. հրաման արձակել կրակել ժամկետային զինծառայողների մայրերով ավտոբուսի վրա, որտեղ գտնվում էր Առաջին ալիքի օպերատորը: Կլյանը վիրավորվել էր և շատ չանցած մահացել շտապօգնության մեքենայում:
Փոխգնդապետին մեղադրանք է առաջադրվել՝ քաղաքական ատելության շարժառիթով մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, հանրորեն վտանգավոր եղանակով անձի ծառայողական գործունեության իրականացման հետ կապված սպանության կազմակերպում, հոդվածով:
Քննության վարկածի համաձայն, հունիսի լույս 30-ի գիշերը զորամասի հսկիչ-անցագրային կետին մոտեցել է զինվորականների մայրերով ավտոբուսը: Նրանք ցանկանում էին պայմանավորվել ու տանել որդիներին, ովքեր չէին ցանկանում մարտնչել: Կանանց հետ ավտոբուսում էին գտնվում ռուսաստանյան ու ուկրաինական հեռուստաալիքների լրագրողները, որոնց թվում էր նաև Կլյանը:
Ընդգծվում է, որ Մալոմենը՝ գիտակցելով, որ ավտոբուսի սրահում միայն քաղաքացիական անձինք են, երկու անգամ հրամայել է կրակ բացել: Ուկրաինական զինվորականները կրակել են ավտոբուսի վրա АК-74 ինքնաձիգներից:
Կլյանը մասնագիտությանը նվիրել է 40-ից ավելի տարի: Մինչև Ուկրաինայի հարավ-արևելք գործուղվելը նա ռեպորտաժներ է պատրաստել Աֆղանստանում, Չեչնիայում, Հարավսլավիայում, Իրաքում, Սիրիայում և այլ թեժ կետերում: Անատոլի Կլյանն ուներ կին, որդու ու դուստր, ինչպես նաև թոռներ:

СК РФ обвинил украинского офицера в убийстве российского телеоператора Анатолия Кляна 02/27/2018   13:30  |  Криминальная хроника
Следствие обвинило подполковника украинской армии Николая Маломена в организации убийства российского журналиста Анатолия Кляна, сообщает РИА Новости со ссылкой на официального представителя СК Светлану Петренко.
Маломен занимал пост командира дивизиона Донецкого зенитно-ракетного полка Воздушного командования "Центр". Отмечается, что именно он в 2014 году отдал приказ открыть огонь по автобусу с матерями срочников, в котором ехал оператор "Первого канала". Клян был ранен и вскоре скончался в карете скорой помощи.
Подполковнику предъявили обвинение в "организации убийства лица в связи с осуществлением им служебной деятельности, совершенного общеопасным способом, группой лиц по предварительному сговору, по мотивам политической ненависти".
По версии следствия, в ночь с 29 на 30 июня к КПП войсковой части подъехал автобус с матерями военных. Они хотели договориться и забрать сыновей, не желавших воевать. С женщинами ехали журналисты российских и украинских телеканалов, среди которых был и Клян.
Подчеркивается, что Маломен, осознавая, что в салоне автобуса только гражданские, дважды отдал приказ открыть огонь. Украинские военные расстреляли автобус из автоматов АК-74.
Клян посвятил профессии более 40 лет. До командировки на юго-восток Украины он снимал репортажи в Афганистане, Чечне, Югославии, Ираке, Сирии и других горячих точках. У Анатолия Кляна остались жена Людмила, сын Андрей и дочь Елена, а также внуки, напоминает РИА Новости.