Ի՞նչ հոգեվիճակում է գտնվել 36-ամյա կինը՝ դստեր հետ կամրջից ցած նետվելու պահին. նշանակվել է հետմահու դատահոգեբանական փորձաքննություն 02/27/2018   14:39  |  Արտակարգ պատահարներ
Փետրվարի 15-ին Դավթաշենի կամրջից դստեր հետ ինքնասպանություն գործած մոր նկատմամբ նշանակվել է հետմահու դատահոգեբանական փորձաքննություն։ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ այդ մասին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«Փորձագետներին հարցեր են առաջադրվել՝ պարզելու դեպքին նախորդած ժամանակահատվածում մոր հոգեբանական վիճակը։ Արդյոք նրա հոգեբանական վիճակը կարո՞ղ էր նրան դրդել ինքնասպանության, թե՝ ոչ, եթե՝ այո, ապա որո՞նք են այդ վիճակի զարգացման պատճառները»,- «Փաստինֆո»-ին ասաց ՔԿ նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
Հիշեցնենք, որ երիտասարդ կնոջ և նրա 2009թ. ծնված դստեր դիակները հայտնաբերվել է բազմաթիվ վնասվածքներով փետրվերի 15-ին։ Նախնական վարկածով՝ նրանք կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներն ստացել են Դավթաշենի կամուրջից ընկնելու հետևանքով։
ՔԿ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ դեպքի առթիվ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով ։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նշենք նաև, որ փետրվարի 16-ին կատարված դիահերձման արդյունքներով՝ դատաբժիշկները հայտարարել են, որ կնոջ և երեխայի մահը վրա է հասել հերձման պահից 48 ժամ և ավելի առաջ ստացած բազմաթիվ վնասվածքներից։
Քննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ փետրվարի 13-ի երեկոյան՝ ժամը 20:00-ի սահմաններում, կինը դստեր հետ այցելել է «Տաշիր Պիցցա» արագ սննդի կենտրոնի Դավթաշենի մասնաճյուղ և պատվիրել պիցցա, ինչից հետո վերցնելով այն դուրս են եկել։

Посмертная судебно-психологическая экспертиза назначена по делу о гибели женщины и ее малолетней дочери в Ереване 02/27/2018 15:10 | Чрезвычайное просшествие
Посмертная судебно-психологическая экспертиза назначена в отношении женщины, которая 15-го февраля вместе с дочерью бросилась с Давташенского моста в Ереване. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
“Эксперты выдвинули вопросы для проверки психологического состояния матери, предшествовавшего событию. Могло ли ее психологическое состояние толкнуть на самоубийство или нет? Если да, то каковы причины, приведшие к развитию этого состояния?” - сказала “ФактИнфо” советник председателя СК РА Сона Трузян.
Тела молодой женщины и ее 9-летней дочери были обнаружены 15-го февраля 2018 под Давташенским мостом в Ереване. По предварительной версии, женщина и ее дочь получили несовместимые с жизнью травмы вследствие падения с Давташенского моста.
В СК ранее сообщили, что Арабкирским следственным отделом возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104("Убийство") и части 1 статьи 110("Доведение до самоубийства") УК РА, предпринимаются все необходимые следственные действия для установления обстоятельств произошедшего.
По результатам проведенного 16-го февраля вскрытия судмедэксперты заявили, что смерть женщины и ребенка наступила от полученных множественных травм 48 и более часов назад с момента вскрытия.
Было также установлено, что 13-го февраля, около 20:00, женщина с дочерью(2009 года рождения) посетила ресторан быстрого питания “Ташир пицца” в Давташене, где заказала пиццу, забрала еду, и вышла из заведения. Предпринимаются попытки установить их маршрут с помощью камер видеонаблюдения, установленных на прилегающей территории.