Նիդերլանդների խորհրդարանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևերը 02/22/2018   22:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նիդերլանդների խորհրդարանը քվեարկության արդյունքներով ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունել է երկրի կոալիցիոն կառավարության մեջ մտնող Քրիստոնեական միություն կուսակցության անդամ Ջոել Ֆորդևինդի ներկայացրած Հայոց ցեղասպանության երկու բանաձևերը: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի նախագահ Մաթո Հախվերդյանը:
«Բանաձևերի քվեարկություններին կողմ հանդես եկան գրեթե բոլոր խմբակցությունները. դեմ քվեարկեց միայն փոքրաթիվ խմբակցություններից մեկը, որի երեք անդամներն էլ ազգությամբ թուրք են: Բանաձևերն ընդունվեցին 142 կողմ ձայներով»,- ասաց Հախվերդյանը:
Առաջին բանաձևով վերահաստատվում է Նիդերլանդների կողմից 2004 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին որոշումը, իսկ երկրորդով պարտադրվելու է կառավարությանը նախարարի մակարդակով հինգ տարին մեկ անգամ ապրիլի 24-ին այցելել և հարգանքի տուրք մատուցել Ծիծեռնակաբերդում:
22:04 22/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիդերլանդների խորհրդարանի քննարկումները կասկած չեն թողնում Հայոց ցեղասպանության բանաձևերի ընդունման հարցում
20:02 06/11/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱՄՆ Ինդիանա նահանգը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
21:20 24/08/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱՄՆ Այովա նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
21:52 19/05/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՏեխասը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
09:33 26/04/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՉեխիայի նախագահի ուղերձը հայ ժողովրդին
00:07 26/04/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՉեխիայի խորհրդարանը 104 ձայնով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
15:04 19/04/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Խոստումը» հասանելի կլինի հայերեն կրկնօրինակմամբ (տեսանյութ)
14:52 19/04/2017  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիան պետք է աջակցի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը. Մարին Լը Պեն
11:16 12/04/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿալիֆորնիայի Օրինջ շրջանն ապրիլի 24-ը հռչակել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր

Парламент Нидерландов принял две резолюции о Геноциде армян 02/23/2018   09:14  |  Лента новостей
Парламент Нидерландов абсолютным большинством голосов принял две резолюции о Геноциде армян. Об этом в беседе с “Арменпресс” сообщил председатель Федерации армянских организаций Нидерландов Мато Ахвердян.
Автором законопроектов является депутат от входящей в коалицию партии "Христианский союз" Джоэл Фордевинд.
По словам Ахвердяна, за принятие резолюции проголосовали почти все фракции, за исключением одной небольшой фракции, трое членов которой являются турками. За принятие резолюций проголосовало 142 депутата. Согласно одной из двух резолюций, еще раз подтверждается признание Нидерландами в 2004 году Геноцида армян, а вторая резолюция предусматривает обязательные визиты на уровне министров в мемориальный комплекс "Цицернакаберд" раз в пять лет.
2 июня 2016 года депутаты Бундестага приняли резолюцию, в которой депортация и массовые убийства армян в Османской империи в годы Первой Мировой войны квалифицируются как геноцид.