Ձիու և ավանակի մսեղիքի վաճառքի հերթական դեպքն է արձանագրվել 02/21/2018   15:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը, մսի շուկայում իրականացվող պարբերական շրջայցերի շրջանակում, փետրվարի 21-ի առավոտյան Զավարյան 16 հասցեում գործող անհատ ձեռնարկատեր Մեխակ Գրիգորյանի իրացման կետում կանխել է 78 կգ ընդհանուր քաշով ձիու և ավանակի մսեղիքի վաճառքը: Միսը եղել է առանց ուղեկցող փաստաթղթերի: Այս մասին հայտնում է ՍԱՊԾ լրատվական ծառայությունը:
Իրացնող տնտեսավարողի գործունեությունը կասեցվել է, մսից կատարվել է նմուշառում և ուղարկվել լաբորատոր փորձաքննության:
Անասնաբուժասանիտարական փորձաքննությամբ պարզվել է, որ մսեղիքը պիտանի չէ սննդում օգտագործելու համար, ինչի հիման վրա այն ոչնչացվել է:
ՍԱՊԾ-ն հորդորում է սպառողներին միս գնելիս անպայման պահանջել  անասնաբուժական ուղեկցող փաստաթղթերը և անասնաբուժասանիտարական փորձաքննության եզրակացությունը, իսկ խախտումներ նկատելու դեպքում՝ զանգահարել Ծառայության «Թեժ գծին» 010 206040 հեռախոսահամարով:

Очередная попытка продажи конины и ослятины пресечена в Ереване 02/21/2018   16:39  |  Лента новостей
Государственная служба безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении в рамках контроля за рынком мяса предотвратила сегодня продажу конины и ослятины в Ереване.
Как сообщает пресс-служба регулятора, 78 кг. конины и ослятины были обнаружены в пункте сбыта индивидуального предпринимателя Мехака Григоряна, действующем по на улице Заваряна №16. Мясо было без сопроводительных документов
Деятельность хозяйствующего субъекта пресечена, взятые образцы мяса направлены на лабораторное исследование.
В результате проведенной ветеринарно-санитарной экспертизы было установлено, что мясо непригодно к употреблению в пищу и было уничтожено.
Госслужба призывает потребителей при покупке мяса требовать соответствующие сопроводительные документы и заключение ветеринарно-санитарной экспертизы, а в случае выявления нарушений звонить на "горячую линию" по номеру 010 206040.