Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջատագով Yesh Atid կուսակցությունը կշարունակի պայքարը. բացառիկ մեկնաբանություն 02/19/2018   12:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իսրայելի ընդդիմադիր Yesh Atid կուսակցությունը, որի առաջնորդ Յաիր Լապիդը փետրվարի 14-ին երկրի խորհրդարանում քննարկման էր ներկայացրել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը, հաստատակամ է այս հարցում պայքարը ունակելուշար գործում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ զրույցում ասաց կուսակցության ղեկավարի խոսնակ Յաիր Զիվանը:
«Մենք շարունակելու ենք պայքարը՝ հանուն Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման: Դա ճիշտ և բարոյական քայլ է, որը պետք է անենք»,- ասաց Յաիր Զիվանը:
Yesh Atid կուսակցության առաջնորդ Յաիր Լապիդը փետրվարի 14-ին Կնեսետում ներկայացրել էր Հայոց ցեղասպանության օրը նշելու մասին օրինագիծ, որը, սակայն, չընդունվեց՝ 41 դեմ, 28 կողմ ձայներով:
Օրինագծի քննարկման ժամանակ Լապիդը նշել էր. «Չկա պատճառ, որի համար Կնեսետը, որը ներկայացնում է Հոլոքոստի միջով անցած մի երկիր, չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունն ու դրան նվիրված հիշատակության օր չունենա»:
Հայոց ցեղասպանության օրը նշելու մասին օրինագիծն առաջին անգամ էր դրվել Իսրայելի խորհրդարանի՝ Կնեսետի լիագումար նիստի քննարկմանը։ 2016թ. Կնեսետի կրթության հարցերի հանձնաժողովը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։

Израильская партия Yesh Atid продолжит борьбу за признание Геноцида армян - эксклюзивный комментарий агентству “Арменпресс” 02/19/2018   13:57  |  Лента новостей
Оппозиционная израильская партия Yesh Atid, лидер которой Яир Лапид представил 14-го февраля в Кнессете резолюцию о признании Геноцида армян, тверд в своем намерении продолжить борьбу за это. Об этом в эксклюзивном комментарии информагентству “Арменпресс” заявил его пресс- секретарь Яир Зиван.
"Мы продолжим бороться за официальное признание Геноцида армян, это будет правильный и моральный акт, который мы должны будем принять",- сказал пресс-секретарь Яир Зиван.
14-го февраля Кнессет отклонил законопроект о признании Геноцида армян, представленный лидером израильской оппозиционной партии Яиром Лапидом. Против законопроекта проголосовал  41 депутат, а за -28 парламентариев.
Лапид заявил, что нет причин, из-за которых парламент, представляющий переживший холокост народ, не должен признавать геноцид армян и установить для него день памяти.
Заместитель министра иностранных дел Израиля Ципи Хотовели заявила, что в Ереван была направлена парламентская делегация на 100-летие Геноцида, но "страна не будет занимать официальную позицию по этому вопросу из-за его сложности и дипломатических последствий, а также ярко выраженного политического характера.
Ранее спикер Кнессета Юлий Эдельштейн призвал правительство в 2015 году изменить свою позицию, а в 2016 году комитет по образованию Кнессета признал Геноцид армян.