Թույլ է տրվել նյութական նորմի կիրառման խախտում. կայացվել է արդարացման դատավճիռ 02/17/2018   15:23  |  Արդարացման դատավճիռներ
ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ն.Օհանյանի նախագահությամբ, ճանաչել և հռչակել է ամբաստանյալ Արամ Խաչատրյանի անմեղությունը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով՝ ծառերի ապօրինի հատումը՝ խոշոր վնաս պատճառելով, և նրան արդարացրել` արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Արամ Խաչատրյանի նկատմամբ ընտրված չհեռանալու մասին ստորագրություն խափանման միջոցը վերացվել է:
ՀՀ Սյունիքի մարզի դատախազության ներկայացրած քաղաքացիական հայցը` Արամ Խաչատրյանից 418 500 ՀՀ դրամ հօգուտ պետական բյուջեի բռնագանձման պահանջի մասին, թողնվել է առանց քննության:
Դատարանը գտել է, որ գործով ձեռք բերված ապացույցներով չի հիմնավորվել նախաքննության մարմնի կողմից Արամ Խաչատրյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով առաջադրված մեղադրանքը:
Արամ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել առ այն, որ նա՝ չունենալով ծառահատման թույլտվություն, իր անձնական օգտագործման բենզասղոցով 2017 թվականի մայիս ամսվա սկսզբից մինչև 2017 թվականի հուլիսի 22-ն ընկած ժամանակահատվածում Սյունիքի մարզի Սրաշեն և Ծավ համայնքների վարչական տարածքներում գտնվող և անտառային ֆոնդի մեջ չմտնող տարածքներում ապօրինի հատել է 8 տարբեր տրամագծերի բոխի, թխկի, հացենի տեսակի կենսունակ ծառեր` պատճառելով 418 500 ՀՀ դրամի խոշոր վնաս:
Դատաքննությամբ հաստատված փաստական հանգամանքների հիման վրա, դատարանն արձանագրել է, որ Արամ Խաչատրյանի կողմից ապօրինի հատված ծառերի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 139 500 ՀՀ դրամ վնաս:
Դատարանը փաստել է, որ նախաքննության մարմինը Արամ Խաչատրյանին մեղադրանք առաջադրելիս նրա կողմից հատված 139 500 ՀՀ դրամ արժեքի ծառերի եռապատիկն ընդունելով որպես պատճառված խոշոր վնաս, թույլ է տվել նյութական նորմի կիրառման խախտում: Այսպես, «Բնապահպանական իրավախախտումների հետևանքով կենդանական և բուսական աշխարհին պատճառված վնասի հատուցման սակագների մասին» ՀՀ օրենքը կարգավորում է նշված իրավախախտումների հետևանքով պատճառված վնասի հատուցման իրավահարաբերությունները, ինչը որևէ իրավական հետևանք չի կարող ունենալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածում նախատեսված վնասի չափը հաշվարկելիս: Այլ կերպ ասած, տվյալ դեպքում որպես պատճառված վնաս պետք է հաշվարկվեր նշված ծառերի սակագինը` դրանց արժեքի միապատիկը:
Դատարանն արձանագրել է, որ Արամ Խաչատրյանը կատարել է 8 տարբեր տրամագծերի բոխի, թխկի, հացենի տեսակի կենսունակ ծառերի ապօրինի հատում, ինչի հետևանքով պատճառվել է 139 500 ՀՀ դրամ վնաս, որը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296 հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն` զգալի վնաս չի համարվում: Դրա հիման վրա դատարանը հաստատված է համարել, որ Արամ Խաչատրյանի գործողություններում բացակայում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցագործության հանցակազմի օբյեկտիվ կողմը, հետևաբար պետք է ճանաչել և հռչակել Արամ Խաչատրյանի անմեղությունը, նրա նկատմամբ կայացնել արդարացման դատավճիռ` ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35 հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով` արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Մեղադրողն արդեն բողոք է ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան: Նա միջնորդում է բեկանել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի արդարացման դատավճիռը, Արամ Խաչատրյանին մեղավոր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցագործության կատարման մեջ և նշանակել համաչափ պատիժ:
13:21 15/02/2018  |  Արդարացման դատավճիռներԱրդարացվել է. պոռնկությունը կարող է դրսևորվել բացառապես վարձատրության դիմաց սեռական հարաբերության առկայության դեպքում
13:27 14/02/2018  |  Արդարացման դատավճիռներԱրդարացվել է կաշառք ստանալու մեղադրանքում
17:23 16/12/2017  |  Արդարացման դատավճիռներԴատաքննությամբ չբացահայտված անձն է կատարել սպանության փորձը. կայացվել է արդարացման դատավճիռ
11:02 12/12/2017  |  Արդարացման դատավճիռներ2016թ. տվյալներով նախորդ տարվա համեմատ արդարացման դատական ակտերի թիվն աճել է 23%-ով

Суд в Армении вынес оправдательный приговор обвиняемому в незаконной вырубке деревьев 02/17/2018   16:03  |  Оправдательные приговоры
Суд общей юрисдикции Сюникской области Армении признал невиновным подсудимого Арама Хачатряна в незаконной вырубке деревьев и оправдал его ввиду отсутствия в его деянии состава преступления.
Избранная в отношении Арама Хачатряна мера пресечения в виде подписки о невыезде отменена.
Представленный Прокуратурой Сюникской области РА иск о взыскании с Арама Хачатряна 418 500 драмов в пользу госбюджета Армении оставлен без рассмотрения.
Суд посчитал, что добытые по делу доказательства не обосновали обвинение, предъявленное Араму Хачатряну по пункту 3 части 2 статьи 296(Незаконная порубка деревьев, кустарников и растительного покрова, причинившая вред в крупном размере) Уголовного кодекса РА.
Арама Хачатряна обвиняли в том, что  он, не имея разрешения на вырубку деревьев, с начала мая 2017 года до 22-го июля 2017 г. с помощью бензопилы для личного использования  вырубил  на административной территории общин Срашен и Цав Сюникской области 8 различных жизнеспособных деревьев, причинив вред в размере 418 500 драмов.
На основе подтвержденных в ходе судебного разбирательства фактических обстоятельств суд констатировал, что вследствие осуществленной Арамом Хачатряном вырубки деревьев государству был причинен вред в размере 139 500 драмов.
Суд констатировал, что орган предварительного следствия при предъявлении Хачатряну обвинения допустил нарушение применения материальной нормы.
Суд констатировал, что Арам Хачатрян  незаконно вырубил 8 различных жизнеспособных деревьев, в результате чего был причинен ущерб в размере 139 500 драмов, что  в соответствии с частью 4 статьи 296 УК РА не считается значительным ущербом. На основании этого суд счел подтвержденным, что в действиях Арама Хачатряна отсутствует объективная сторона состава преступления, предусмотренного пунктом 3 части 2 статьи 296 УК РА, поэтому нужно признать Арама Хачатряна невиновным и в соответствии с пунктом 2 части 1 статьи  35 Уголовно-процессуального кодекса РА вынести в отношении него оправдательный приговор ввиду отсутствия в его деянии состава преступления.
Обвинение уже подало жалобу в Апелляционный суд, ходатайствуя об отмене вынесенного судом обшей юрисдикции Сюникской области оправдательного приговора  и признать Арама Хачатряна виновным в совершении деяния, предусмотренного пунктом 3 части 2 статьи 296 УК РА и назначить соразмерное наказание.