Ապրիլյան դեպքերը վկայում են, որ ԼՂ գոտում իրավիճակը պայթյունավտանգ է. Շավարշ Քոչարյանը՝ ԱՄՆ հետախուզության զեկույցի մասին 02/15/2018   13:26  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը համաձայն է ԱՄՆ հետախուզության այն գնահատականին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակը պայթյունավտանգ է:
«Դա բոլորի համար ակնհայտ է: Դրա վկայությունն են 2016 թվականի ապրիլի դեպքերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխարտգործնախարարը՝ գնահատելով ԱՄՆ հետախուզական ծառայությունների հրապարակած զեկույցը, որում չի բացառվում 2018 թվականին ԼՂ-ում իրադրության սրումը:
Շավարշ Քոչարյանն ընդգծեց, որ հայկական կողմերը միշտ պատրաստ են ցանկացած զարգացումների:
«Ինչ վերաբերվում է բանակցություններին պատրաստ լինելուն, ապա ինչի՞ մասին է խոսքը: Բավական է հիշատակել Ադրբեջանի նախագահի վերջին ելույթը, որը միանշանակ ցույց է տալիս՝ ով ինչի է պատրաստ, ով պատրաստ չէ բանակցային գործընթացում առաջ գնալուն»,- ասաց Շարվարշ Քոչարյանը՝ նշելով, որ Իլհամ Ալիևն իր ելույթով փայլուն ձևով ապացուցել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբևէ չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, իսկ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն անխուսափելի է:
14:11 14/02/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱՄՆ Ազգային հետախուզությունը 2018 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում նոր բռնկումների ռիսկ է տեսնում
16:34 12/02/2018  |  ՔաղաքականԲուլղարիան կողմ է ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և ԵՄ աջակցությամբ
15:36 12/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՔանի դեռ Ադրբեջանը զառանցում է Երեւանն ու Զանգեզուրը գրավելու մասին. Սերժ Սարգսյան
14:23 12/02/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունն Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության դեմ էր. Շարմազանով
10:49 12/02/2018  |  ՀարցազրույցՀրադադարի ռեժիմը մինչ օրս պահպանվում է զենքի ուժի շնորհիվ. Լևոն Մնացականյանի հարցազրույցը. News.am

Замглавы МИД Армении прокомментировал заявление разведки США о вероятности крупномасштабных боевых действий в зоне карабахского конфликта 02/15/2018   14:00  |  Карабахский конфликт
Заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян согласен с оценкой национальной разведки США, согласно которой ситуация в зоне карабахского конфликта взрывоопасна.
"Это всем очевидно. Свидетельством тому стали апрельские события 2016 года", - сказал журналистам Шаварш Кочарян после заседания правительства в четверг. Слова замминистра приводит "Арменпресс".
13 февраля директор национальной разведки США Дэниел Коутс выступил с предупреждением о том, что напряженность в зоне карабахского конфликта может перейти в крупномасштабный военный конфликт между Арменией и Азербайджаном, в который может втянуться и Россия, чтобы поддержать своего регионального союзника.
Как отмечалось в докладе, "нежелание Баку и Еревана идти на компромисс, нарастающее давление внутри обществ, устойчивая военная модернизация Азербайджана и приобретение Арменией нового российского вооружения повышают риск крупномасштабных боевых действий в 2018 году".
"Что касается готовности к переговорам, то о чем речь? Достаточно упомянуть о последнем заявлении президента Азербайджана, которое явственно демонстрирует, кто к чему готов и кто не готов добиваться прогресса в переговорном процессе", - сказал Шаварш Кочарян, отметив, что Ильхам Алиев в своем выступлении ярким образом доказал, что Нагорный Карабах никогда не может быть в составе Азербайджана, а международное признание Республики Арцах неизбежно.