Փաստաբանները վաղը գործադուլ կանեն 02/06/2018   14:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության փաստաբաններս, դատապարտում ենք  ՀՀ արդարադատության նախարարության և ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից «ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգիրք» օրենքի նախագծում (այսուհետ՝ Նախագիծ)՝ դատական տուգանքի վերաբերյալ դրույթները և երկու նոր օրենքների նախագծեր ներառելու, այդ թվում՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի խախտմամբ քննարկելու և եզրակացություն տալու վարքագիծը, որը հարիր չէ իրավական պետության հիմնարար սկզբունքներին:
Փաստաբանների նկատմամբ դատական տուգանք կիրառելու մասին դրույթը չէր կարող ներառվել ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի նախագծում, քանի որ՝
- Նախագծում բացակայում է փաստաբանների նկատմամբ դատական տուգանք կիրառելու անհրաժեշտությունը,
- ՀՀ կառավարությունը բաց է թողել երկշաբաթյա ժամկետում առաջարկ ներկայացնելու հնարավորությունը,
- կառավարությունը ՀՀ քրեական և վարչական դատավարության օրենսգրքերում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նոր նախագծեր է ներկայացրել առաջին ընթերցումից հետո՝ բացառելով այդ նախագծերի երկու ընթերցմամբ քննարկվելու հնարավորությունը:
Նման հրատապ եղանակով այս հարցի քննարկումը կազմակերպելը, երբ նույն նախագծերով 2019 թվականի հունվարի 1-ից պետք է դատական տուգանքի նորմերն ուժի մեջ մտնեն, վկայում է ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից փաստաբանության նկատմամբ ակնհայտ արհամարհական և կանխակալ վերաբերմունքի մասին:
Առանց փաստաբանական համայնքի հետ քննարկումների, փաստաբանների անկախությունը վտանգող նման դրույթների սահմանման փորձը կանխելու նպատակով, Հայաստանի Հանրապետության փաստաբաններս մեկ օրյա բողոքի ակցիա ենք իրականացնելու 2018 թվականի փետրվարի 7-ին՝ այդ օրը հրաժարվելով Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմիններում (այդ թվում՝ դատարաններում, նախաքննության մարմիններում) պաշտպանություն կամ ներկայացուցչություն իրականացնելուց:
Վստահ ենք, որ մեր վստահորդները գիտակցում են, որ այս պայքարն իրենց արդար դատաքննության իրավունքի համար է, քանի որ ճնշված փաստաբանը չի կարող դատարանում արդյունավետ պաշտպանություն ապահովել:
Պահանջում ենք ՀՀ Ազգային ժողովից՝  Նախագծի և Նախագծին կցված մյուս օրենքների նախագծերից հանել դատական տուգանքին վերաբերող իրավակարգավորումները:
Բողոքի ակցիան տեղի կունենա 2018 թվականի փետրվարի 7-ին՝ ամբողջ օրը:
Հ.Գ. 2018 թվականի փետրվարի 7-ին ժամը 12:00-ին ՀՀ փաստաբանների պալատի շենքում տեղի է ունենալու փաստաբանների հավաքը՝ Նախագծի վերաբերյալ գնահատականներ տալու և հետագա գործողությունների ծրագիրը հաստատելու համար:
Նախաձեռնող խումբ՝
Արա Զոհրաբյան
Կարեն Մեժլումյան
Սեդրակ Ասատրյան
Հարություն Հարությունյան
Սիմոն Բաբայան
Նելլի Հարությունյան
Մելանյա Առուստամյան
Տիգրան Խուրշուդյան
Տարոն Սիմոնյան
Հրանտ Անանյան
Կարեն Սարդարյան
Կարապետ Աղաջանյան
Գևորգ Մկրտչյան
Արսեն Մկրտչյան
Անուշ Մխիթարյան
Մարինե Ֆարմանյան
Արտաշես Խալաթյան
Սուզաննա Խչեյան
Թամարա Բաղդասարյան
Մերի Ալավերդյան»
13:30 31/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Դատական օրենսգրքի» նախագծից հանվել է դատական տուգանքի վերաբերյալ կարգավորումը. Դավիթ Հարությունյան
11:51 31/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրփինե Հովհաննիսյանի համար ընդունելի են փաստաբանների նկատմամբ սանկցիաների առնչությամբ թե դեմ և թե կողմ դիրքորոշումները
13:59 27/01/2018  |  ՀարցազրույցԵթե դատավորը բանկի վարկառու է և քննում է այդ բանկի գործը. հարցը դուրս է մնացել Դատական օրենսգրքից
15:30 26/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ100 հազար դրամ տուգանքի կիրառումից կարճ ժամանակ անց այստեղ կհասկանան, որ այդպես չի կարելի. Հայկ Ալումյան
17:52 25/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՕրենքի ուժով՝ դատարանների նախագահները և դատավորները շարունակում են պաշտոնավարել և քննել իրենց վարույթներում գտնվող գործերը
17:47 25/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԷդմոն Մարուքյանը բարձրաձայնել է ՀՀ դատական օրենսգրքում փաստաբանների դեմ կիրառվող նոր սանկցիաների ներմուծման մասին
17:01 25/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյանը ՀՀ փաստաբանների պալատի ներկայացուցիչների մտահոգությունները կներկայացնի ԱԺ հանձնաժողովին
12:08 22/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԼոռու մարզի փաստաբանները սկսեցին մեկօրյա նախազգուշական բողոքի ակցիան
17:58 18/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՏուգանքի կիրառում նախատեսող իրավակարգավորման դեմ իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացրել 907 փաստաբան
13:18 18/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓՊ նախագահը առաջարկել է ԱԺ նախագահին հանդիպում կազմակերպել ՓՊ խորհրդի նախագահի ու անդամների հետ

Адвокаты в Армении заявили о планах провести забастовку 02/06/2018   14:43  |  Лента новостей
Инициативная группа в составе адвокатов опубликовала заявление, в котором осудила включение Министерством юстиции РА и Постоянной комиссией НС по государственно-правовым вопросам и защите прав человека в проект закона “Гражданский процессуальный кодекс РА” положений о судебном штрафе и двух новых законопроектов.
В заявлении указывается на  невозможность включения положения о применении судебного штрафа  в проект Гражданского процессуального кодекса РА, так как в проекте отсутствует необходимость применения судебного штрафа в отношении адвокатов. Кроме того, отмечается, что правительство Армении упустило шанс представить в двухнедельный срок предложение и представило новые законопроекты о внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс РА и Кодекс административного судопроизводства РА после первого чтения, исключив возможность рассмотрения этих проектов в двух чтениях.
“Организация обсуждения данного вопроса таким поспешным способом, когда в соответствии с теми же проектами с 1-го января 2019 года должны вступить в силу нормы судебного штрафа, свидетельствуют о явном пренебрежительном и предвзятом отношении министерства юстиции РА к адвокатуре”, - говорится в заявлении.
Отмечается также, что с целью пресечения попытки установления ставящих под угрозу независимость адвокатов положений без обсуждения с адвокатским сообществом адвокаты Республики Армения 7-го февраля с.г. проведут однодневную акцию протеста, заключающуюся в отказе от осуществления в госорганах( в том числе судах, органах предварительного следствия), защиты и представления интересов.
“Уверены, что наши доверители осознают, что эта борьба во имя их права на справедливое судебное разбирательство, поскольку адвокат, на которого оказывается давление, не может обеспечить эффективную защиту в суде”, - подчеркивается в заявлении.
Инициативная группа требует от Национального собрания Армении изъять из законопроекта и прикрепленных к нему остальных законов положения правового регулирования, касающиеся судебного штрафа.
13:49 31/01/2018  |  Лента новостейГлава Минюста Армении рассказал о 12 важных изменениях в принятый в первом чтении законопроект «Судебный кодекс РА»
13:20 31/01/2018  |  ИнтервьюВице-спикер парламента Армении прокомментировала вопрос о санкциях в отношении адвокатов