Թիվ 131 մանկապարտեզի տնօրենը ամբաստանյալի աթոռին 01/20/2018   11:57  |  Քրեական խրոնիկոն
Խոշոր չափերի գումարների յուրացման մեջ մեղադրվող Երևանում գործող 131 նախադպրոցական ուսումնական հաստատության տնօրենի գործով նախաքննության ավարտ է հայտարարվել:
Ինչպես տեղեկանում ենք «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգից, ըստ մեղադրանքի՝ մանկապարտեզի տնօրեն Գայանե Վարդանյանը յոթ տարի շարունակ տարբեր անձանց է ձևակերպել իբրև մանկապարտեզի աշխատակիցներ և այդկերպ յուրացրել է Երևանի քաղաքապետարանից հատկացված գումարները:
Այսպիսով՝ Գայանե Վարդանյանը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, առանձնապես խոշոր չափերի գումարի յուրացում կատարելու մեկ միասնական դիտավորությամբ շարունակաբար՝ 2006թ. հուլիսից մինչև 2013թ. հունվարը ընկած ժամանակահատվածում, ձևականորեն որպես հիշյալ կազմակերպության աշխատողներ է ձևակերպել Արսեն Ղազարյանին, Սուսան Սաղաթելյանին, Էլմիրա Մաթևոսյանին, Հարություն Թադևոսյանին և Գայանե Գևորգյանին: Դպրոցի տնօրենը նրանց անուններով «Արարատբանկ»-ում և «Հայբիզնեսբանկ»-ում հաշիվներ է բացել, այդ հաշիվներին աշխատավարձեր փոխանցելու համար:
Մեղադրանքի համաձայն՝ Վարդանյանը 2006թ. հուլիսից մինչև 2013թ. հունվարն ընկած ժամանակահատվածում Երևանի քաղաքապետարանից որպես ամենամսյա աշխատավարձ փոխանցված և իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի ՝ ընդհանուրը 9.074.519 ՀՀ դրամ գումարը կանխիկացման եղանակով ստացել և յուրացրել է:
Գայանե Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Նրա նկատմամբ որպես խափանամն միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Գործը կքննվի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում:
12:46 02/09/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՔոլեջի տնօրենը յուրացրել է ուսանողների կրթաթոշակները
13:11 10/08/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԽնձորուտ համայնքի նախկին ղեկավարը խաղահրապարակ կառուցելու համար նախատեսված գումարը ծախսել է անձնական կարիքների համար
13:38 10/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՅուրացվե՞լ է ի պահ հանձնված ցորենը
13:31 04/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոն42 հաճախորդից հավաքագրել է ավելի քան 17 մլն դրամ և յուրացրել
16:03 20/04/2015  |  Քրեական խրոնիկոն«Փոքր Մհեր կրթահամալիր»-ի հայկազունների համար մթերք ձեռք բերելու նպատակով հատկացված գումարները յուրացրել են
20:51 03/04/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄարկետինգի մենեջերը յուրացրել է ավելի քան 112 մլն դրամ
12:45 16/01/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՔրեական գործ է հարուցվել ուռուցքաբանության դիսպանսերի տնօրենի նկատմամբ
12:57 26/11/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԸստ ապահովագրական ընկերության հաղորդման՝ հավաքագրվել և յուրացվել է 6.007.105 դրամ

Директор одного из детских садов Еревана оказалась на скамье подсудимых 01/20/2018   13:15  |  Криминальная хроника
Объявлено о завершении предварительного следствия по делу директора действующего в Ереване дошкольного образовательного учреждения №131, обвиняемой в присвоении крупной денежной суммы.
Директор детского сада Гаяне Варданян на протяжении семи лет оформляла различных лиц в качестве сотрудников дошкольного учреждения и таким способом присваивала деньги, выделенные мэрией Еревана.
Согласно обвинению, Гаяне Варданян, воспользовавшись своим должностным положением и вынашивая умысел на присвоение особо крупной суммы, в период с июля 2006 года по январь 2013 г. формально оформила на работу в вышеупомянутом учреждении Арсена Казаряна, Сусанну Сагателян, Эльмиру Матевосян, Арутюна Тадевосяна и Гаяне Геворкян. Директор на их имена открыла счета в “Араратбанке” и “Армбизнесбанке” для перечисления зарплаты.
Согласно обвинению, Варданян с июля 2006 года по январь 2013г. получила путем обналичивания вверенную ей сумму в особо крупных размерах – в общей сложности в размере 9.074.519 драмов, перечисленную мэрией в качестве ежемесячной зарплаты, и присвоила деньги.
Гаяне Варданян предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179("Присвоение или растрата в особо крупных размерах") УК РА. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Дело рассмотрит суд общей юрисдикции ереванского административного района Шенгавит.