Ինձ ձերբակալելով Ադրբեջանն ավելացրեց Արցախի զբոսաշրջիկների թիվը. Լապշին (Տեսանյութ) 12/25/2017   15:46  |  Միջազգային լրահոս
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի ազատազրկումը հակառակ ազդեցությունն ունեցավ, քանի որ 2017 թվականին նախորդ տարվա համեմատ կտրուկ աճեց Արցախ այցելուների թիվը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին իր բլոգում գրառում է կատարել հենց բլոգեր Լապշինը:
«Ինձ համար անցնող 2017 թվականը հեշտ տարի չէր, քանի որ այդ տարվա ընթացքում գրեթե 9 ամիս Արցախ այցելելու համար անցկացրեցի ադրբեջանական բանտում: Ես ստիպված եղա խորանալ ադրբեջանական կլանների կեղտոտ գործերի մեջ, իմանալ Ալիևների ընտանեկան աղտերի մասին, շրջել Բաքվի սուլթանի կնոջ անձնական ինքնաթիռով, անձամբ տեսնել և լսել այս մուսուլմանական երկրում կռիվները իշխանության և նավթային գումարների համար: Նրանց ռասիզմն ու ատելությունը ոչ միայն Արցախի հակամարտության հետևանքով հայերի դեմ է, այլ ընդհանրապես բոլոր այլադավանների»,- նշել է Լապշինը:
Նա պարադոքսալ է համարել այն, որ թեպետ իր դեմ տարված դատական գործով Ադրբեջանը նպատակ ուներ վախեցնել ողջ աշխարհին, այդուհանդերձ Բաքուն նպաստեց նրան, որ 2017 թվականին Արցախ այցելի կրկնակի ավելի շատ զբոսաշրջիկ, քան նախորդ տարում էր:
«Նրանց շարքում էին նաև Մերձբալթյան երկրներից իմ ընկերները՝ Ալեքսանդր Ալիմովը և Իվար Ուտինասը Լատվիայից ու Սլավա Գորբունովը Լիտվայից: Նրանք հիանալի ֆիլմ են նկարահանել այդ հրաշալի վայրի, դրա մշակույթի, ժողովրդի, բնության, ճարտարապետական հուշակոթողների վերաբերյալ: Դիտեք, վստահ եմ, որ դուք էլ կցանկանաք լինել այնտեղ»,- գրել է Լապշինը:

Лапшин: мой арест в Азербайджане привел к двойному росту числа туристов в Арцахе в 2017 году(Видео) 12/25/2017 16:01 | Лента новостей
Известный российско-израильский блогер Александр Лапшин в своем блоге заявил, что его арест в Азербайджане привел к двойному росту числа туристов в Арцахе в 2017 году.
“Сейчас Европа и значительная часть мира отмечают Рождество и всем привет из чешского города Чешские Будейовицы, да-да, того самого, что упоминается в "Швейке" Ярослава Гашека. Для меня уходящий 2017 год был непростым, ибо почти 9 месяцев этого года были проведены в азербайджанской тюрьме из-за поездки в Арцах”, - напомнил Лапшин.
Он отметил, что ему довелось погрузиться в грязные разборки азербайджанских кланов, узнать про семейные дрязги Алиевых, прокатиться на личном самолете жены бакинского султана, услышать и увидеть воочию грызню за власть и нефтяные деньги в этой мусульманской стране, их расизм и ненависть не только к армянскому народу из-за конфликта в Арцахе, но и к иноверцам в целом.
“Чего стоили одни лишь призывы к еврейским погромам, которые выкрикивали демонстранты перед бакинским судом, где меня судили, а ведь в этой стране демонстрации организуются властями - делайте выводы. Парадоксальным образом, пытаясь запугать весь мир, карликовый Азербайджан наоборот способствовал тому, что в 2017 году Арцах посетило почти вдвое больше туристов, чем годом ранее”, - написал блогер.
Среди них, как отметил Лапшин, были его добрые друзья из Прибалтики: Александр Алимов и Ивар Утинас из Латвии, Слава Горбунов из Литвы и многие другие.
“Они сняли прикольный фильм про этот замечательный край, его культуру, народ, природу, памятники архитектуры. Взгляните, уверен, вам тоже захочется там побывать!”- написал Александр Лапшин.