Նախագահի նստավայրում տոնական ընդունելություն է կազմակերպվել Հայաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների համար 12/21/2017   20:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ Հանրապետության Նախագահի անունից այսօր Նախագահի նստավայրում ընդունելություն է կազմակերպվել Հայաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների համար: Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել ու բարեմաղթանքներ է հղել գործարարներին գալիք տոների առթիվ:Այս մասին տեղեկացանք՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Շնորհավորական խոսքում Նախագահն անդրադարձել է անցնող 2017 թվականի տնտեսական տարվա արդյունքներին և 2018 թվականից ակնկալիքներին:
«Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Հարգելի՛ գործարարներ,
Ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ նախագահական նստավայրում և ուրախ եմ, որ այսպիսի հանդիպումները դարձել են բարի ավանդույթ՝ Ամանորի նախաշեմին մենք հավաքվում ենք, միմյանց շնորհավորում և մաղթում հաջողություն: Առաջին հերթին ցանկանում եմ, որ 2018 թվականին ձեր ընտանիքներում տիրեն սերը, փոխհասկացվածությունը, հարգանքը, ցանկանում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը 2018 թվականին ավելի շատ երջանկության և բավարարվածության զգացողություն ունենա: Դա շատ կարևոր է մեր երկրի, մեր հասարակության համար, որովհետև գաղտնիք չէ, որ ձեր հաջողությունները նշանակում են տնտեսական աճ, նշանակում են նոր աշխատատեղեր, նշանակում է բարեկեցություն: Մաղթում եմ, որ 2018 թվականին շարունակեք այն ձեռքբերումները, որ ունեցել ենք 2017 թվականին, ոչ միայն շարունակեք ձեր գործը, ոչ միայն ընդլայնեք, այլ նաև դառնաք նոր գաղափարների, նոր նախաձեռնությունների հեղինակներ: Դրա համար, կարծում եմ, երկու անհրաժեշտ պայման կա. առաջինը՝ ձեր կողմից ցանկություն, աշխատասիրություն, մտածելու երկար ժամանակ և երկրորդ՝ փոխվստահություն և համագործակցություն կառավարության հետ:
Կարծում եմ, որ 2017 թվականը կարելի է բնութագրել որպես կառավարության տնտեսական ոլորտի մարմինների և գործարարների համագործակցության տարի: Այս առումով, բոլորդ էլ պետք է որ ինչ-որ չափով գոհ լինեք, որովհետև երբ հունվարի 1-ից նոր ՀՀ Հարկային և ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքերը մտնեն ուժի մեջ, ապա բոլորդ տեսնելու եք և, հավանաբար արդեն համոզվել եք, որ ձեր գրեթե բոլոր առաջարկությունները, որոնք հնչել են ինչպես պաշտոնական, այնպես էլ ոչ ֆորմալ հանդիպումների ժամանակ, այնտեղ հաշվի են առնվել: Ես վստահ եմ, որ մենք 2018 թվականին ունենալու ենք շատ ավելի լավ արդյունքներ, քան 2017-ին, որովհետև 2017-ին արդեն բավականաչափ նախադրյալներ են ստեղծվել, որպեսզի տարին փակենք բավարար տնտեսական աճով: Կանխատեսումներ չանեմ, բայց կարծում եմ տնտեսական աճ 6 տոկոսից ավելին ենք ունենալու: Փառք Աստծո, տնտեսական ակտիվության գործակիցը բավականաչափ մեծ է. արդեն 11 ամիսների ընթացքում մենք ունեցել ենք աննախադեպ՝ 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարին համարժեք արտահանման ցուցանիշ, որը մեր ՀՆԱ-ի 20 տոկոսն է: Մենք երբեք այդպիսի ցուցանիշ չենք ունեցել: Մեր առևտրաշրջանառությունն արդեն 11 ամիսների ընթացքում գերազանցել է 6 միլիարդ դոլարի շեմը՝ արտաքին առևտրաշրջանառության մասին է խոսքը, բայց որ չափազանց կարևոր է՝ նաև կառուցվածքային փոփոխություններ են տեղի ունեցել, որովհետև 2012-2013 թվականներին մենք ունեցել ենք գրեթե 6 միլիարդանոց արտաքին առևտրաշրջանառություն, որտեղ, օրինակ, պատրաստի սննդի արտահանումը այդ ցուցանիշում եղել է 12-13 տոկոս, իսկ հիմա գրեթե հասնում է մեկ քառորդի: Սա շատ լավ և կարևոր ցուցանիշ է: Ակնհայտ է, որ այսպիսի ցուցանիշները դրական են ազդում ֆինանսական, մակրոտնտեսական կայունության վրա:
Տեսնում եք, որ առաջին անգամն է տևական ժամանակահատվածում, երբ դեկտեմբեր ամսին մեր հարազատ հայկական դրամը որևէ ճնշումներ չի զգում, ընդհակառակը՝ փորձում է բարելավել իր դիրքերը: Այս ամբողջը փոխկապակցված է, և կարծում եմ, որ այս փոխկապակցվածության մեջ հիմնական դերակատարությունը ձերն է, այնպես որ՝ բոլորիդ առաջարկում եմ նույն տեմպով կամ ավելի, շարունակեք աշխատանքը՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ 2018 թվականի գարնանը մեր նոր Սահմանադրությունը ամբողջապես մտնելու է ուժի մեջ: Բայց ես ակնկալում եմ ձեզնից, որպես մեր հասարակության կարևոր մաս, որ դուք էլ շատ պարագաներում բարեփոխեք ձեր աշխատանքը: Առաջարկում եմ, որպեսզի 2018 թվականին բոլորս միասին հասնենք նրան, որ ոչ պաշտոնական՝ չփաստաթղթավորված, շրջանառությունը հասցնենք նվազագույնի: Մենք վարչապետի, կառավարության հետ նախնական պայմանավորվել ենք, որ պիտի այնպես անենք, որպեսզի 2018 թվականին ամբողջովին կարգավորենք փաստաթղթաշրջանառությունը: Սա օգտակար է բոլորիս՝ և՛ ձեզ, և՛ պետության, մեր բանակի ու մեր մանկավարժների, բոլորի համար:
Բոլորիդ կոչ եմ անում առանց սպասելու, առանց որևէ մեկի դրդման ինքներդ անցնեք այդ ճանապարհը: Մենք էլ մեր կողմից կանենք հնարավորը, որպեսզի համագործակցությունը լինի իրական, այլ ոչ թե՝ որպես ստուգող, կամ, չգիտեմ, պատժող մարմնի և բիզնեսով զբաղվող մարդու միջև:
Մեկ անգամ ևս բոլորիդ մաղթում եմ առողջություն, հաջողություն և կրկնեմ՝ բավարարվածության շատ երկար պահեր: Սա բոլորիս աշխատանքում կարևոր է:
Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ»,- ասել է Հանրապետության Նախագահը:
20:13 20/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի պատվիրակությանը
20:28 19/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը դիտել է ՀՆՄ 85-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը և ներկա գտնվել «Մեր երազանքի ճանապարհը» ֆիլմի պրեմիերային
18:35 19/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է «Գազպրոմ-մեդիա հոլդինգի» կինոյի և հեռուստատեսության խմբի գլխավոր տնօրենին
10:07 15/12/2017  |  ՀարցազրույցՍենք պետք է համադրենք շահերը և ոչ թե փորձենք հակասությունների վրա խաղալ. Նախագահ
19:11 11/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է Գիտության և համաշխարհային հարցերով Պագուոշյան համաժողովների գլխավոր քարտուղարին
20:21 09/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴիտավորյալ ձեռքերը կեղտոտելը մենք պատրաստ չենք այլևս հանդուրժել. Նախագահ
20:51 08/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը դիտել է ՀՀԿ ֆուտզալի գավաթի առաջնության եզրափակիչ խաղը
20:53 05/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը ներկա է գտնվել Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի 80-ամյակին նվիրված համերգին

Президент Армении на встрече с предпринимателями коснулся итогов уходящего года и озвучил ожидания от 2018 12/21/2017   22:33  |  Лента новостей
По случаю праздников Нового года и Святого Рождества от имени президента РА сегодня в резиденции главы государства прошёл праздничный приём для представителей предпринимательского сообщества Армении. Серж Саргсян поздравил предпринимателей с наступающими праздниками и пожелал им всего доброго.
В своём поздравительном слове президент Армении коснулся итогов уходящего 2017 экономического года и ожиданий от 2018 года. Текст выступления президента приводит пресс-служба главы государства:
"Уважаемые дамы и господа,
Уважаемые предприниматели,
Сердечно приветствую вас в президентской резиденции и рад, что такие встречи стали доброй традицией - в канун Нового года мы собираемся, поздравляем друг друга и желаем успехов. В первую очередь желаю, чтобы в 2018 году в ваших семьях царили любовь, взаимопонимание, уважение, желаю, чтобы в 2018 году у каждого из вас  было больше моментов радости и чувства удовлетворения. Это очень важно для нашей страны, нашего общества, потому что не секрет, что ваши успехи означают экономический рост, означают новые рабочие места, означают благополучие. Желаю, вы в 2018 году продолжали те достижения, которые у вас были в 2017 году, не только продолжали своё дело, не только расширяли, но также стали авторами новых идей, новых инициатив. Для этого, думаю, есть два необходимых условия. Первое - желание с вашей стороны, трудолюбие, долгое время размышления, и второе - взаимное доверие и сотрудничество с правительством.
Думаю, что 2017 год можно охарактеризовать как год сотрудничества органов экономической сферы правительства и предпринимателей. В этом плане все вы должны в какой-то мере быть довольны, потому что когда с 1 января вступят в силу новый Налоговый кодекс РА и Таможенный кодекс ЕАЭС, все вы увидите, и, наверное, уже убедились, что почти все ваши предложения, которые звучали как во время официальных, так и неформальных встреч, там учтены. Я уверен, что мы в 2018 году будем иметь гораздо лучшие результаты, чем в 2017 году, потому что в 2017-ом уже создали достаточно предпосылок, чтобы закрыть год удовлетворительным экономическим ростом.
Не буду делать прогнозов, но думаю, экономический рост будет больше 6 процентов. Слава Богу, коэффициент экономической активности довольно велик: уже за 11 месяцев мы имели беспрецедентный, равный двум миллиардам долларов США показатель экспорта, который составляет 20 процентов нашего ВВП. У нас никогда не было такого показателя. Наш товарооборот уже в течение 11 месяцев превысил порог 6 миллиардов долларов - речь о внешнем товарообороте, но что чрезвычайно важно, также имели место структурные изменения, потому что в 2012-2013 годы мы имели почти шестимиллиардный внешний товарооборот, где, например, экспорт готового питания в этом показателе был 12-13 процентов, а сейчас почти достигает четверти. Это очень хороший и важный показатель. Очевидно, что такие показатели позитивно влияют на финансовую, макроэкономическую стабильность.
Видите, что впервые за длительный период времени, что в декабре месяце наш родной армянский драм не испытывает давления, наоборот, пытается улучшить свои позиции. Это всё взаимосвязано, и думаю, что в этой взаимосвязи основная роль - ваша. Так что, всем вам предлагаю в том же темпе или более того, продолжали работать. Особенно, учитывая, что весной 2018 года наша новая Конституция целиком вступит в силу. Но я ожидаю от вас, как от важной части нашей общественности, чтобы и вы во многих случаях реформировали свою работу. Предлагаю, чтобы в 2018 году мы все вместе достигли того, чтобы довести до минимума неофициальный, незадокументированный оборот. Мы вместе с премьер-министром, правительством предварительно договорились, что нужно сделать так, чтобы в 2018 году полностью урегулировать документооборот. Это полезно всем: и вам, и государству, нашей армии и педагогам - всем.
Всех вас призываю не ждать, чтобы кто-либо подтолкнул, а самим пройти этот путь. И мы со своей стороны сделаем возможное, чтобы сотрудничество было реальным, а не как между проверяющим, или не знаю, наказывающим органом и человеком бизнеса”.