2017 թվականին աշխարհում զոհվել Է 97 լրագրող 12/18/2017   16:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
2017 թվականի սկզբից ընդհանուր առմամբ 97 լրագրող Է զոհվել 28 երկրներում: Այս տվյալները ներկայացված են Press Emblem Campaign (PEC) ոչ կառավարական կազմակերպության՝ դեկտեմբերի 18-ին հրապարակված ամենամյա զեկույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
PEC-ը կոչ Է անում համաշխարհային հանրակցությանը՝ գործնական միջոցներ ձեռնարկել հակամարտության գոտիներում լրագրողների անվտանգությունն ապահովելու համար:
Նշվում Է, որ այս տարի զոհերի թիվն ավելի քիչ Է, քան անցյալ տարի (144): Կազմակերպությունն ընդգծել Է, որ «2008 թվականից ի վեր առաջին անգամ PEC-ն 100-ից քիչ զոհված Է գրանցել աշխարհում ԶԼՄ-ների աշխատակիցների շրջանում»: Իսկ ընդամենը «10 տարվա ընթացքում զոհվածների թիվը հասել Է 1197 մարդու:
«ԶԼՄ-ների աշխատողների համար առավել վտանգավոր երկրների թվում կազմակերպությունն առաջին տեղը հատկացրել Է Մեքսիկային, որտեղ հունվարից ի վեր զոհվել Է մամուլի 14 աշխատող: Առաջին հնգյակում նաեւ տեղ են գտել Իրաքը (ինը), Աֆղանստանը (ութ), Հնդկաստանը (ութ) եւ Պակիստանը (ութ): Այս հինգ երկրներին բաժին Է ընկնում լրագրողների զոհվելու 45 դեպք: Վեցերորդ եւ յոթերորդ հորիզոնականներն զբաղեցնում են Ֆիլիպինները (վեց) եւ Սիրիան (վեց), նրանց հաջորդում են Սոմալին (հինգ) եւ Հոնդուրասը (չորս):
Տեղեկատվության աղբյուր են ծառայել մամուլի, ՄԱԿ-ի եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների հաղորդագրությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
19:02 01/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼրագրողական կազմակերպությունները պահանջում են պատժել կարգազանց կարգադրիչներին. հայտարարություն
17:47 22/08/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱնհետացած շվեդացի լրագրողուհու մարմինը հայտնաբերվել է Դանիայի տերիտորիալ ջրերում
22:21 14/05/2017  |  Ընտրական իրավունքՄի շարք լրագրողներ ենթարկվել են հարձակման. հայտարարություն
13:33 19/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԽլել է Ազատություն ռադիոկայանի լրագրողի տեսախցիկը. առաջադրվել է մեղադրանք
17:51 14/12/2016  |  Միջազգային լրահոս2016թ. աշխարհում զոհվել են վերջին տասը տարում ռեկորդային թվով լրագրողներ
21:11 02/11/2016  |  Դատական ռեպորտաժներԱմբաստանյալները միջնորդեցին արագացված կարգով քննել գործը՝ տուժած ԶԼՄ-ները դեմ են

С начала текущего года погибло 97 журналистов 12/18/2017   16:34
В общей сложности 97 журналистов погибло с начала 2017 года в 28 странах, передает ТАСС со ссылкой на данные, приведенные в опубликованном в понедельник в Женеве ежегодном докладе неправительственной организации Press Emblem Campaign (PEC).
PEC призывает мировое сообщество принять действенные меры для обеспечения безопасности журналистов в зонах конфликтов. Отмечается, что число жертв в этом году ниже, чем в прошлом (144). Организация подчеркнула, что "впервые с 2008 года PEC зарегистрировала менее 100 погибших среди сотрудников СМИ в мире". Всего же "за 10 лет число погибших достигло 1197 человек".
Среди наиболее опасных для работников СМИ стран на первое место организация поставила Мексику, где с января погибли 14 работников прессы. В первой пятерке также Ирак (девять), Афганистан (восемь), Индия (восемь) и Пакистан (восемь). На эти пять стран приходится 45 случаев гибели журналистов. Шестую и седьмую позиции занимают Филиппины (шесть) и Сирия (шесть), далее следуют Сомали (пять) и Гондурас (четыре).
В России, по данным PEC, в 2017 году погибли три работника прессы. Столько же погибших в Нигерии, Турции и Йемене. Отмечается также, что среди жертв выросло число женщин: с пяти в прошлом году до 16 в нынешнем. Наиболее опасными регионами для работы прессы в уходящем году были Азия, где погибли 32 журналиста, а также Латинская Америка (29) и Ближний Восток, включая Турцию (21).
С 2011 года война в Сирии унесла жизни 108 сотрудников прессы. В Мексике за тот же период погибли 72 журналиста, в Ираке - 71.
Press Emblem Campaign, созданная в 2004 году, обладает консультативным статусом при ООН. В статистике, которую ведет организация, отражены случаи убийств журналистов при исполнении профессиональных обязанностей. Источником информации служат сообщения прессы, ООН и неправительственных организаций.