Արցախը բաց է բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր արժևորում են ազատությունը 12/16/2017   15:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում դեկտեմբերի 16-ին կայացել է Արցախի խորհրդարանականների և աշխարհի տարբեր երկրների պահպանողական ու ռեֆորմիստական գաղափարախոսությամբ կուսակցությունների ներկայացուցիչների հանդիպումը: Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի ԱԺ պաշտոնական կայքից:
Օտարերկրյա պատվիրակությունը Ստեփանակերտ է ժամանել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի նախաձեռնությամբ և ուղեկցությամբ:
Ողջունելով ներկաներին՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ Արցախը բաց է բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր արժևորում են ազատությունը։
«Մենք կարևորում ու բարձր ենք գնահատում տարբեր երկրների խորհրդարանականների, քաղաքական ու հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչների հետաքրքրությունն Արցախի հանդեպ և նրանց կողմից մեր ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքի ընկալումն ու ցուցաբերած մարդասիրական և բարոյական աջակցությունը»,- ընգծել  է Աշոտ Ղուլյանը։
Հանդիպման ընթացքում Ազգային ժողովի նախագահը խոսել է նաև վերջին տարիներին Արցախի ԱԺ-ի՝ Եվրախորհրդարանը ու ազգային օրենսդիր մարմինները ներկայացնող պատագամավորների հետ ունեցած համագործակցության ձևաչափերի մասին և նշել, որ նման կապերն ու շփումները մեծապես օգնում են՝ հաղթահարելու միջազգային գործընթացներից Արցախը արհեստականորեն մեկուսացնելու փորձերը:
Խոսելով Արցախի ժողովրդի ազատագրական պայքարի մասին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է. «Արցախի դեպքում ազատության համար պայքարը՝ պայքար է մարդու իրավունքների ցանկում ամենագլխավորի՝ կյանքի իրավունքի համար և անհնարին է, որ Արցախը լավ իմացող ու նրա ժողովրդին ծանոթ անհատը, քաղաքական ուժը կամ պետությունը չհարգի արցախցու այդ իրավունքը»:
Պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնելով Արցախի խորհրդարանում ջերմ ընդունելության համար՝ Գագիկ Ծառուկյանը նշել է, որ նախաձեռնության նպատակը պատվիրակության անդամներին Արցախը սեփական աչքերով տեսնելու և մարդկանց հետ շփվելու հնարավորություն տալն է:
«Արցախի ժողովուրդն է իր ճակատագրի համար որոշում կայացնողը, ուստի՝ Արցախի մասին խոսող մարդիկ պետք է նրանց տեսնեն ու նրանց կարծիքը լսեն»,- ընդգծել է Գագիկ Ծառուկյանը:
Հյուրերը նույնպես երախտագիտություն են հայտնել Արցախ այցելելու հնարավորության և ԱԺ-ում ընդունելության համար:
Ստեփանակերտ ժամանած պատվիրակության կազմում էին նաև ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը և Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
14:43 06/10/2017  |  ՔաղաքականՊատգամավորի լիազորությունները դադարեցվել են
16:23 26/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿգումարվի Արցախի ԱԺ նոր նստաշրջանի անդրանիկ նիստը
12:09 14/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ ԱԺ նախագահի աշխատանքային այցը Փարիզ
14:45 04/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Ղուլյանը ժամանակին է համարում Բելգիայի պատգամավորների հետ շփուﬓերին կազմակերպչական ձեւաչափ տալը

Ашот Гулян: Арцах открыт для всех тех, кто ценит свободу 12/16/2017 16:27 | Лента новостей
В зале заседаний Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) сегодня, 16 декабря, состоялась встреча парламентариев Арцаха с представителями партий разных стран мира, придерживающихся консервативной и реформисткой идеологии. Подробности передает пресс-служба парламента НКР.
Иностранная делегация прибыла в Степанакерт по инициативе и в сопровождении руководителя партии "Процветающая Армения", депутата НС Республики Армения Гагика Царукяна.
Приветствуя присутствующих, председатель Национального собрания Ашот Гулян отметил, что Арцах открыт для всех тех, кто ценит свободу.
"Мы придаем важность и высоко оцениваем интерес парламентариев, представителей политических и общественных кругов разных стран к Арцаху, их восприятие права нашего народа свободно и независимо жить, а также оказанное гуманитарное и моральное содействие", – подчеркнул Ашот Гулян.
В ходе встречи председатель Национального собрания Арцаха коснулся форматов сотрудничества Национального собрания Арцаха с депутатами, представляющими Европарламент и национальные законодательные органы за последние несколько лет, и отметил, что подобные связи и контакты в значительной степени помогают преодолевать попытки искусственного изолирования Арцаха от международных процессов.
Говоря об освободительной борьбе арцахского народа, Ашот Гулян отметил: "Для Арцаха борьба за свободу – это борьба за самое главное в перечне прав человека – право на жизнь, и невозможно, чтобы человек, политическая сила или государство, хорошо знающие Арцах и знакомые с его народом, не уважали это право арцахцев".
Выразив от имени делегации благодарность за теплый прием в парламенте Арцаха, Гагик Царукян отметил, что цель инициативы – дать членам делегации возможность увидеть Арцах своими глазами и пообщаться с людьми.
"Именно народ Арцаха должен распоряжаться своей судьбой, а следовательно, люди, говорящие об Арцахе, должны увидеть арцахцев и выслушать их мнение", – добавил он.
Гости также выразили признательность за возможность посетить Арцах и за прием в Национальном собрании.
В составе делегации, прибывшей в Степанакерт, были также заместитель председателя НС Республики Армения Микаел Мелкумян и председатель постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции Наира Зограбян.