Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարին 12/11/2017   17:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը դեկտեմբերի 11-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Բրեդլի Բուզետտոյին: Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով Բրեդլի Բուզետտոյին խորհրդարանում՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի միջեւ առկա արդյունավետ համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Հայաստանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի եւ այլ ոլորտներում ընթացող բարեփոխումներին:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում խորհրդարանական կառավարման ձեւին անցնելու կարեւորությունը, կատարվելիք օրենսդրական փոփոխությունները, խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթների ընդլայնումը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, խոսելով խորհրդարանի գործունեության թափանցիկության մասին, ընդգծել է նաեւ օրինաստեղծ գործընթացներում քաղաքացիական հասարակության մասնակցության, ինչպես նաեւ հանրության իրազեկվածության ապահովման կարեւորությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, անդրադառնալով ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությանը, կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի մասնակցությունն այդ աշխատանքներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հետ շարունակվող համագործակցությունը: Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի փոխգործակցությունը կլինի շարունակական եւ արդյունավետ:
Բրեդլի Բուզետտոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է համագործակցությունը ՀՀ Ազգային ժողովի հետ: Պարոն Բուզետտոն նշել է, որ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը նպատակ ունի բարձրացնել ՀՀ Ազգային ժողովի գործունեության արդյունավետությունն օրենսդրական եւ վերահսկողական տեսանկյունից: Նա անդրադարձել է նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների հզորացմանը, խորհրդարանի առանցքային գործառույթների իրականացման թափանցիկությանը, հաշվետվողականությանը, խորհրդարանական գործընթացներին քաղաքացիական հասարակության մասնակցությանը:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի արձանագրած հաջողություններին, ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի կարողությունների հզորացմանն ուղղված նախաձեռնություններին:
11:25 10/12/2017  |  Միջազգային լրահոսՏարեկան շրջանառվող կաշառքը կազմում է մոտ 1 տրիլիոն դոլլար
16:44 27/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ին Հայաստանի անդամակցության և Հայաստանի ու Շվեյցարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված հանդիսություն Ժնևում
16:42 09/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը մասնակցեց Ժնևում ՄԱԿ գրասենյակի բաց դռների օրվան
16:23 19/09/2017  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի ծառայողներն ավելի շատ են սեռական հանցագործություններ կատարում, քան նրա խաղաղապահները. Գուտերիշ
11:32 12/09/2017  |  Միջազգային լրահոսՆյու Յորքում բացվում Է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանը
20:01 10/08/2017  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչը զրկվել է առանցքային երկու օգնականից
13:18 04/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կառավարչի հանդիպումը
12:25 13/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխատանքային քննարկում ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների գործնթացի շրջանակներում
17:36 04/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներին

Ара Баблоян назвал плодотворным сотрудничество между парламентом Армении и Программой развития ООН 12/11/2017   17:26  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян 11 декабря принял руководителя Армянского офиса  Программы развития ООН Бредли Бузетто. Подробности встречи передает пресс-служба армянского парламента.
На встрече присутствовали вице-спикер НС Арпине Ованнисян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата парламента Ара Сагателян.
Приветствуя Бредли Бузетто в парламенте, Ара Баблоян подчеркнул существующее между НС РА и Программой развития ООН плодотворное сотрудничество.
Спикер НС обратился к проводимым в Армении реформам в области прав человека, демократии, борьбы с семейным насилием и в других сферах.
А.Баблоян подчеркнул важность перехода в итоге конституционных реформ к парламентской форме управления, намечаемых законодательных изменений, расширения контрольных функций парламента.
Председатель НС, говоря о прозрачности парламентской деятельности, особо выделил участие гражданского общества в законотворческих процессах, а также обеспечение информированности общества.
Глава парламента, коснувшись реализуемой ООН инициативы “Открытое управленческое партнерство”, подчеркнул важность участия НС РА в этой работе.
Председатель НС высоко оценил продолжающееся сотрудничество с Детским фондом ООН. Он выразил надежду, что взаимодействие НС РА и  Программы развития ООН будет постоянным и эффективным.
Бредли Бузетто, поблагодарив за прием, подчеркнул важность сотрудничества с НС РА. Он отметил, что цель Программы развития ООН – повышение эффективности деятельности НС РА с законодательной и контрольной точек зрения. Бредли Бузетто коснулся также расширения возможностей НС, прозрачности осуществляемых парламентом ключевых функций, подотчетности, участию гражданского общества в парламентских процессах.
В завершение встречи собеседники коснулись достижений Программы развития ООН в регионе, инициатив по укреплению потенциала Аппарата НС.