Սպանվածի դիակի վրա հայտնաբերվել են բազմաթիվ հրազենային վնասվածքներ. Քննչական կոմիտեն մանրամասնում է 12/06/2017   14:14  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 38-ամյա Արշակ Գալստյանի սպանության դեպքի առթիվ։ Ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ կատարված սպանությանը հնարավոր առնչություն ունեցած անձանց շրջանակը, դերակատարության աստիճանը պարզելու ուղղությամբ։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոիմտեի պաշտոնական կայքից, 38-ամյա Արշակ Գալստյանի դիակը հայտնաբերվել է 2017 թվականի դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 00։25-ի սահմաններում՝ Երևան քաղաքի  Բաբաջանյան փողոցի 13/2 հասցեի մոտ կայանված իր` «Նիսան» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ՝ հրազենային վնասվածքներով։
Փորձագետների կողմից դիակի զննության նախնական տվյալներով՝ հրազենային վնասվածքներ են հայտնաբերվել նախաբազկին և բազկին, ձախ ուսագոտու շրջանում, պարանոցի ձախ կեսի կողմնային, կրծքավանդակի ձախ կեսի առաջային, պարանոցի աջ կեսի վերին երրորդի կողմնային, աջ ուսագոտու մակերեսին:  Դեպքի վայրի զննությամբ՝ ավտոմեքենայի շրջակայքից հայտնաբերվել և առգրավվել է թվով 6 հատ 5.45մմ տրամաչափի պարկուճ, իսկ ավտոմեքենայի առջևի աջ նստատեղի վրա՝ մեկ գնդակ:
2017թ. դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, մշակվել քննչական պլան և ձեռնարկվել մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Արդյունքում՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ա.Գալստյանի ուղղությամբ հրազենային կրակոցներն արձակվել են մեկ այլ ավտոմեքենայի մեջ գտնվող անձի կողմից, պարզվել է ավտոմեքենայի մակնիշը, կրակոցներ արձակած անձի ինքնությունը, վերջինիս առնչությունը տուժողի հետ։ Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին միջոցներ ձեռնարկել՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են ակտիվ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, կատարված սպանությանը հնարավոր առնչությունը ունեցած այլ անձանց շրջանակը, դերակատարության աստիճանը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил новые подробности по делу об убийстве молодого мужчины в Ереване 12/06/2017   15:18  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту убийства 38-летнего Аршака Галстяна в Ереване, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Тело 38-летнего Аршака Галстяна с огнестрельными ранениями было обнаружено 6-го декабря 2017 года, около 00:25 в его автомобиле марки “Ниссан”, припаркованном возле здания на улице Бабаджаняна №13/2.
"По предварительным данным проведенного экспертами осмотра тела, огнестрельные ранения обнаружены в области плеча и предплечья, левого плечевого пояса, шеи с левой стороны, сбоку, передней левой половины грудной клетки, верхней трети шеи с правой стороны, сбоку, на поверхности правого плечевого пояса. При осмотре места происшествия в окрестностях территории, где был припаркован автомобиль, найдены и изъяты 6 гильз калибра 5.45 мм, а на правом переднем сидении машины – одна пуля", - говорится в соо.бщении.
6 декабря 2017 года следственным отделом по административным районам Малатия-Себастия следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. Проработан следственный план, предпринимаются масштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего.
"В результате были добыты фактические данные о том, что в  А. Галстяна стрелял человек, находившийся  в другом автомобиле. Установлены марка автомобиля, личность стрелявшего, его связь с потерпевшим. Соответствующим подразделениям Полиции поручено предпринять меры, направленные на розыск предполагаемого преступника и обеспечение его явки к органу, осуществляющему производство.Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются активные следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего, круга иных лиц, возможно причастных к совершенному преступлению, степень их участия, индивидуализацию действий каждого из них", - отмечается в сообщении.