Սաուդյան Արաբիայում ձերբակալված արքայազները կտտանքների են ենթակվում. Daily Mail 11/23/2017   11:05  |  Մամուլ
Թագավորական ընտանիքի անդամները եւ գործարարները, որոնք ընթացիկ ամսվա սկզբին ձերբակալվել են Սաուդյան Արաբիայում, բանտարկության մեջ ենթարկվում են կտտանքների, որոնք իրականացնում են Միացյալ Նահանգների մասնավոր ռազմական ընկերության աշխատակիցները: Այս մասին նոյեմբերի 22-ին հայտնել Է բրիտանական Daily Mail (DM) թերթի Էլեկտրոնային տարբերակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նրանք ծեծում են նրանց, խոշտանգում, ապտակներ հասցնում եւ վիրավորում: Նրանք փորձում են նրանց ընկճել»,- հրատարակությանը հայտնել Է թագավորության մի աղբյուր:
Թերթի տեղեկատվությամբ՝ հիշյալ գործողություններն իրականացնում են ԱՄՆ-ի Academi մասնավոր ընկերության աշխատակիցները, որը նախկինում Blackwater Էր կոչվում: Թերթը պնդում Է, որ գահաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալման Ալ Սաուդը, որի նախաձեռնությամբ ծավալվել Է հակակոռուպցիոն արշավը, անձամբ Է մասնակցում հարցաքննություններին: Հրատարակության տեղեկատվությամբ՝ նա ձերբակալված արքայազներից ու գործարարներից արդեն 194 միլիարդ դոլար Է բռնագրավել: Նոյեմբերի լույս 5-ի գիշերը Կոռուպցիայի դեմ պայքարի բարձրագույն կոմիտեն՝ գահաժառանգ արքայազնի ղեկավարությամբ որոշում Է կայացրել կոռուպցիայի մեղադրանքով ձերբակալել 11 այքայազների եւ շուրջ 30 նախկին եւ գործող նախարարների ու ձեռնարկատերերի։
16:49 09/11/2017  |  ԱնցուդարձՍաուդյան Արաբիայում միլիարդատերերը փորձում են փողերը դուրս բերել երկրից. Bloomberg
18:53 15/08/2017  |  Միջազգային լրահոսՍաուդյան Արաբիայի արքայազները՝ որտե՞ղ են նրանք և ի՞նչ է պատահել նրանց հետ
23:50 28/11/2016  |  Միջազգային լրահոսՍաուդյան Արաբիայում ձյուն է եկել. երկրի իշխանություններն անհնագստացած են
11:17 29/02/2016  |  Միջազգային լրահոսՄեկնարկել են «Իսլամական բանակի» զորավարժությունները
10:23 14/02/2016  |  Միջազգային լրահոսՍաուդյան Արաբիան չի բացառում Սիրիայի նախագահին ուժի գործադրմամբ պաշտոնից հեռացնելը
12:52 18/08/2014  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայում գողացել են Սաուդյան Արաբիայի արքայազնի մեքենան և մեծ քանակությամբ գումար
17:35 19/05/2014  |  Միջազգային լրահոսՍաուդյան Արաբիան փակել է իր դեսպանատունը Լիբիայում
15:55 08/05/2014  |  Միջազգային լրահոսՍաուդյան Արաբիայում բլոգերը դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման
18:07 22/04/2014  |  Միջազգային լրահոսԱշխատանքից հեռացվել է Սաուդյան Արաբիայի առողջապահության նախարարը

Задержанные в Саудовской Аравии принцы подвергаются пыткам, пишут СМИ 11/23/2017   11:11  |  Международные новости
Члены королевской семьи и бизнесмены, задержанные в начале текущего месяца в Саудовской Аравии, подвергаются в заключении пыткам, которые осуществляют сотрудники частной американской военной компании. Об этом, как передает ТАСС, сообщила в среду электронная версия британской газеты Daily Mail.
"Они бьют их, пытают их, награждают их шлепками и оскорбляют. Они пытаются их сломить", - сообщил изданию источник в королевстве. По информации газеты, указанные действия осуществляют сотрудники американской частной компании Academi, которая ранее называлась Blackwater. "Снаружи отелей, где находятся задержанные, можно увидеть бронированные автомобили саудовских спецслужб, но внутри действует частная военная компания", - сообщил изданию источник.
Сама компания, как отмечается в статье, утверждает о непричастности к пыткам, указывая на то, что такие действия запрещены американским законодательством. "Мы не оказываем услуг по обеспечению безопасности в королевстве Саудовская Аравия, мы не вступали в контакт и не имеем связи с любыми правительственными официальными лицами или частной стороной в связи с этими заявлениями", - отметил представитель Academi.
Между тем газета утверждает, что наследный принц Мухаммед бен Сальман Аль Сауд, по инициативе которого была развернута антикоррупционная кампания, лично принимает участие в допросах. По информации издания, он уже конфисковал у задержанных принцев и бизнесменов $194 млрд.
В ночь на 5 ноября Высший комитет по борьбе с коррупцией под руководством наследного принца постановил задержать 11 принцев и около 30 бывших и действующих министров и предпринимателей по обвинению в коррупции.
16:23 18/11/2017  |  Международные новостиПолиция Саудовской Аравии арестовала мужчину за разговор с женщиной во время обеденного перерыва
10:41 10/11/2017  |  Международные новостиГенпрокурор Саудовской Аравии заявил о расхищении 100 млрд долларов
12:22 08/11/2017  |  Международные новостиУ заподозренных в коррупции саудовских принцев отберут триллион долларов для поправки финансов королевства
12:05 30/10/2017  |  Международные новостиЖенщинам в Саудовской Аравии позволят посещать стадионы
09:32 30/09/2017  |  Международные новостиЖитель Саудовской Аравии угрожал сжигать женщин, посмевших сесть за руль
09:40 27/09/2017  |  Международные новостиЖенщинам в Саудовской Аравии разрешат садиться за руль
18:00 20/07/2017  |  Международные новостиГулявшую в Саудовской Аравии в мини-юбке и топе девушку отпустили
14:22 19/07/2017  |  Международные новостиГулявшая в Саудовской Аравии в короткой юбке девушка арестована
10:01 24/06/2017  |  Международные новостиВласти Саудовской Аравии сообщили о предотвращении теракта в Мекке