Նախագահը աշխատանքային այցով մեկնել է Տավուշի մարզ 11/21/2017   17:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Տավուշի մարզ՝ Դիլիջան, որտեղ ներկա է գտնվել «Դիլիջան» գարեջրի գործարանի բացման արարողությանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը էկոնոմիկայի նախարարի, գործարանի ղեկավարության և հյուրերի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել նորաբաց գործարանի արտադրամասերում, ծանոթացել «Հ և Տ Հակոբյաններ» ընկերությանը պատկանող «Դիլիջան» գարեջրի գործարանում կատարված աշխատանքներին, իրականացված ներդրումներին ու ստեղծված աշխատատեղերին: Նախագահին ներկայացվել է, որ 10 մլն լիտր արտադրական հզորությամբ գործարանի ներդրումային ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է շուրջ 2,5 մլրդ դրամ: Գործարանը, որի կառուցումը սկսվել է 2013 թվականի ապրիլից և ավարտվել 2017 թվականի սեպտեմբերին, արտադրանք է տալիս ընթացիկ տարվա օգոստոսի 15-ից:
Պետությունը ևս աջակցություն է ցուցաբերել Տավուշի մարզում այս ներդրումային ծրագրի իրականացմանը. ՀՀ կառավարության որոշմամբ ընկերության կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակներում ներմուծվող սարքավորումների մի մասի հաշվարկվող ԱԱՀ-ի վճարման ժամկետը հետաձգվել է մինչև 3 տարի ժամկետով:
Պատասխանատուների հավաստմամբ, ներկայումս գործարանն ունի 90 աշխատող՝ 100 հազար դրամ միջին աշխատավարձով, սեզոնային աշխատանքների ժամանակ աշխատակիցների թիվը կհասնի 120-ի:
Գործարանի արտադրանքը նախատեսվում է իրացնել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում՝ նկատի առնելով, որ գարեջրի որակական և համային հատկանիշները համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին: Նորաբաց գործարանի արտադրանքը ծրագրվում է արտահանել ՌԴ, ԱՄՆ, Վրաստան: Ընկերության զարգացման ծրագրերում նաև կարևոր տեղ է զբաղեցնում ոչ ալկոհոլային գարեջրի արտահանումը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն:
Շրջայցի ընթացքում Նախագահ Սարգսյանին ներկայացվել են նաև «Հ և Տ Հակոբյաններ» ընկերության կազմի մեջ մտնող մյուս ձեռնարկությունների գործունեությունն ու ընկերության զարգացման հետագա ծրագրերը:
14:16 07/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը Ջերմուկում ծանոթացել է կառուցապատման ներդրումային ծրագրերին

Президент Армении присутствовал на церемонии открытия пивоваренного завода «Дилижан» 11/21/2017   17:49  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня отправился с рабочим визитом в Тавушскую область республики – в городе Дилижан, где присутствовал на церемонии открытия пивоваренного завода «Дилижан».
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент в сопровождении министра экономики, руководства завода и гостей совершил экскурсию по цехам нового завода, ознакомился с осуществлёнными на принадлежащем компании «А. и Т. Акобяны» пивном заводе «Дилижан» работами, реализованными инвестициями и созданными рабочими местами. Президенту доложили, что общая стоимость инвестиционной программы на заводе производительной мощностью 10 млн литров составила 2,5 млрд драмов. Завод, строительство которого началось в апреле 2013 года и завершилось в сентябре 2017 года, выпускает продукцию с 15 августа текущего года.
Государство тоже оказало содействие в реализации этой инвестиционной программы в Тавушской области. По постановлению правительства РА, в рамках реализуемой компанией программы срок выплаты рассчитываемого по части импортируемого оборудования НДС отложен на срок до 3 лет.
По заверению руководства, в настоящее время завод имеет 90 работников со средней заработной платой 100 тысяч драмов, во время сезонных работ число работников достигнет 120.
Продукцию завода планируется реализовывать как в Армении, так и за рубежом, принимая во внимание, что качественные и вкусовые характеристики пива соответствуют международным критериям. Продукцию нового завода планируют экспортировать в РФ, США, Грузию. В планах развития компании также важное место занимает экспорт безалкогольного пива в Исламскую Республику Иран.
В ходе экскурсии президенту Саргсяну представили также деятельность других предприятий, входящих в состав компании «А. и Т. Акобяны», а также планы дальнейшего развития компании.