Արսեն Ջուլֆալակյան. Պայքարելու եմ Տոկիո 2020-ի համար. ներքին համոզմունք կա, որ կստացվի 11/20/2017   16:40  |  Մարզական
Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արսեն Ջուլֆալակյանը երկար դադարից հետո վերադառնում է միջազգային գորգ, գրում է ՀԱՕԿ-ի պաշտոնական կայքը:
Սա պայմանավորված է ըմբշամարտի նոր կանոններով: Աշխարհի առաջնությունից հետո պարզ դարձավ, որ 2018 թվականից ըմբշամարտում նորից կկիրառվի չորեքթաթ դրությունը, կլինեն նոր քաշային կարգեր ու էլի որոշ փոփոխություններ.
«Կանոնների փոփոխությունները ինձ շատ հարազատ են ու հաճելի, չորեքթաթ դրություն, ամեն օր կշեռք, նաև քաշային կարգերն են շատ հարմար: Վերադառնալու եմ՝ ձգտելով հասնել իմ բարձր մակարդակին:
Ամենակարևորը՝ ունեմ մեծ ցանկություն, կա մոտիվացիա, զգում եմ, որ պատրաստ եմ: Պայքարելու եմ Տոկիո 2020-ի համար: Այնտեղ պետք է լրացնեմ Ռիոյի օլիմպիական խաղերի բացը: Չեմ ցանկանում Տոկիո գնալ պարզապես մասնակցության համար: Եթե զգամ, որ մեդալի համար չեմ կարող պայքարել, հաստատ կթողնեմ, անիմաստ չեմ տանջի ինձ: Բայց ներքին համոզմունք կա, որ ստացվելու է»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասել է Արսեն Ջուլֆալակյանը:
Ըմբիշն օրեր առաջ ստացել է ամբողջական կանոնակարգը և դեռ չի հասցրել լիովին ուսումնասիրել: Սակայն, ըստ նրա՝ նոր կանոններով մրցավարական սուբյեկտիվությունը հասնելու է նվազագույնի.
«Իմ տվյալներով յուրաքանչյուր մրցափուլում լինելու է մեկ չորեքթաթ դրություն: Պարտադիր չէ, որ այն տարբեր մարզիկների օգտին լինի: Ինչ-որ տեղ պահպանվում է մրցավարի սուբյեկտիվությունը, նա է որոշելու՝ որ ըմբիշն է ակտիվ: Ամեն դեպքում, 95 տոկոսով մրցավարը չի փորձելու միջամտել սուբյեկտիվ կերպով: Դա նաև ֆեդերացիայի հեղինակության հարցն է:
ՄՕԿ-ը շատ լուրջ հետևում է բոլոր ֆեդերացիաներին, ու յուրաքանչյուր բողոք հարված է տվյալ մարզաձևի միջազգային ֆեդերացիային: Կարծում եմ՝ կողմնապահություն կարող է լինել որոշիչ գոտեմարտերում, կամ իքս թվով հավաքականների համար: Իհարկե, բացարձակ օբյեկտիվություն ոչ մի բնագավառում չկա: Պետք է սպասել նման զարգացումների: Բայց մի բան է, երբ սուբյեկտիվությունը 50/50 է, այլ բան՝ 90/10 հարաբերակցությունը: Կարծում եմ՝ 2018 թվականից ուժի մեջ մտնող կանոններով հասնում ենք նրան, որ ավելի մեծ դեր խաղում են մարզիկի որակները»,- նշել է ըմբիշը:

Серебряный призер Олимпийских игр Арсен Джулфалакян после длительной паузы возвращается на международный ковер 11/20/2017   17:33  |  Спорт
Серебряный призер Олимпийских игр, чемпион мира и Европы, борец греко-римского стиля Арсен Джулфалакян после длительной паузы возвращается на международный ковер. Это обусловлено новыми правилами борьбы. После чемпионата мира стало ясно, что с 2018 года в борьбе вновь будет применяться позиция партер, вводятся новые весовые категории и еще некоторые изменения.
"Изменения в правилах мне очень приятны и по душе. Партер, ежедневное взвешивание и новые весовые категории очень удобны.Вернусь, стремясь к своему высокому уровню. Главное, есть большое желание и мотивация, чувствую, что готов. Буду бороться за Токио-2020. Там я должен восполнить упущение на Олимпийских играх в Рио. Однако не хочу ехать в Токио просто для участия. Если почувствую, что не смогу бороться за медаль, обязательно уйду, не стану бессмысленно мучить себя. Но есть внутреннее убеждение, что получится", - сказал в беседе с пресс-службой Национального олимпийского комитета (НОК)Армении Арсен Джулфалакян.
Несколько дней назад борец получил новый регламент, который еще не успел полностью изучить. Однако, по его словам, с новыми правилами судейский субъективизм будет сведен к минимуму.
"По моим данным на каждом этапе будет одна ситуация партер. Необязательно, чтобы он был в пользу разных спортсменов. Так или иначе, судейский субъективизм сохраняется. Арбитр будет решать, какой из борцов активнее. В любом случае, на 95% арбитр не будет пытаться вмешиваться субъективным образом. МОК очень серьезно следит за всеми федерациями, и каждая жалоба является ударом для международной федерации данного вида спорта.
Думаю, что пристрастность может быть в решающих поединках или для "икс" числа сборных. Конечно, абсолютной объективности нет ни в одной сфере. Нужно ждать подобного развития. Но одно дело, когда субъективизм составляет 50 на 50, другое – 90 на 10. Думаю, что с вводящимися с 2018 года правилами, мы достигаем того, что большую роль будут играть качества спортсмена", - отметил борец.
В начале года Джулфалакян примет участие в чемпионате Армении и попытается войти в национальную сборную.
16:19 02/10/2017  |  СпортАрмянский борец Арсен Джулфалакян завоевал бронзовую медаль на международном турнире