ԼՂ հարցում վերջնական խաղաղության հասնելու համար պետք է պահպանվի զինադադարը. Ալոիզիո Նունես Ֆերեիրա 11/17/2017   15:54  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը պետք է լուծվի Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում եւ վերջնական խաղաղության հասնելու համար պետք է պահպանվի զինադադարը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նոյեմբերի 17-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կայացած մամուլի ասուլիսին նման հայտարարություն արեց Բրազիլիայի արտաքին հարաբերությունների նախարար Ալոիզիո Նունես Ֆերեիրան: Նա նշեց, որ ԼՂ հարցում Բրազիլիայի դիրքորոշումը հստակ է:
«Բրազիլիան խաղաղասեր երկիր է, որը քարոզում է խնդիրների խաղաղ կարգավորում, միջազգային իրավունքի շրջանակներում հարցերի լուծում»,-ասաց նա:
Բրազիլիայի արտաքին հարաբերությունների նախարարի այս այցելությունը տեղի է ունենում երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա հոբելյանական տարում: Նախատեսված է Նունյեսի հանդիպումը ՀՀ Նախագահի հետ:
11:30 17/11/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԹուրքիայում լուսային տարիներով հեռու են ԼՂ խնդրի էությունից. ՀՀ ԱԳՆ արձագանքը Էրդողանի հայտարարություններին

Глава МИД Бразилии поделился своим видением достижения окончательного мира в зоне карабахского конфликта 11/17/2017   16:12  |  Карабахский конфликт
Нагорно-карабахская проблема должна быть решена в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а для достижения окончательного мира должно сохраняться перемирие. Об этом, как передает "Арменпресс", заявил в пятницу на пресс-конференции в Ереване министр внешних связей Бразилии Алоизио Нуньес Ферейра.
Он подчеркнул, что позиция Бразилии в вопросе урегулирования карабахского конфликта остается неизменной.
"Бразилия – миролюбивая страна, которая пропагандирует мирное решение вопросов на основе международного права",- сказал он.
12:02 17/11/2017  |  Карабахский конфликтМИД Армении: Турция должна держаться как можно дальше от процесса урегулирования карабахского конфликта