Մանկապարտեզում երեխային պատանդ վերցնելու գործով տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել նաև երկու անձի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու համար 11/01/2017   17:40  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով Արմավիրի բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ դանակի գործադրման սպառնալիքով ակնհայտ անչափահասին պատանդ վերցնելու, երկու անձանց նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու համար: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում շարունակում են կատարվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ Արմավիրում գործող «Մանուշակ» մանկապարտեզում հոկտեմբերի 30-ին տեղի ունեցած դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Հաշվի առնելով քրեական գործի նկատմամբ հասարակական մեծ հետաքրքրությունը՝ ներկայացնում ենք որոշ տվյալներ՝ նախաքննության այս փուլում պարզված հանգամանքների վերաբերյալ։
Այսպես՝ ըստ նախնական քննության տվյալների՝ 2017թ. հոկտեմբերի 30-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, Արմավիրի բնակիչը գնացել է «Մանուշակ» մանկապարտեզ, որտեղ կինը աշխատում է որպես դաստիարակչուհի՝ պահանջելով դուրս գալ՝ պատճառաբանելով, թե նրա հետ ցանկանում է առանձնազրույց ունենալ: Կինը հրաժարվել է կատարել տղամարդու պահանջը, ինչից հետո վերջինս հանել է դանակը և բռնություն գործադրելով՝ քարշ տալով, փորձել է նրան դուրս բերել շենքից։
Նախնական քննությամբ բավարար փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ տղամարդը դանակը դրել է կնոջ պարանոցին՝ փորձելով հարվածել, սակայն վերջինս բռնել է շեղբից, ապա նրանց է մոտեցել մանկապարտեզի տնօրենը։ Ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը դանակով հարվածել է տնօրենին, որի հետևանքով վերջինս վնասվածք է ստացել պարանոցի և ականջի հատվածում, այնուհետև փորձել է կնոջը բռնությամբ տանել մանկապարտեզի ննջասենյակներից մեկը, սակայն օգնության հասած ազգականը հարվածել է տղամարդուն, ինչի հետևանքով կնոջը հաջողվել է դիմել փախուստի՝ ստանալով մարմնական վնասվածքներ: Ժամը 16։30-ի սահմաններում տղամարդը պատանդ է վերցրել մանկապարտեզի ննջասենյակում գտնվող ակնհայտ անչափահասին՝ մանկահասակ երեխային՝ նրան ազատ արձակելու համար իրավապահ մարմիններից պահանջելով հանդիպում կազմակերպել իր նախկին կնոջ հետ։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հաջողվել է ժամը 20-ի սահմաններում վնասազերծել տղամարդուն և անվնաս ազատել փոքրիկին։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ քննիչը որոշում է կայացրել տղամարդուն մեղադրանք առաջադրել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 218-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով: Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ։
10:07 01/11/2017  |  ՄամուլՊատանդառված երեխան հոգեբանի կարիք չունի. «Հայկական ժամանակ»
10:00 01/11/2017  |  Մամուլ«Մանուշակ» մանկապարտեզի գործունեությունը կասեցվել է. «Հայկական ժամանակ»
09:00 01/11/2017  |  ՄամուլՈրո՞նք են «Մանուշակ» մանկապարտեզի ողբերգական միջադեպի պատճառները. «Հայկական ժամանակ»
17:44 31/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում վճռական են վերանայել մանկապարտեզների եւ դպրոցների անվտանգության հարցը
14:57 31/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՆոր մանրամասներ՝ Արմավիրում մանկահասակ երեխային պատանդ վերցնելու դեպքից. Վնասազերծման ընթացքում տղամարդը դանակով վնասել է ինքն իրեն
10:49 31/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՄանկապարտեզում երեխային պատանդ վերցրած տղամարդու կյանքին վտանգ չի սպառնում. նա ձերբակալված է
10:17 31/10/2017  |  ՄամուլԴատավորը պատանդառուի ընկերներին բերել էր, որ փորձեն համոզել նրան՝ բաց թողնել երեխային. «Հայկական ժամանակ»
09:24 31/10/2017  |  ՄամուլՄանկապարտեզում պատանդներ վերցրած տղամարդուն ի՞նչն է հոգեկան հավասարակշռությունից հանել. «Ժամանակ»
22:40 30/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵրեխային պատանդ վերցնելով՝ տղամարդը պահանջել էր կանչել նախկին կնոջը.ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնել

Фигуранту дела о захвате ребенка в заложники в армавирском детсаду предъявлено также обвинение в покушении на убийство двух лиц 11/01/2017   18:25  |  Криминальная хроника
Жителю армянского Армавира предъявлено обвинение в захвате в заложники малолетнего ребенка в детском саду и в покушении на убийство двух лиц. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
"Следственным управлением по Армавирской области продолжается производство необходимых следственных действий, направленных на установление всех обстоятельств инцидента, произошедшего 30-го октября в детском саду “Манушак” в городе Армавире.  С учетом широкого общественного резонанса, вызванного данным делом, представляем некоторые данные касательно обстоятельств, установленных на данном этапе предварительного следствия", - говорится в сообщении.
Так, по предварительным данным, 30-го октября 2017 года, около 16:00 житель Армавира отправился в детский сад "Манушак", где его бывшая супруга работает воспитательницей, и потребовал, чтобы она вышла к нему, мотивировав свое требование желанием побеседовать с ней с глазу на глаз. Женщина отказалась выполнить требование мужчины, после чего последний достал нож и, применив насилие, пытался ее волоком вывести из здания.
"В ходе предварительного следствия добыто достаточно фактических данных о том, что мужчина приставил нож к шее женщины, пытаясь нанести удар, однако она схватилась за лезвие, после чего к ним подошла директор детского сада. Предполагаемый преступник ударил ножом директора, вследствие чего последняя получила ранения в области шеи и уха, а затем он попытался силой увести жену в одну из спальных комнат в детском саду, однако подоспевший на помощь родственник ударил мужчину, в результате чего женщине удалось убежать. Последняя при побеге получила травмы. Около 16:30 мужчина взял в заложники малолетнего ребенка, который находился в спальне в детском саду. За его освобождение он потребовал от правоохранительных органов организовать встречу с бывшей женой. В результате предпринятых мероприятий около 20:00 удалось обезвредить предполагаемого преступника и без причинения вреда освободить ребенка", - отмечается в сообщении.
На основе добытых достаточных доказательств следователь вынес решение предъявить мужчине обвинение по пункту 1 части 2 статьи 34-104 (покушение на убийство двух и более лиц) и пунктам 3 и 4 части 2 статьи 218(захват заложника, совершенный с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия, в отношении заведомо несовершеннолетнего) Уголовного кодекса РА. В суд подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Предварительное следствие продолжается.