Նախագահն ընդունել է Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանին 10/23/2017   14:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանին, ով Երևան է ժամանել Սուրբ Ղազար կղզում Մխիթարյան միաբանության հաստատման 300-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում. հոկտեմբերի 20-24-ը մայրաքաղաքում միջոցառումներ են անցկացվում հիշարժան այդ հոբելյանի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հյուրին և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամներին՝ Հանրապետության Նախագահը հանդիպման առիթով ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Միաբանության 300-ամյակի առթիվ՝ ընդգծելով այն անփոխարինելի և հսկայական դերակատարությունը, որ հիմնադրվելուց ի վեր ունեցել է Մխիթարյան միաբանությունը՝աշխարհին հայտնի դառնալով որպես հոգևոր, ուսումնակրթական, գրական, գիտամշակութային կենտրոն:
Նախագահի խոսքով՝ երեք դար առաջ հայ մտքի հոգևոր հսկա Մխիթար Սեբաստացու հիմնած հաստատությունը Սուրբ Ղազար կղզում գործունեություն սկսելու պահից ի վեր բացառիկ մեծ ավանդ է ներդրել հայապահպանության գործում, որի վկայություններից են Միաբանության վանական համալիրում պահվող՝ հայ մշակութային ժառանգության մաս կազմող բազմաթիվ ձեռագրերն ու մատյանները, որոնք նաև համաշխարհային քաղաքակրթության նմուշներ են:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Իտալիա և Ավստրիա իր այցելությունների ընթացքում աշխատում է բաց չթողնել առիթը և մեծագույն հաճույքով այցելում է Վենետիկի և Վիեննայի Մխիթարյան միաբանության հաստատություններ:
Նախագահն անհրաժեշտություն է համարել, որպեսզի Միաբանությունը շարունակի իր արդյունավետ գործունեությունը և ընդգծել, որ ցանկացած դժվարություն, առաջացող խնդիրներ հնարավոր է լուծել միայն Հայաստան-սփյուռք սերտ համագործակցությամբ, որի պատրաստակամությունը երկուստեք կա:
Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանի բեղուն գործունեությունը՝ ուղղված հայ ժողովրդի հոգևոր, մշակութային ժառանգությունն աշխարհին ճանաչելի դարձնելուն, հայապահպանությանն ու սերունդների կրթությանը:
Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ջերմ և քաջալերող խոսքերի համար՝ ընդգծելով, որ հայրենիքի ամուր թիկունքը մշտապես զգալը շատ կարևոր է: Նա ջերմությամբ է հիշել Նախագահի այցելությունները Միաբանության հաստատություններ և հույս հայտնել, որ նման առիթներ առաջիկայում ևս կլինեն:
«Միասնաբար, ձեռք ձեռքի տված միաբանությունն իր անդամների և նաև բարեկամների հետ Ձեր՝ մեծարգո՛ Նախագահ և Վեհափառ Տիրոջ բարձր հովանու ներքո պետք է ջանա 300-ամյակի հոբելյանական տարին պատշաճ անցկացնել»,- նշել է Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են նաև Թուրքիայի հայ կաթողիկե համայնքին վերաբերող հարցեր:
15:31 09/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության Նախագահն ընդունել է Հայաստանի հետ բարեկամության և համագործակցության ռուսաստանյան ընկերակցության նախագահին

Президент Армении и архиепископ Левон Зекиян заявили о важности мероприятий к 300-летию Конгрегации Мхитаристов 10/23/2017   16:05  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял посланника Венецианской Конгрегации Мхитаристов, предстоятеля Турецкой епархии Армянской Католической церкви преосвященного архиепископа Левона Зекияна.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, архиепископ прибыл в Ереван в рамках мероприятий, посвящённых 300-летию создания Конгрегации Мхитаристов на острове Святого Лазаря. Отметим, что с 20-го по 24-е октября в столице проводятся мероприятия в связи с этим знаменательным юбилеем.
Приветствуя гостя и членов сопровождающей его делегации президент Армении, пользуясь случаем встречи ещё раз поздравил с 300-летием Конгрегации, подчеркнув ту незаменимую и громадную роль, которую со времени основания имела Конгрегация Мхитаристов, став известной миру как духовный, учебно-образовательный, литературный и научно-культурный центр. По словам президента, организация, основанная три века назад духовным гигантом армянской мысли Мхитаром Себастаци, с момента начала своей деятельности на острове Святого Лазаря внесла исключительно большой вклад в дело сохранения армянства, свидетельством чему являются хранимые в монастырском комплексе Конгрегации и составляющие часть армянского культурного наследия многочисленные рукописи и манускрипты, которые также являются общемировыми цивилизационными ценностями.
Серж Саргсян отметил, что в ходе его визитов в Италию и Австрию старается не упустить случай и с превеликим удовольствием посещает учреждения Конгрегации Мхитаристов в Венеции и в Вене.
Президент счёл необходимостью, чтобы Конгрегация продолжала свою плодотворную деятельности, подчеркнув, что любую сложность, возникающие проблемы можно решить только при тесном сотрудничестве Армения-Диаспора, готовность к чему существует обоюдно.
Президент РА высоко оценил плодотворную деятельность преосвященного архиепископа Левона Зекияна, направленную на популяризацию духовного, культурного наследия армянского народа во всем мире, а также на сохранение армянства и образование поколений.
Архиепископ Левон Зекиян выразил президенту РА благодарность за тёплые слова, подчеркнув, что постоянно чувствовать крепкую поддержку отечества очень важно. Он с теплотой вспомнил посещения президентом Конгрегации Мхитаристов и выразил надежду, что подобные поводы будут и в будущем. «Вместе, рука об руку, Конгрегация со своими членами и также друзьями, под Вашим, многоуважаемый президент, и Верховного Патриарха высоким покровительством, постарается достойно провести юбилейный год 300-летия», - отметил архиепископ Левон Зекиян.