ԱՄՆ-ում հայտարարել են, որ ահաբեկիչները նոր «սեպտեմբերի 11» են պատրաստում 10/19/2017   13:41  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ-ի ներքին անվտանգության նախարարի պաշտոնակատար Էլեյն Դյուքը գտնում Է, որ ահաբեկչական խմբավորումները ահաբեկչական խոշոր գործողություններ են նախապատրաստում: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է The Daily Mail-ը, նա պատմել Է հոկտեմբերի 18-ին Լոնդոնում ԱՄՆ-ի դեսպանատանն ունեցած ելույթի ընթացքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ահաբեկչական խմբավորումները՝ լինի դա «Իսլամական պետությունը» կամ ուրիշներ, ցանկանում են իրականացնել խոշոր պայթյուն, ինչպես որ եղավ սեպտեմբերի 11-ին: Նրանք պատրաստվում են օգտագործել ինքնաթիռ, հետախուզությունը դրանում կասկածներ չունի»,-հայտարարել Է Դյուքը:
Նրա խոսքով՝ բեռնատարների ու սառը զենքի օգտագործմամբ ահաբեկչական գործողություններն ահաբեկիչներին հարկավոր են սարսափի մթնոլորտ ստեղծելու եւ իրենց զինյալներին անգործ չթողնելու համար, սակայն դա չի նշանակում, որ «նրանք հրաժարվել են ինքնաթիռի օգտագործմամբ գլխավոր սցենարից»:
Նախարարի պաշտոնակատարը նաեւ նշել Է, որ ԱՄՆ-ում ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակը «աներեւակայելիորեն բարձր Է»:
«Ահաբեկիչներն ուժեղ են, նրանք շատ արագ են ամեն ինչին հարմարվում, եւ ահաբեկչության սպառնալիքն այժմ ամենամեծն Է սեպտեմբերի 11-ից ի վեր»:
2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական կազմակերպության անդամները մարդատար ինքնաթիռներ գրավեցին եւ դրանք ուղղեցին Նյու Յորքում Առեւտրի համաշխարհային կենտրոնի զույգ աշտարակների եւ Պենտագոնի շենքի վրա: Դրա հետեւանքով զոհվեց 2 հազար 996 մարդ, եւս 6 հազար հոգի վերքեր ստացան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США рассказали о намерении боевиков ИГ устроить «новое 11 сентября» 10/19/2017   13:44  |  Международные новости
Террористические группировки, включая «Исламское государство» (ИГ, запрещена в России и ряде других стран), намереваются совершить теракт, подобный атаке 11 сентября 2001 года. Об этом заявила исполняющая обязанности министра нацбезопасности США Элейн Дюк, передает Lenta.ru  со ссылкой на The Daily Mail.
Выступая в посольстве США в Лондоне, она сообщила, что экстремисты планируют масштабную атаку с большим числом жертв. «Они хотят сбить самолет, разведданные ясно говорят об этом», — приводит издание ее слова.
По словам Дюк, в настоящее время у боевиков террористической группировки «Исламское государство» переходный период, когда экстремистам нужно «обеспечить поступление денежных средств, продолжать быть заметными и сохранять свою численность, поэтому они реализуют небольшие замыслы».
11 сентября 2001 года в США боевики «Аль-Каиды» (запрещена в России) угнали четыре пассажирских самолета. Два авиалайнера врезались в башни-близнецы Всемирного торгового центра в Нью-Йорке, один упал на здание Пентагона, еще один разбился в Пенсильвании. Жертвами терактов стали 2977 человек.