Այս պահին աջակողմյան ղեկով տրանսպորտային միջոցների շահագործումը դադարեցնելու որևէ իրավական ակտ չկա 10/11/2017   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը պարզաբանմամբ է հանդես եկել՝ աջակողմյան ղեկով մեքենաների շահագործման վերաբերյալ:
Վերջին օրերին մի շարք զանգվածային լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տեղ են գտել հրապարակումներ և մտահոգություններ աջակողմյան ղեկով տրանսպորտային միջոցների հետագա շահագործման հնարավոր սահմանափակումների մասին:
Հաշվի առնելով վաղաժամ, երբեմն հակասական փաստարկները` հարկ ենք համարում պարզաբանել, որ այս պահին աջակողմյան ղեկով տրանսպորտային միջոցների շահագործումը դադարեցնելու, դրանց սեփականատերերի համար պայմաններ սահմանող կամ նրանց իրավունքները սահմանափակող որևէ իրավական ակտ չկա:
Հայաստանի Հանրապետության ճանապարհային երթևեկության կարգավորման բարեփոխումների համատեքստում քննարկվում են խնդրի կարգավորման բոլոր տարբերակները՝ դժվարություններ չստեղծելով այդ տրանսպորտային միջոցների գործող սեփականատերերի համար:
Ընդ որում` այդ քննարկումները ներառում են ճանապարհային երթևեկության անվտանգության տեսանկյունից շահագրգիռ բոլոր կողմերի ներկայացրած առաջարկները, որոնք ավարտուն տեսքի բերվելուց և ամփոփումներից հետո սահմանված կարգով կներկայացվեն թե՛ հասարակությանը և թե՛ շահագրգիռ մարմինների ներկայացուցիչներին:

Минтранс Армении прокомментировал информацию о возможных ограничениях на эксплуатацию праворульных автомобилей 10/11/2017   17:24  |  Лента новостей
Министерство транспорта, связи и информационных технологий Армении выступило с разъяснением по поводу эксплуатации в стране автомобилей с правосторонним расположением руля.
В последнее время в армянских СМИ и соцсетях появились публикации  с относительно возможного введения ограничений на эксплуатацию автомобилей с правосторонним расположением руля.
"На данный момент нет какого-либо правового акта относительно приостановления эксплуатации транспортных средств с правым расположением руля, введения ограничений или выдвижения условий  владельцам подобных автомобилей или ограничения их прав", - говорится в распространенном в среду заявлении Минтранса.
В ведомстве также отметили, что в контексте реформ по регулированию дорожного движения обсуждаются все варианты урегулирования проблемы, в том числе и такие,  которые не будут создавать трудности для действующих владельцев подобных транспортных средств.
При этом, как  отмечается в заявлении, в ходе обсуждений учитываются предложения всех заинтересованных сторон с точки зрения безопасности дорожного движения.
“По итогам рассмотрения всех предложений, они будут в предусмотренном порядке представлены общественности и представителям заинтересованных структур’, - сообщили в ведомстве.