Թուրքիան պետք է հեռու մնա ԼՂ խնդրի հանգուցալուծման գործընթացից. ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքում է Թուրքիայի ՊՆ-ին 09/28/2017   17:49  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծմանը միջամտելու Թուրքիայի վնասակար փորձերը թույլ չեն տալիս առաջընթաց արձանագրել հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
-Պարոն Քոչարյան, ինչպես կմեկնաբանեք Թուրքիայի պաշտպանության նախարարի հայտարարությունը՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հետ:
- Առաջին անգամ չէ, որ Թուրքիան վնասակար փորձեր է կատարում միջամտելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում: Հենց դա այն պատճառներից է, որը թույլ չի տալիս հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում առաջընթաց արձանագրել և հենց Անկարայի այս միակողմանի, ապակառուցողական և ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի եռանախագահների դիրքորոշումներին դեմ գնացող մոտեցման պատճառով է, որ Հայաստանը մշտապես կոչ է արել Թուրքիային հեռու մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծման գործընթացից։
09:41 28/09/2017  |  ՄամուլՈրոշ մարդկանց պետք է եղել հայտարարությունը համատեքստից կտրել և կենտրոնանալ հենց տարածքների հարցի վրա. «Ժամանակ»
13:35 27/09/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄեծ Բրիտանիան աջակցում է ՄԽ համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը
13:13 27/09/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի խոսնակի հայտարարությունը ԼՂ հարցի վերաբերյալ

МИД Армении: Турция должна держаться подальше от процесса урегулирования карабахского конфликта 09/28/2017   18:06  |  Карабахский конфликт
Вредные попытки Турции вмешаться в урегулирование нагорно-карабахского конфликта препятствуют достижению прогресса в процессе урегулирования конфликта. Об этом сказал заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя по просьбе "Арменпресс" заявление министра обороны Турции в связи с нагорно-карабахским конфликтом.
"Это не первый случай, когда Турция предпринимает вредные попытки вмешаться в нагорно-карабахский конфликт. Это одна из причин, которая мешает достижению прогресса в процессе урегулирования конфликта, и это связано с односторонним, неконструктивным подходом Анкары, которая выступает против позиций сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и именно поэтому Армения всегда призывала Турцию держаться подальше от процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта", -заявил Шаварш Кочарян.