Նախագահն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Օլիվիե Դասոյին 09/26/2017   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Օլիվիե Դասոյին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հյուրին մեր երկրում՝ Հանրապետության Նախագահը հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծ դեր է վերապահել միջխորհրդարանական համագործակցությանը:
Գոհունակությամբ փաստելով, որ երկու բարեկամ պետությունների միջև հարաբերություններն արդյունավետորեն զարգանում են բոլոր ոլորտներում՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ երկկողմ օրակարգի առաջնայնություններից է հայ-ֆրանսիական առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացումը՝ այն ակտիվ երկխոսությամբ առանձնացող քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակին համահունչ դարձնելու նպատակով:
Նախագահ Սարգսյանը և Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Օլիվիե Դասոն հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում կարևորել են Հայաստան-Ֆրանսիա միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի արդյունավետ գործունեությունը, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում սերտ փոխգործակցությունը:
Ընդգծելով Օլիվիե Դասոյի և նրա ընտանիքի դերակատարությունը Ֆրանսիայի հասարակական-քաղաքական կյանքում՝ Նախագահը հույս է հայտնել, որ նրա այցը Հայաստան իր նպաստը կբերի հայ-ֆրանսիական բարեկամական կապերի առավել սերտացմանն ու զարգացմանը:

Президент Армении и депутат НС Франции заявил о важности эффективного межпарламентского сотрудничества 09/26/2017   17:02  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня депутата Национального Собрания Франции Оливье Дассо.
Подробности встречи передает пресс-служба главы армянского государства.  Президент Серж Саргсян большую роль в укреплении армяно-французских привилегированных отношений отвел межпарламентскому сотрудничеству.
С удовлетворением констатировав, что отношения между двумя дружественными государствами эффективно развиваются во всех сферах, Серж Саргсян отметил, что в числе приоритетов двусторонней повестки – углубление армяно-французских торгово-экономических отношений, с целью приведения их в соответствие с высоким уровнем политических отношений, выделяющихся активным диалогом.
Президент Армении и французский депутат придали важность эффективной деятельности межпарламентских групп, а также тесное сотрудничество в рамках международных инстанций.
Президент Серж Саргсян, подчеркнув важность роли семьи Оливье Дассо и его самого в общественно-политической жизни Франции, выразил надежду на то, что визит депутата в Армению внесет вклад в дело дальнейшего сближения и развития двусторонних дружественных отношений.